Κράτησε ισοπαλία με ΑΠΟΕΛ και... διαφορά ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/3/2022 - 17:53

Ισοπαλία με... κερδισμένο!

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ, στο μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τους φιλοξενούμενους, καθώς κατάφεραν να φύγουν αήττητοι από μια δύσκολη έδρα και παράλληλα κράτησαν... μακριά και στο +5 τη διαφορά από το σημερινό τους αντίπαλο.

Χαμένη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» να μειώσουν τις αποστάσεις και να μπουν ξανά στη «μάχη» του τίτλου, μένοντας πέντε βαθμούς πίσω.

Ένα ματς με λίγες φάσεις και στα δύο ημίχρονα, με πιο ξεκάθαρη από πλευράς «γαλάζιων» και του Αλμπάνη στο 53ο λεπτό, με αμφότερες τις δύο ομάδες να παίζουν με ιδιαίτερη προσοχή την άμυνα και στο τέλος να συμβιβάζονται.

Με αυτή την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 2η θέση με 44 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (2/4, 19:00) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή με 49 βαθμούς και μετά τη διακοπή υποδέχεται την Κυριακή (3/4, 19:00) τον Άρη στο Τσίρειο, ως τυπικά γηπεδούχος.

Τέλος του αγώνα

Συμβιβασμός στο ΓΣΠ για ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα με... κερδισμένους τους «γαλάζιους» που διατηρούν τη μεταξύ τους διαφορά στο +5

0

20/03/2022
17:48
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
20/03/2022
17:35
77' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Ζράντι επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από διαγώνια θέση εκτός περιοχής, με τον Μιχαήλ να διώχνει δύσκολα με τις γροθιές

20/03/2022
17:33
76' «Απαντάει» ο Απόλλωνας

Ο Νταμπό πρόλαβε την έξοδο του Μιχαήλ στη δεξιά γωνιά της μικρής περιοχής, δοκίμασε το σουτ και ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε σε κόρνερ

20/03/2022
17:32
75' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κβιλιτάια από καλό σημείο δεν βρήκε καλά τη μπάλα, με τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει εύκολα

20/03/2022
17:17
60' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μέσα Σατσιάς και Θεοδώρου, έξω Ντανίλο και Νατέλ

20/03/2022
17:11
53' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Αλμπάνης πρόλαβε τον Πέδρο και «έκλεψε», βγήκε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, στη μεγαλύτερη φάση του αγώνα

0

20/03/2022
17:06
49' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα, ο Ντιγκινί δεν έδιωξε σωστά και ο Εντονγκαλά έπιασε με τη μια του σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

20/03/2022
17:03
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

20/03/2022
16:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο στο ΓΣΠ, ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας βρίσκονται στο 0-0.

Ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό και με ελάχιστες φάσεις, αφού γίνονται συνεχώς φάουλ και διακοπές, ενώ οι δύο ομάδες έχουν την προσοχή τους πρώτα στην άμυνα.

Πιο ξεκάθαρες οι ευκαιρίες των γηπεδούχων, με τους «γαλάζιους» να έχουν κι αυτοί τις δικές τους προσπάθειες, χωρίς όμως να ανοίξει το σκορ και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

20/03/2022
16:45
+2 λεπτά καθυστερήσεις
20/03/2022
16:42
42' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Γιάνγκα «έκλεψε» και βγήκε στην αντεπίθεση, δοκιμάζοντας τη «λόμπα» από πλάγια μέσα στην περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαήλ

20/03/2022
16:28
28' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό με μια ωραία μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κβιλιτάια στην περιοχή, ο οποίος έπιασε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

20/03/2022
16:23
24' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Σάβιτς, με τον Έσελινκ να παίρνει τη θέση του

0

20/03/2022
16:22
22' Φάση για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας πήρε μπάλα από το ύψος της περιοχής και δοκίμασε το σουτ, ήταν όμως αδύναμο και πέρασε έξω

20/03/2022
16:16
17' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Με γρήγορη αντεπίθεση, ο Νατέλ έστρωσε δεξιά για τον Εντονγκαλά, αυτός πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως ο Ρομπέρζ έβαλε σωτήρια την κόντρα σε κόρνερ

20/03/2022
16:05
5' Πρώτη τελική του ματς

Ο Αλμπάνης βρήκε ωραία αριστερά τον Χαμάς, αυτός δοκίμασε το διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα βγήκε εκτός από την εξωτερική πλευρά των διχτύων

20/03/2022
16:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με τρεις αλλαγές και σχηματισμό 4-4-2 «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ. Αυλωνίτης, Σπόλιαριτς και Πίττας αντί των Αλεσάμι, Νογιόκ και Ίλιεφ.

Στην εστία θα είναι ο Γιοβάνοβιτς, με τον Μαυρία δεξί μπακ, τον Χαμάς αριστερό και στο κέντρο της άμυνας τους Ρομπέρζ και Αυλωνίτη.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Σπόλιαριτς και Κολ, με τους Αλμπάνη και Πίττα στα δύο φτερά.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Ντιγκινί και Γιάνγκα.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Ντζουμ, Ονγκεντά, Ζράντι, Ψύχας, Χάμπος, Νόγιοκ, Ίλιεφ, Ίντζια και Νταμπό.

0

20/03/2022
15:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστής, ο οποίος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με τη νίκη επί της ΑΕΚ στην «Αρένα». Μιχαήλ, Σαρφό, Εντονγκαλά και Ντανίλο, πήραν τις θέσεις των Σκουφέτ, Σατσιά, Θεοδώρου και Οκριασβίλι.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μιχαήλ, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Σάβιτς και Καρώ. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο -πρώην Απολλωνίστας- Πέδρο και στο αριστερό ο Σαμπάλα.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Σαρφό και Σόουζα, με τον Ντανίλο να επιστρέφει στη βασική ενδεκάδα μετά από αρκετό καιρό, έχοντας ως ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Εντονγκαλά, στο αριστερό ο Νατέλ και στην κορυφή της επίθεσης ο αρχηγός, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Εφραίμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου.

0

20/03/2022
15:00

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Σάβιτς, Καρώ, Σαμπάλα, Σαρφό, Σόουζα, Ντανίλο, Εντονγκαλά, Νατέλ, Κβιλιτάια.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Κολ, Αλμπάνης, Πίττας, Ντιγκινί, Γιάνγκα.

Νίκη του Απόλλωνα στο Τσίρειο, συμβιβασμός στο ΓΣΠ

Αυτός θα είναι ο τρίτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Τσίρειο, στις 19 Σεπτεμβρίου 2021, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με ανατροπή 2-1 με γκολ των Ζράντι (8') και αυτογκόλ Σόουζα (45+2'), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Καρώ (2').

Στον δεύτερο γύρο και το ματς στο ΓΣΠ, στις 18 Δεκεμβρίου 2021, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τους «γαλάζιους» να προηγούνται με Νταμπό (42') και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με Καρώ (74').

20/03/2022
14:45
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο ΓΣΠ

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας κοντράρονται στις 16:00, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» βρίσκονται στην 2η θέση με 43 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λεμεσού στην κορυφή με πέντε περισσότερους.