Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 20/1/2021 - 19:51

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1 στο ΓΣΠ στην αναμέτρηση της δεύτερης φάσης του θεσμού.

Το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ άνοιξε ο Γιώργος Εφραίμ μόλις στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης ενώ η… απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 48ο λεπτό με αυτογκόλ του Σιέλη μετά από σουτ του Πίττα. Το νικητήριο γκολ ήρθε από τον Ζαχίντ στο 78ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας μετά το γρήγορο γκολ του ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει τους γηπεδούχους, χωρίς όμως επιτυχία στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν καλά κλεισμένη πίσω ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου πίεσε για να βρει το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λεμεσιανοί ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πολύ νωρίς και πίεσαν τον ΑΠΟΕΛ για το δεύτερο γκολ, ανατροπής και πρόκρισης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν όμως στην αντεπίθεση κατάφεραν να βρουν το γκολ της νίκης – πρόκρισης.

Με την πρόκριση αυτή ο ΑΠΟΕΛ συμπληρώνει την οκτάδα του κυπέλλου μαζί με Εθνικό, Καρμιώτισσα, Ολυμπιακό, Ανόρθωση, Νέα Σαλαμίνα, ΑΕΛ και Ομόνοια. Η κλήρωση για τα προημιτελικά θα γίνει σε μεταγενέστερο στάδιο από την κυπριακή ομοσπονδία ποδοσφαίρου.

Την ερχόμενη αγωνιστική (21η)  για το πρωτάθλημα Cyta ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση την Κυριακή (24/01 – 16:00) ενώ ο Απόλλωνας την ίδια ημέρα πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα στις 18:30

20/01/2021
19:51
Τέλος, πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ με νίκη 2-1
20/01/2021
19:48
90' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Εντονγκαλά ο Νουχίου.

20/01/2021
19:47
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ με 2-1 ο ΑΠΟΕΛ.

20/01/2021
19:44
88' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Γαβριήλ αντί Μπεν Σαχάρ και Μερκής αντί Εφραίμ.

20/01/2021
19:38
82' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ψύχας αντί του Βασιλείου και ο Γιούστε αντί του Κατελάρη.

20/01/2021
19:35
78' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Όμορφη πάσα του Εφραίμ στον Ζαχίντ, ο τελευταίος με ντρίπλα άφησε πίσω τον αμυντικό των φιλοξενούμενων και με όμορφο τελείωμα έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

20/01/2021
19:31
75' Νέα φάση για τον Απόλλωνα

Έξω από την περιοχή ο Κατελάρης, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

20/01/2021
19:28
72' Σουτ για τους φιλοξενούμενους

Έξω από την περιοχή ο Μπένσοπ έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

20/01/2021
19:23
67' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Γιάννη Σατσιά πέρασε ο Τόμας Ντε Βινσέντι.

20/01/2021
19:22
66' Αδύναμο σουτ για τους φιλοξενούμενους

Ο Βασιλείου από πλάγια θέση έκανε το σουτ όμως ο Ουζόχο μάζεψε χωρίς δυσκολία.

20/01/2021
19:14
58' Άστοχη κεφαλιά για τον Απόλλωνα

Σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ με τον Πίττα να πιάνει την κεφαλιά πίσω από το σημείο του πέναλτι και τη μπάλα να καταλήγει αρκετά έξω. Δεν απείλησε τον Ουζόχο ο Κύπριος διεθνής.

20/01/2021
19:08
52' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Νικολά Ντιγκινί πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Γιάννη Γιαννιώτα.

20/01/2021
19:04
48' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια χτύπησε στον Σιέλη και αυτογκόλ. Η φάση άρχισε από λάθος πάσα του Ουζόχο.

20/01/2021
    19:01
    46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Ο Ιωάννης Πίττας περνάει στην αναμέτρηση αντί του Σερζ Γκακπέ για τον Απόλλωνα. Χωρίς αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ, απόλυτα ικανοποιημένος ο Σάββας Πουρσαϊτίδης με τους ποδοσφαιριστές του.

20/01/2021
    18:45
    Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά ο ΑΠΟΕΛ
    20/01/2021
    18:44
    45' Ένα επιπλέον λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων

Μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ με 1-0 από το όγδοο λεπτό με τον Εφραίμ.

20/01/2021
    18:41
    42' Σουτ για τον Απόλλωνα

Έξω από την περιοχή ο Γκακπέ, επιχείρησε το σουτ όμως ήταν πέρα για πέρα άστοχος.

20/01/2021
    18:32
    32' Ανέβασε ρυθμό ο ΑΠΟΕΛ

Ανέβηκε ο ΑΠΟΕΛ το τελευταίο πεντάλεπτο και ψάχνει το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, στο 32ο λεπτό ο Σαχάρ ήταν έτοιμος να σκοράρει, αλλά ο Ρομπέρζ πρόλαβε να κάνει το τάκλιν και έσωσε την ομάδα του.

20/01/2021
      18:22
      23' Πήγε να... ξεγελάσει τον Ουζόχο ο Γιαννιώτας

Ο Γιαννιώτας προσπάθησε να αιφνιδιάσει με σουτ εκτός περιοχής από πλάγια θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Ουζόχο όμως ο οποίος ήταν έτοιμος.

20/01/2021
        18:16
        17' Προσπαθεί να αντιδράσει ο Απόλλωνας

Μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ οι φιλοξενούμενοι κρατάνε περισσότερο μπάλα και προσπαθούν να απειλήσουν. Δεν έχουν καταφέρει όμως προς το παρόν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Ο κ. Πετράκης έχει μεταφέρει τον Χάμπο στη μεσαία γραμμή και μετακίνησε τον Ντένιτς σε ρόλο δεξιού μπακ.

20/01/2021
        18:08
        8' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Κάθετη μπαλιά του Ζαχίντ στον Εφραίμ ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα και σκόραρε. Ο βοηθός ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ όμως το VAR επικύρωσε το γκολ των «γαλαζοκιτρίνων».

20/01/2021
        18:04
        5' Τίποτα το αξιόλογο ακόμη στην αναμέτρηση

Δεν υπάρχει κάποια ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες στα πρώτα πέντε λεπτά. Παιχνίδι κατοχής προς το παρόν από τις δύο ομάδες.

20/01/2021
        18:00
        1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

20/01/2021
        17:55
        Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές φανέλες και γαλάζια σορτσάκια οι φιλοξενούμενοι, με τα κλασικά γαλαζοκίτρινα οι γηπεδούχοι.

20/01/2021
        17:53
        Μονός ο αγώνας πρόκρισης

Αν δεν έχουμε νικητή στα 90 λεπτά τότε θα οδηγηθούμε στην ημίωρη παράταση. Αν ούτε εκεί πάρει κάποια ομάδα την πρόκριση τότε θα οδηγηθούμε στη διαδικασία των πέναλτι.

20/01/2021
        17:43
        Βγαίνει το... τελευταίο εισιτήριο της 8άδας

Η ομάδα που θα προκριθεί, θα συμπληρώσει την οκτάδα των ομάδων που θα συμμετάσχουν στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Οι υπόλοιπες επτά ομάδες είναι:

Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τον Δημητρίου κάτω από τα δοκάρια θα παρατάξει τον Απόλλωνα στο παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ ο Γιάννης Πετράκης. Ο Ελλαδίτης τεχνικός θα έχει τους Ρομπέρζ και Κατελάρη στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Χάμπος Κυριάκου με τον Βασιλείου αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για τον Απόλλωνα θα βρεθούν οι Ντένιτς και Μάρκοβιτς με τον Ματέι ελαφρώς πιο μπροστά τους. Στα άκρα της επίθεσης για την ομάδα της Λεμεσού θα αγωνιστούν οι Γκακπέ και Γιαννιώτας με τον Μπένσοπ μοναδικό προωθημένο.

Σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό, νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα οι Κατελάρης, Μάρκοβιτς, Μπένσοπ και Γκακπέ, στις θέσεις των Πέδρο, Γιούστε, Πίττα και Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Γιούστε, Χαραλάμπους, Πέδρο, Αγκίρε, Χρυσοστόμου, Ψύχας, Πίττας, Ντιγκινί

20/01/2021
        16:55
        Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τον Ουζόχο κάτω από το τέρμα θα παρατάξει την ομάδα του στο παιχνίδι του κυπέλλου κόντρα στον Απόλλωνα ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο για τον ΑΠΟΕΛ θα αποτελέσουν οι Σιέλης και Ζόρζε. Στα δεξιά της άμυνας ο Ενσούε ενώ αριστερά θα κινηθεί ο Χρίστος Γουίλερ.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Λούντεμο και Σατσιάς ενώ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος θα είναι ο Ζαχίντ. Στα άκρα της επίθεσης οι Εντονγκαλά στα δεξιά και Εφραίμ στα αριστερά, με τον Μπεν Σαχάρ στην κορυφή της επίθεσης.

Σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Πάφο, ο Σάββας Πουρσαϊτίδης πραγματοποίησε μια αλλαγή στο αρχικό σχήμα. Τη θέση του τραυματία Κλωναρίδη πήρε ο Εντονγκαλά.

Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ντίας, Νουχίου, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Γαβριήλ, Μερκής