Άφησε έξω τον Απόλλωνα και «έκλεισε» θέση για τα προημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 20/1/2021 - 19:51

Προκρίθηκε και... μένει ζωντανός!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ, σε μονό αγώνα για τη Β' φάση του κυπέλλου, παίρνοντας την πρόκριση για την προημιτελική φάση και μένοντας εντός στόχου.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αποτελεσματικοί και στις δύο καλές ευκαιρίες που βρήκαν κατάφεραν να σκοράρουν με τους Εφραίμ (8') και Ζαχίντ (78').

Η ομάδα της Λεμεσού βελτιώθηκε μετά την ανάπαυλα, εκεί όπου κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Σιέλη (47') ωστόσο δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες που βρήκε να κάνει την ανατροπή και το πλήρωσε με αποκλεισμό.

Με την πρόκριση αυτή ο ΑΠΟΕΛ συμπληρώνει την οκτάδα του κυπέλλου μαζί με Εθνικό, Καρμιώτισσα, Ολυμπιακό, Ανόρθωση, Νέα Σαλαμίνα, ΑΕΛ και Ομόνοια και η κλήρωση για τα προημιτελικά θα γίνει σε μεταγενέστερο στάδιο.

Επόμενη υποχρεώση για τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Κυριακή (24/1, 16:00) με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ την ίδια μέρα (24/1, 18:30) ο Απόλλωνας φιλοξενείται στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα.

Στην πρώτη τελική του αγώνα, στο 8ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Ζαχίντ έδωσε ωραία κάθετη για τον Εφραίμ, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Δημητρίου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό, ωστόσο επικυρώθηκε με τη χρήση του VAR.

1

Στο 23' η πρώτη φάση από πλευράς Απόλλωνα, με τον Γιαννιώτα να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ και τον Ουζόχο να αποκρούει στην κλειστή του διώχνοντας σε κόρνερ.

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 42ο λεπτό, με τον Γκακπέ να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα μακριά έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', ο Λουντέμο με γέμιζε βρήκε τον Ζαχίντ, ο οποίος με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, ωστόσο ο Ρομπέρζ έβλαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, στο 48ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Μετά από λάθος διώξιμο του Ουζόχο, ο Γιαννιώτας πήρε και έδωσε στον Πίττα, ο οποίος με ωραία προσπάθεια πλάσαρε και βρήκε το δοκάρια και στην επαναφορά η μπάλα βρήκε στον Σιέλη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

2

Δύο λεπτά μετά οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά, με τον Γιαννιώτα να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Σιέλη να βάζει το κεφάλι και να απομακρύνει.

Στο 72' ο ο Μπένσοπ δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ο ΑΠΟΕΛ όμως στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, στο 76ο λεπτό, πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Εφραίμ έδωσε αριστερά στον Ζαχίντ, ο οποίος μπήκε περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν έγινε κάποια άλλη φάση και ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Oυζόχο, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Λούντεμο, Σατσιάς (67′ Ντε Βισνέντι), Ζαχίντ, Εφραίμ (88′ Μερκής), Εντογκαλά (90’+3 Νούχιου), Σαχάρ (88′ Γαβριήλ).

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Κατελάρης (82′ Γιούστε), Κυριάκου, Ρομπέρζ, Βασιλείου (82′ Ψύχας), Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Γκακπέ (46′ Πίττας), Γιαννιώτας (52′ Πίττας), Ματέι, Μπένσοπ.

0

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές. Ήταν σημαντική πρόκριση για μας που θα μας βοηθήσει και ψυχολογικά, αλλά θα είμαστε στον θεσμό του κυπέλλου. Σίγουρα είναι ο πρώτος στόχος μας. Είναι σημαντικό να είμαστε ζωντανοί. Είμαι πολύ χαρούμενος για την αγωνιστικότητα των παιχτών. Έχουμε παίξει τέσσερα παιχνίδια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι ο ΑΠΟΕΛ που φαντάζομαι, αλλά μπαίνουν βάσεις για να γίνει. Να είναι κυρίαρχος. Σήμερα κοιτάξαμε την ουσία. Αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτά τα παιχνίδια που άκουσαν πολλά είτε άδικα είτε δίκαια. Είναι πίσω, όμως, και δίνουν τα πάντα. Πρέπει να τους βοηθήσουμε, να τους στηρίξουμε».

Για τη βελτίωση: «Ο στόχος της διοίκησης όταν με φώναξε ήταν για βοηθήσω να βγει η ομάδα από το αδιέξοδο. Το τι κάνουμε δεν είναι κάτι μαγικό. Δουλεύουμε με τον τρόπο που ξέρουμε με το τιμ μου. Είναι ευκαιρία να τους πω και ένα ευχαριστώ γιατί κοιμόμαστε πολύ λίγο για να βοηθήσουμε τους ποδοσφαιριστές να καταλάβουν αυτά που θέλουμε».

Για τον Ζαχίντ: «Ο Ζαχίντ έχει πολλή ποιότητα, είχα κουβέντα μαζί του σε προσωπικό επίπεδο. Με διαβεβαίωσε ότι είναι χαρούμενος, απολαμβάνει το ποδόσφαιρο, θέλει να βοηθήσει και ότι είπε στον πρόεδρο (σ.σ.: Πρόδρομος Πετρίδης) οποιαδήποτε πρόταση έρθει δεν τον ενδιαφέρει. Είναι σημαντικό. Τα περισσότερα παιδιά, όμως κάνουν φανταστικά παιχνίδι, δεν είναι μόνο ο Ζαχίντ».

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Στα παιχνίδια νοκ άουτ νομίζω ότι σημαντικό ρόλο παίζουν οι στιγμές. Η στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το πρώτο γκολ και το timing έδωσε ένα αβαντάζ στην αντίπαλη ομάδα. Νομίζω το πρώτο ημίχρονο παρόλο που είχαμε τον έλεγχο δεν μπορέσαμε να γίνουμε επικίνδυνοι. Όμως ελέγχαμε αμυντικά μόνο από στατικές φάσεις ο ΑΠΟΕΛ μας απείλησε. Το δεύτερο ημίχρονο φτιάξαμε την εικόνα μας, ισοφαρίσαμε, ελέγχαμε το γκολ και ο ΑΠΟΕΛ στη μοναδική φάση που έκανε κατάφερε να σκοράρει και έκρινε το παιχνίδι. Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε ο ποδοσφαιριστής που έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο (σ.σ. Ζαχίντ). Σαν εικόνα και παρουσία το αποτελέσματα αδικεί την ομάδα μας γιατί θεωρώ ήμασταν καλύτεροι συνολικά. Αυτό το παιχνίδι τελείωσε, η εστίαση μας πλέον στο πρωτάθλημα και αρχής γενομένης στο παιχνίδι της Κυριακής».

Για τη μεταγραφή Μπίσεσβαρ και πότε θα τον υπολογίζει: «Είμαστε χαρούμενοι γιατί αυτός ο παίκτης έδωσε διαπιστευτήρια τόσα χρόνια και σαν παίκτης και σαν χαρακτήρας. Τώρα, πότε θα μπορεί να είναι στη διάθεση μας δεν το ξέρω ακόμα. Ελπίζω να είναι την Κυριακή μαζί μας».

Χρίστος Σιέλης (ΑΠΟΕΛ): «Ο Απόλλωνας είναι πολύ καλή ομάδα, μας πίεσαν αρκετά. Στο τέλος φάνηκε η προσπάθεια στο ότι κερδίσαμε. Ξέρουμε ότι πρέπει να βελτιωθούμε και έχουμε πολλά να μάθουμε. Είμαστε πιο προετοιμασμένοι στα παιχνίδια, ο προπονητής μας ηρέμησε και έφυγε η πίεση. Να κερδίζεις μια μεγάλη ομάδα όπως ο Απόλλωνας είναι πολύ σημαντικό. Έχουμε πολύ δρόμο, πάμε στο επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση».

Τζιόρτζε Ντένιτς (Απόλλωνας): «Προσπαθήσαμε να παίξουμε. Είχαμε καλές και κακές στιγμές. Θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό να κερδίσουμε το πρωτάθλημα. Αυτός είναι ο στόχος μας. Δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε κάτι παραπάνω από το γκολ της ισοφάρισης και έτσι ήρθε η ήττα».