Το… πάλεψε όμως ηττήθηκε στο τέλος ο Απόλλωνας στην Ολλανδία (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/10/2022 - 23:52

«Άγγιξε» την ισοπαλία, όμως ηττήθηκε εν τέλει ο Απόλλωνας στην Ολλανδία!

Η ομάδα της Λεμεσού παρά τη μεγάλη προσπάθεια, γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Αλκμάαρ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League. Οι γηπεδούχοι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Όντγκααρντ (16’), όμως η… απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση με τον Γιόστεν (19΄).  Το δεύτερο γκολ της Αλκμάαρ ήρθε από το σημείο του πέναλτι με τον Ντε Βιτ (62’), όμως οι Λεμεσιανοί ισοφάρισαν εκ νέου με τον Καμπράλ (71’), Το νικητήριο γκολ ήρθε από το Κάρλσον (85’).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας κράτησε μπάλα, μη επιτρέποντας στους Ολλανδούς να απειλήσουν. Το επόμενο δεκάλεπτο έφερε τα γκολ για τις δύο ομάδες, ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε και πίεσε, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Το τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πάλι την αναμέτρηση, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο απαιτητικά και έψαξαν περισσότερο το δεύτερο γκολ, το οποίο βρήκαν με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Καταλά δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε εκ νέου. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές, με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες για τη νίκη και τους Ολλανδούς να… χαμογελούν στο τέλος.

Με την ήττα αυτή ο Απόλλωνας έμεινε στον… πάτο του ομίλου με ένα βαθμό και τα περιθώρια πρόκρισης έχουν στενέψει αρκετά. Από την άλλη, η Αλκμάαρ έφτασε τους εννέα βαθμούς και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Την ερχόμενη, 4η αγωνιστική, οι δύο ομάδες θα τα πουν στο ΓΣΠ (13/10 - 19:45). Στο μεσοδιάστημα, για το πρωτάθλημα Cyta ο Απόλλωνας θα πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση (10/10 - 19:00) στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής. Με τη σειρά της η Αλκμάαρ θα πάει στην Ουτρέχτη για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα (09/10 – 15:30), για την ένατη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

23:47
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά με 3-2 οι γηπεδούχοι.

06/10/2022
23:42
85' Γκολ για την Αλκμάαρ

Σέντρα του Κέρκεζ, κεφαλιά του Κάρλσον από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς.

06/10/2022
23:41
85' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Νταμπό αντί του Χέντι.

06/10/2022
23:38
81' Αλλαγή για την Αλκμάαρ

Βγαίνει ο Ντε Βιτ για να μπει ο Μπαζέρ.

06/10/2022
23:32
76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Ντιγκινί αντί του τραυματία Αρτυματά.

06/10/2022
23:29
72' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Μπαλιά στην περιοχή, γλίστρησε ο Αρτυματάς, με τον Κέρκεζ από ευνοϊκή θέση να στέλνει τη μπάλα έξω.

06/10/2022
23:28
71' Γκολ για τον Απόλλωνα

Φοβερό σουτ του Καμπράλ έξω από την περιοχή με το αριστερό, κάνοντας το 2-2.

06/10/2022
23:21
64' Τριπλή αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Ζράντι αντί του Σπόλιαριτς, Βα αντί του Γιόστεν και Κολ αντί του Σαχάρ.

06/10/2022
23:20
63' Τριπλή αλλαγή για την Αλκμάαρ

Λάχτο μέσα αντί του Χατζηδιάκου, Ντέκερ έξω για να μπει ο Βανχέουσντεν και Κάρλσον αντί του Φαν Μπρεντερόντε.

06/10/2022
23:18
62' Γκολ για τους Ολλανδούς

Εύστοχος ο Ντε Βιτ από το σημείο του πέναλτι.

06/10/2022
23:17
60' Πέναλτι για τους γηπεδούχους

Βάζει άτσαλα το τάκλιν ο Βούκασιν, ανατρέποντας τον παίκτη της Αλκμάαρ.

06/10/2022
23:12
Τα γκολ που σκόραραν έως τώρα οι δύο ομάδες
06/10/2022
23:00
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

06/10/2022
22:46
Ημίχρονο στην Ολλανδία, 1-1 η αναμέτρηση

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στην Ολλανδία, με τον Απόλλωνα να στέκεται πολύ καλά κόντρα στην Αλκμάαρ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο ισόπαλο, 1-1, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League. Οι γηπεδούχοι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Όντγκααρντ (16’), όμως η… απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση με τον Γιόστεν (19΄).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας πρέπει να παραταχθεί το ίδιο προσηλωμένος στο πλάνο του για να διεκδικήσει μέχρι τέλους το βαθμολογικό κέρδος. Η Αλκμάαρ πάντως αναμένεται ότι θα προσπαθήσει να ανέβει για να πιέσει, ούτως ώστε να πάρει το τρίποντο και να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

0

06/10/2022
22:45
45' Επιπλέον ένα λεπτό για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στην αναμέτρηση.

06/10/2022
22:26
26' Τεράστια στιγμή για τον Απόλλωνα

Κάθετη μπαλιά 40 μέτρων από τον Χάμπο, με τον Πίττα να φεύγει πίσω από την άμυνα όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αφού τον πρόλαβε ο Ντέκερ βάζοντας την κόντρα.

06/10/2022
22:19
19' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Χέντι, ο Γιόστεν έβαλε την προβολή, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-1.

06/10/2022
22:16
16' Γκολ για την Αλκμάαρ

Σουτ του Όντγκααρντ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Βούκασιν και κατέληξε στην εστία του Γιοβάνοβιτς ο οποίος δε μπόρεσε να αντιδράσει.

06/10/2022
22:10
10' Τίποτα το ιδιαίτερο στην αναμέτρηση

Κρατάει περισσότερο μπάλα ο Απόλλωνας που δε θέλει να επιτρέψει στους Ολλανδούς να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

06/10/2022
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Κάνουν αισθητή την παρουσία τους οι φίλοι των Λεμεσιανών.

0

06/10/2022
21:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λευκές οι Λεμεσιανοί.

Ακούγεται ο ύμνος της διοργάνωσης και όλα είναι έτοιμα για τη... σέντρα.

H ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Εφτά αλλαγές πραγματοποίησε στο αρχικό σχήμα της ομάδας του ο Νταβίντ Καταλά, με τους Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Αρτυματά, Χάμπο, Σπόλιαριτς, Σαχάρ και Χέντι να παίρνουν τις θέσεις των Δημητρίου, Μαυρία, Ρομπέρζ, Ρέθιο, Κολ, Βα και Πινακά. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισπανό τεχνικό.

Ο Γιοβάνοβιτς επιστρέφει στο τέρμα, με τους Χαμάς στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Καμπράλ δεξιά. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Β.Γιοβάνοβιτς και Παναγιώτης Αρτυματάς. Στη μεσαία γραμμή για την ομάδα της Λεμεσού οι Σπόλιαριτς και Χάμπος, με τον Σαχάρ ελαφρώς πιο μπροστά σε πιο ελεύθερο ρόλο. Στα άκρα της επίθεσης θα βρίσκονται οι Πίττας και Γιόστεν, με τον Χέντι στην κορυφή.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Νταμπό, Βα, Ντιγκινί, Κολ, Ζράντι

06/10/2022
20:35

Αλκμάαρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βερχούλστ, Χατζηδιάκος, Μπουκεμά, Ντέκερ, Κέρκεζ, Ρέιντερς, Ντε Βιτ, Κλασί, Σουγκαβάρα, Φαν Μπερδερόντε, Όντγκααρντ

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Β.Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Καμπράλ, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Σαχάρ, Γιόστεν, Πίττας, Χέντι

06/10/2022
20:32
Διαιτητική ομάδα
  • Διαιτητής: Ροχίτ Σάγκι (Νορβηγία)
  • Α’ βοηθός διαιτητής: Γκέιρ Ίσακσεν (Νορβηγία)
  • Β’ βοηθός διαιτητής: Μόρτεν Γένσεν (Νορβηγία)
  • Τέταρτος: Σίλβερ Έκσνες Άμλαντ (Νορβηγία)

Θυμίζουμε πως στο Conference League δεν υπάρχει VAR.

06/10/2022
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του Απόλλωνα

Οι Λεμεσιανοί στις 22:00 (ώρα Κύπρου) αντιμετωπίζουν στο «Afas Stadion» την Αλκμάαρ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.