Κατώτερος των προσδοκιών ο Απόλλωνας, εντός έδρας ήττα από τη Ντνίπρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/9/2022 - 21:39

Τη βαριά εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε ο Απόλλωνας στο ΓΣΠ κόντρα στη Ντνίπρο για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Conference League. Ήττα που βάζει πολύ δύσκολα στους Λεμεσιανούς στην υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθαν από τους Ρουμπτίνσκι (11’) και Ντόμπνικ (26’, 45’). Για τον Απόλλωνα μείωσε στο σκορ ο Πίττας (57’).

Κακός αλλά και άτυχος ο Απόλλωνας καθώς στο πρώτο 20λεπτό είδε τους Φιλιώτη και Μπα να αποχωρούν με τραυματισμό από την αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά, οι Λεμεσιανοί δεν παρουσιάστηκαν ποτέ αντάξιοι των προσδοκιών, δίνοντας δικαιώματα στην ουκρανική ομάδα, η οποία τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο βρίσκοντας τρία γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν επιθετικά ανύπαρκτος, δημιουργώντας μηδαμινά προβλήματα στην εστία της Ντνίπρο.

Στο δεύτερο 45λεπτό η ομάδα του Νταβίντ Καταλά προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβασε «στροφές» και βρήκε σχετικά νωρίς το γκολ με τον Πίττα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενη δεν έδειχναν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, έχοντας αρκετή δυσκολία στο παιχνίδι τους. Παρ’ όλα αυτά, μετά το γκολ του Πίττα και παρά την πίεση ο Απόλλωνας δε βρήκε κάτι περισσότερο, με εξαίρεση ένα δοκάρι στο τέλος.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση στους ομίλους του Conference League για τον Απόλλωνα για την τρίτη αγωνιστική είναι κόντρα στην Αλκμάαρ στην Ολλανδία στις 06 Οκτωβρίου στις 22:00. Mε τη σειρά της η Ντνίπρο θα «φιλοξενήσει» στη Σλοβακία την Βαντούζ (06/10 - 19:45). Για το πρωτάθλημα Cyta, επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Απόλλωνα είναι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (18/09 - 19:00) στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για την τέταρτη «στροφή».

15/09/2022
22:01
Οι δηλώσεις του Νταβίντ Καταλά μετά το πέρας της αναμέτρησης
15/09/2022
21:39
Τέλος στο ΓΣΠ, νίκη με 3-1 για τους Ουκρανούς

Ήταν κατώτερη των προσδοκιών η ομάδα της Λεμεσού.

15/09/2022
21:38
Άνετη νίκη για την Αλκμάαρ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η ολλανδική ομάδα επικράτησε της Βαντούζ με 4-1.

15/09/2022
21:36
90' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

15/09/2022
21:35
90' Άλλα τέσσερα λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 3-1 για τους Ουκρανούς.

15/09/2022
21:29
85' Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους

Τετ-α-τετ Γιοβάνοβιτς - Ντόβμπικ, με τον Σέρβο κίπερ να μην επιτρέπει στον Ουκρανό να κάνει χατ-τρικ.

15/09/2022
21:24
80' Προσπαθεί να αντιδράσει ο Απόλλωνας

Πιέζουν οι Λεμεσιανοί, όμως δε βρίσκουν τη λύση.

15/09/2022
21:13
69' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντνίπρο

Παράλληλο γύρισμα, ο Ρομπέρζ έβαλε την προβολή, με τη μπάλα να παίρνει τροχιά προς τα δίκτυα της ομάδας του, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα.

15/09/2022
21:02
57' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα στην περιοχή, ο Πίττας έβαλε την προβολή, 3-1 μειώνουν οι Λεμεσιανοί.

15/09/2022
20:50
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης

Χαμάς και Πεϊμπέρνς αποχώρησαν για να μπουν οι Ντανίλο και Γιόστεν. Χωρίς αλλαγές η Ντνίπρο.

15/09/2022
20:34
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 3-0 μπροστά η Ντνίπρο

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με τον Απόλλωνα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-0 κόντρα στη Ντνίπρο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Conferene League.

Κακός αλλά και άτυχος ο Απόλλωνας καθώς στο πρώτο 20λεπτό είδε τους Φιλιώτη και Μπα να αποχωρούν με τραυματισμό από την αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά, οι Λεμεσιανοί δεν παρουσιάστηκαν ποτέ αντάξιοι των προσδοκιών, δίνοντας δικαιώματα στην ουκρανική ομάδα, η οποία τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο βρίσκοντας τρία γκολ με τους Ρουμπτίνσκι (11’) και Ντόμπνικ (26’, 45’). Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν επιθετικά ανύπαρκτος, δημιουργώντας μηδαμινά προβλήματα στην εστία της Ντνίπρο.

Στο δεύτερο 45λεπτό η ομάδα του Νταβίντ Καταλά αν θέλει να διεκδικήσει τη μεγάλη ανατροπή στην εν λόγω αναμέτρηση θα πρέπει να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση της, πιέζοντας τους Ουκρανούς. Φυσικά, για να γίνει αυτό θα πρέπει να μείνουν κενοί χώροι οι οποίοι θα πρέπει να καλύπτονται άμεσα για να μη δοθούν ευκαιρίες για αντεπιθέσεις στη Νντίπρο.

0

15/09/2022
20:30
45' Γκολ για τη Ντνίπρο

Διαστάσεις για τους Ουκρανούς. Πολύ καλή εναλλαγή της μπάλας από τους Ουκρανούς που «τρύπησαν» εκ νέου την άμυνα του Απόλλωνα. Τελικός αποδέκτης ο Ντόβμπνικ που σκόραρε από θέση βολής.

15/09/2022
20:30
45' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το ημίχρονο

Με τρία γκολ μπροστά οι φιλοξενούμενοι.

15/09/2022
20:18
33' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Μακρινό σουτ του Χαμάς, μπλόκαρε ο Βάλεφ.

15/09/2022
20:10
26' Γκολ για τη Ντνίπρο

Ο Ρουμπτίνσκι αυτή τη φορά να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να δίνει στον Ντόμπνικ που ακολούθησε τη φάση και σκόραρε μπροστά από κενή εστία.

15/09/2022
20:07
Άμεση απάντηση της Βαντούζ

Στο 1-1 στο 21ο λεπτό η αναμέτρηση στην Ολλανδία, με τη Βαντούζ να ισοφαρίζει με τον Γοελζέρ.

15/09/2022
20:06
Προβάδισμα για την Αλκμάαρ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αλκμάαρ άνοιξε το σκορ και προηγείται με 1-0 της Βαντούζ από το 19ο λεπτό με τον Μπαρασί.

15/09/2022
20:05
20' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Μπα ένιωσε εξίσου ενοχλήσεις, παραχωρώντας τη θέση του στον Ογκεντά.

15/09/2022
19:56
11' Γκολ για τη Ντνίπρο

Ο Ντόμπνικ, μετά από κάθετη πάσα έφυσε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και πλάσαρε από πλεονεκτική θέση. Ο φορ των φιλοξενούμενων δεν είχε βάλει αρκετή δύναμη στην μπάλα, ωστόσο, ο Ρουμπτίνσκι που ακολούθησε τη φάση, ήρθε από τα αριστερά… και με τον Γιοβάνοβιτς ακινητοποιημένο σκόραρε μπροστά από κενή εστία.

15/09/2022
19:55
10' Έγινε η αλλαγή

Πέρασε στο γήπεδο ο Καμπράλ αντί του Φιλιώτη.

15/09/2022
19:53
8' Πρόβλημα στον Απόλλωνα

Ο Φιλιώτης μετά από πάσα ένιωσε ενοχλήσεις και ζήτησε αμέσως αλλαγή. Τη θέση του θα πάρει σε λίγα λεπτά ο Καμπράλ.

15/09/2022
19:45
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ντνίπρο.

15/09/2022
19:41
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις ουκρανικές σημαίες και οι 11 παίκτες της Ντνίπρο αγκαλιά. Με τις κίτρινες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με τις γαλάζιες οι γηπεδούχοι.