Τελικό: ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 3/2/2021 - 18:55

Μεγάλη νίκη για τον ΑΕΛ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ επικράτησε με 2-0 χάρις στα γκολ του Αντρέ Τεϊσέιρα στο πέμπτο λεπτό και του Μαέ στο 56ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Η ΑΕΛ ευτύχισε να σκοράρει πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, στη συνέχεια του πρώτου μέρους η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να βρει το 2-0. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν πολύ επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ. Κάπου εκεί ο ΑΠΟΕΛ χωρίς να έχει άλλες επιλογές ανέβηκε ψηλά και έψαξε το γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους, χωρίς όμως επιτυχία.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ ανέβηκε στη δεύτερη θέση έχοντας πλέον 45 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από τον συμπολίτη, Απόλλωνα. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στους 24 βαθμούς και στο -5 από την έκτη θέση.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta , η ΑΕΛ φιλοξενεί την Πάφο στο Τσίρειο (07/02 – 18:30) ενώ ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την ίδια ημέρα τον Εθνικό Άχνας στο ΓΣΠ (07/02 – 16:00).

03/02/2021
18:55
Τέλος, 2-0 νίκη για την ΑΕΛ
03/02/2021
18:51
90' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Κωνσταντινίδης αντί του Τόρες στην αναμέτρηση.

03/02/2021
18:51
90' Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ με 2-0 η ΑΕΛ.

03/02/2021
18:48
90' Δεν υπάρχει πέναλτι

Προηγήθηκε οφσάιντ του Εφραίμ πριν την ανατροπή στην περιοχή.

03/02/2021
18:47
89' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ανατροπή του Εφραίμ από τον Μπουνόζα. Έλεγχος της φάσης και από το VAR.

03/02/2021
18:44
86' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φοβερή απόκρουση από τον Βοζίνια σε κεφαλιά του Κατσαντώνη μετά από σέντρα του Εφραίμ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σιέλης έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

03/02/2021
    18:42
    84' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Εντός περιοχής ο Ζαχίντ, έκανε το συρτό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

03/02/2021
    18:41
    83' Δύο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ και μια για την ΑΕΛ

Αποστολάκης και Σατσιάς μέσα για τον ΑΠΟΕΛ στις θέσεις των Γαβριήλ και Ανουάρ.

Έουλερ αντί Μεντόγιεβιτς για την ΑΕΛ.

03/02/2021
    18:32
    74' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω οι Μαέ και Αντάμοβιτς για να μπουν οι Μπάμπιτς και Μπουνόζα.

03/02/2021
    18:31
    73' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Πολύ καλή εκτέλεση από τον Λουντέμο όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

03/02/2021
    18:31
    73' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Νουχίου αντί Σαχάρ.

03/02/2021
    18:30
    72' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τόρες ανέτρεψε τον Εφραίμ έξω από την περιοχή.

03/02/2021
    18:23
    65' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, με τον Κατσαντώνη να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

03/02/2021
    18:18
    60' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Βίκτωρ Κλωναρίδη πέρασε ο Κατσαντώνης.

03/02/2021
    18:14
    56' Γκολ για την ΑΕΛ

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Μαέ. 2-0 η ομάδα της Λεμεσού.

03/02/2021
    18:13
    55' Πέναλτι για την ΑΕΛ

Παράβαση υποδεικνύει ο διαιτητής της αναμέτρησης.

03/02/2021
    18:12
    54' Έλεγχος του VAR για πέναλτι

Ο Ζόρζε σε απομάκρυνση της μπάλας ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι. Ο Λούκας Σωτηρίου εξετάζει ο ίδιος τη φάση με το VAR.

03/02/2021
    18:05
    47' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο

Φάουλ του Τόρες με τον Μαέ να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά όμως ο Μιγκέλ Σίλβα ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε τη μπάλα.

03/02/2021
    18:03
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

03/02/2021
    17:45
    Ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις

Μπροστά στο σκορ με 1-0 η ΑΕΛ από το πέμπτο λεπτό.

03/02/2021
    17:30
    30' Απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες

Παρά το γρήγορο γκολ από την ΑΕΛ, απουσιάζουν οι μεγάλες στιγμές στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Λεμεσού πιέζει ψηλά τους φιλοξενούμενους και δεν επιτρέπει τις εύκολες μεταβιβάσεις. Από την άλλη, οι παίκτες του Κέρκεζ δεν δημιουργούν ρήγματα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

03/02/2021
    17:15
    15' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Eκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, κεφαλιά του Σιέλη η μπάλα έξω. Καμία ανησυχία για τον Βοζίνια.

03/02/2021
      17:11
      11' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ

Σέντρα του Τόρες από δεξιά, ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ. Στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σίλβα και έφυγε έξω. Κακώς δεν υποδείχτηκε το κόρνερ.

03/02/2021
      17:05
      5' Γκολ για την ΑΕΛ

Εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, πισινή κεφαλιά του Κέρκεζ, ο Σαντος στο δεύτερο δοκάρι έκανε δεύτερη κεφαλιά η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Σιέλη και από κοντά ο Τεϊσέιρα την έστειλε στα δίχτυα.

Τελευταίο γκολ του Αντρέ Τεϊσέιρα ήταν στις 11 Ιανουαρίου 2020 στην εντός έδρας νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας.

03/02/2021
          17:01
          1' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι

Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ ο Γαβριήλ έκανε σέντρα από αριστερά ο Βοζίνια έκανε άστοχη έξοδο, ο Κλωναρίδης γύρισε την μπάλα και αφού αυτή πήγε εκτός περιοχής από την προσπάθεια του Μπεν Σαχάρ ο Λουντεμό σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

03/02/2021
            17:00
            1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η ΑΕΛ.

03/02/2021
            16:55
            Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κλασικές γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις η ΑΕΛ, με λευκές εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ.

03/02/2021
            16:32
            Κλικς από την προθέρμανση των δύο ομάδων
            03/02/2021
            15:57
            Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Δύο αλλαγές και από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Απόλλωνα. Εκτός έμειναν ο τιμωρημένος με κίτρινες Γουίλερ και ο Μπερν ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής αφού δεν ήταν στο ρόστερ. Τις θέσεις τους πήραν οι Γαβριήλ και Ανουάρ.

Ο Μιγκέλ Σίλβα θα είναι στο τέρμα με τους Σιέλη και Ζόρζε να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας για πρώτη φορά θα βρεθεί ο Γαβριήλ με τον Ενσούε να παραμένει ως δεξί μπακ.

Στη μεσαία γραμμή για τον ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστούν οι Ανουάρ και Λουντέμο με τον Γκάγιας Ζαχίντ να κινείται πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος. Στα άκρα της επίθεσης οι Κλωναρίδης και Εφραίμ με τον Μπεν Σαχάρ ως μοναδικός προωθημένος στην επίθεση για τον ΑΠΟΕΛ.

Σχηματισμός 4-2-3-1 για τον Ελλαδίτη τεχνικό της ομάδας.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Αποστολάκης, Μερκής, Σατσιάς, Σάντος, Ντίας, Κούτσακος, Νουχίου, Κατσαντώνης

03/02/2021
            15:54
            Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Με δύο αλλαγές παρατάσσει την ΑΕΛ ο Κέρκεζ σε σχέση με το περασμένο παιχνίδι κόντρα στον Ερμή. Χωρίς τον τραυματία, Ντανίλο αλλά και τον Άντονι Γεωργίου ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής θα αγωνιστεί η ΑΕΛ. Τις θέσεις τους στο αρχικό σχήμα πήραν οι Χάρης Κυριάκου και Μεντόγιεβιτς. Παράλληλα, εκτός είναι και τα άλλα χειμερινά μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας.

Ο Βοζίνια θα είναι στο τέρμα με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Στραχίνια Κέρκεζ και Αντρέ Τεϊσέιρα. Από εκεί και πέρα, στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Χάρης Κυριάκου με τον Σάντος στα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή ο Νταβόρ μαζί με τον Μεντόγιεβιτς ενώ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος ο Μάρκο Αντάμοβιτς.

Στα άκρα της επίθεσης για την ΑΕΛ θα αγωνιστούν οι Μηνάς Αντωνίου (αριστερά) και Μανουέλ Τόρες (δεξιά) ενώ μοναδικός προωθημένος στην επίθεση για την ΑΕΛ θα είναι ο Μαέ.

Σχηματισμός 4-3-3 για τον προπονητή της ΑΕΛ.

Στον πάγκο: Kεραυνός, Έουλερ, Αβραάμ, Μπουνόζα, Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς, Μελαναρκίτης