Κουμάντο στο Τσίρειο η ΑΕΛ που «ξέρανε» και τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/2/2021 - 18:55

Στο Τσίρειο κάνει... κουμάντο!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ, σε εξ αναβολής αγώνα της 16ης αγωνιστικής, παίρνοντας σπουδαία νίκη και ανεβαίνοντας στη 2η θέση.

Οι «λέοντες» απέδειξαν για ακόμη μια φορά τη δυναμική τους στα εντός έδρας παιχνίδια και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Ξανά τραγικοί στη Λεμεσό οι «γαλαζοκίτρινοι» οι οποίοι είχαν την ίδια κακή εικόνα όπως και στην ήττα με τον Απόλλωνα, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία.

Η ομάδα της Λεμεσού έκανε το παιχνίδι της και με δύο γρήγορα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με Τεϊσέιρα (5') στο πρώτο και Μαέ (57') στο δεύτερο, αλλά και ιδανική διαχείριση, πήρε το ζητούμενο.

Ανούσια μπροστά για άλλη μια φορά η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη που απείλησε μόνο στο τέλος και δείχνει να επιστρέφει στις παλιές κακές μέρες, βλέποντας την «κούρσα» της πρώτης εξάδας να απομακρύνεται.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανέβηκε στην 2η θέση με 45 βαθμούς και στο -2 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα και την 23η αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (7/2, 18:30) την Πάφο στο Τσίρειο.

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην 10η θέση με 24 πόντους και στο -5 από την 6η θέση και την ερχόμενη Κυριακή (7/2, 16:00) φιλοξενεί στο ΓΣΠ τον Εθνικό Άχνας.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Με το «καλησπέρα» του αγώνα, στο 1ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έχασε ευκαιρία, με τον Λουντέμο έξω από την περιοχή να δοκιμάζει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 5' η ΑΕΛ, στη δική της πρώτη ευκαιρία, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σάντος, που έκανε την κεφαλιά, αυτή κόντρα και από κοντά ο Τεϊσέιρα έπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Έξι λεπτά μετά η ομάδα της Λεμεσού είχε μεγάλη φάση, με τον Τόρες να σεντράρει από δεξιά, τον Μαέ να παίρνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει έξω.

Στο 15ο λεπτό, ο Εφραίμ εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή, με τον Σιέλη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει έξω τη μπάλα.

Αυτές ήταν οι ευκαιρίες στο πρώτο μέρος καθώς δεν έγινε κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι το φινάλε.

Στο 47' η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερος μέρος, με τον Τόρες να εκτελεί με σέντρα στην περιοχή το φάουλ, ο Μαέ πήρε την κεφαλιά και ο Σίλβα απέκρουσε.

Οκτώ λεπτά μετά η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Ο Ζόρζε στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι βρήκε τη μπάλα με το χέρι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε την άσπρη βούλα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Μαέ, ο οποίος με πλασέ στη δεξιά γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 57ο λεπτό.

2

Στο 65' ο ΑΠΟΕΛ έχασε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Ενσούε να σεντράρει στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ, εκεί όπου ο Κατσαντώνης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Λούντεμο να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω.

Στο 84ο λεπτό ο Ζαχίντ μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ από καλή θέση, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ένα λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά, με τον Εφραίμ να κάνει τη σέντρα, ο Κατσαντώνης έπιασε την κεφαλιά και ο Βοζίνια απέκρουσε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του Ζαχίντ, ο Σιέλης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 89' ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από παράβαση του Μπουνόζα στον Εφραίμ, ωστόσο ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ πριν το μαρκάρισμα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Λουντέμο δοκίμασε μακρινή εκτέλεση φάουλ και ο Βοζίνια μάζεψε εύκολα.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μ. Αντωνίου, Ζντραφκόσκι, Αντάμοβιτς (74′ Μπουνόζα), Τόρες (90+4′ Κωνσταντινίδης), Μεντόγεβιτς (83′ Έουλερ), Μαέ (74′ Μπάμπιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γαβριήλ (82′ Αποστολάκης), Λουντέμο, Ανουάρ (82′ Σατσιάς), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (60′ Κατσαντώνης), Εφραίμ, Μπεν Σαχάρ (73′ Νούχιου).