Πάλεψε, όμως «λύγισε» κόντρα στην ποιοτική Γουέστ Χαμ η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/3/2023 - 21:40

Ηττήθηκε με... το κεφάλι ψηλά!

Η ΑΕΚ αν και πάλεψε, γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα, για την φάση των «16» του Conference League και χρειάζεται ένα «θαύμα» στην Αγγλία για να προκριθεί.

Η ιστορική αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Λαρνακείς να πατάνε καλά στον αγωνιστικό χώρο και να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, ενώ ταυτόχρονα είχαν κάποιες καλές στιγμές.

Τα «σφυριά» δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό και να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, όμως δύο φάσεις ήταν αρκετές για να δείξουν την ποιότητα τους, με τον Αντόνιο να σκοράρει δις (36', 45+1').

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί προσπαθώντας να βρουν ένα γκολ, που θα δώσει ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά η Αγγλική ομάδα διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα και πήρε τη νίκη.

Θυμίζουμε ότι ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (16/03, 22:00) στο Λονδίνο.

09/03/2023
22:43
Όσα δήλωσε ο προπονητής της ΑΕΚ, μετά την λήξη του ματς
09/03/2023
21:41
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ αν και πάλεψε δεν τα κατάφερε κόντρα στην ποιοτική Γουέστ Χαμ και γνώρισε την ήττα με 2-0.

1

09/03/2023
21:38
90+4' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Λέδες έκανε νέο σουτ, μέσα από την περιοχή, στην αγκαλιά του Αρεολά η μπάλα.

09/03/2023
21:37
90+4' Δύο λεπτά ακόμα πριν την λήξη
09/03/2023
21:33
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
09/03/2023
21:31
89' Απαντάει η ΑΕΚ

Ο Νίκολιτς που πήγε να κάνει το σουτ, κόπηκε από τον Ζουμά, με την μπάλα να φτάνει στον Τρισκόφσκι, ο οποίος έκανε το πλασέ και ο Αρεολά απέκρουσε.

09/03/2023
21:31
89' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γουέστ Χαμ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΚ, ο Πακετά έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Πίριτς, ο οποίος του είπε «όχι».

09/03/2023
21:24
82' Έπεσε ο ρυθμός

Η Γουέστ Χαμ διαχειρίζεται καλά το προβάδισμα της και κλείνει τους χώρους, δίχως να επιτρέπει στην ΑΕΚ να βρει το πολυπόθητο γκολ. Οι Λαρνακείς συνεχίζουν και πιέζουν.

1

09/03/2023
21:24
82' Τελευταία αλλαγή για τα «σφυριά

'Εξω ο Φορνάς, μέσα ο Κορνέτ

09/03/2023
21:22
77' Αλλαγές και για τις δύο ομάδες

Για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι θα πάρει την θέση του Νίκολιτς, ενώ για τη Γουέστ Χαμ, ο Πακετά θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Λαντσίνι.

09/03/2023
21:14
71' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Φαράζ πήρε τον κεφαλιά, όμως ο Αερολά ήταν καλά τοποθετημένος και έλεγξε με άνεση.

09/03/2023
21:12
70' Δυσκολεύονται να απειλήσουν οι Λαρνακείς

Παρά τις αλλαγές και το επιθετικό σχήμα, η ΑΕΚ δυσκολεύεται να επισκεφθεί με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή και να βρει το γκολ, που θα δώσει ξανά ενδιαφέρον στο ματς.

09/03/2023
21:06
63' Τελική για την ΑΕΚ

Ο Νίκολιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Αερολά χωρίς άγχος πήρε την μπάλα στην αγκαλιά του.

09/03/2023
21:03
60' Τριπλή αλλαγή για τη Γουέστ Χαμ

Μέσα Μπόουερ, Σκαμάκα και Σούτσεκ, εκτός οι Ράις, Αντόνιο, Μπενραχμά

09/03/2023
21:01
58' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Μέσα οι Φαράζ, Άλτμαν, Νίκολιτς, εκτός οι Μάμας, Κάσας και Λόπες

09/03/2023
20:58
55' Πιέζει η ΑΕΚ

Οι Λαρνακείς έχουν μπει δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να μειώσουν το σκορ.

1

09/03/2023
20:51
48' Τεράστια ευκαιρία για τη Γουέστ Χαμ

Ο Μπενραχμά έκανε την κάθετη μπαλιά στον Αντόνιο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς, έκανε το πλασέ και η μπάλα βρήκε το δοκάρι.