Φόρεσε... το ευρωπαϊκό της κοστούμι και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΚ

Πέμπτη, 16/2/2023 - 23:55

«Λυτρωτής» Γκαρσία!

Με γκολ του 30χρονου στο 84ο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Ντνίπρο, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τη νοκ-αουτ φάση του Conference League και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Σε ένα ματς που οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν τον έλεγχο τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να μεταφράσουν τις πολλές ευκαιρίες σε γκολ.

Η Ουκρανική ομάδα είχε κάποια καλά διαστήματα και δίχως να εντυπωσιάζει μπόρεσε να κρατήσει ασφαλή τα μετόπισθεν, στοχεύοντας στην ισοπαλία.

Όμως ενώ το ματς όδευε προς συμβιβασμό, τον... γόρδιο δεσμό έλυσε ο Γκαρσία ο οποίος με κεφαλιά «λύτρωσε» τους Λαρνακείς δίνοντας τους πλεονέκτημα ενός γκολ, ενόψει του επαναληπτικού.

Η υπόθεση πρόκριση θα ξεκαθαρίσει την άλλη Πέμπτη (23/02, 19:45), όπου αμφότερες οι ομάδες θα δώσουν τα... ρέστα τους για την πρόκριση.

17/02/2023
00:39
O απόηχος από το «ΑΕΚ Αρένα»
16/02/2023
23:54
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 κόντρα στη Νντίπρο και πήρε προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.

1

16/02/2023
23:50
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
16/02/2023
23:49
86' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Γιάκολις και Λόπες εκτός, μέσα οι Κάσας και Σανχούρχο.

16/02/2023
23:42
84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

1

16/02/2023
23:32
73' Νέα απειλή για τους γηπεδούχους

Ο Νίκολιτς ελευθερώθηκε και έκανε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

16/02/2023
23:29
70' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

16/02/2023
23:24
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Νίκολιτς θα περάσει στην θέση του Τρισκόφσκι.

16/02/2023
23:22
59' Αλλαγή για τη Ντνίπρο

Εκτός ο Ρουμπτσίνσκι, μέσα ο Ταντσίκ.

16/02/2023
23:18
57' Απαντάει η ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε το πλασέ, από την «καρδιά» της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα έξω.

16/02/2023
23:15
57' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Ο Χουτσούλιακ έκανε το σουτ, μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

16/02/2023
23:09
49' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ επιχείρησε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Γουόλεφ έκανε μεγάλη απόκρουση στο «γάμα».

16/02/2023
23:06
46' Διπλή αλλαγή για τη Ντνίπρο

Σχόλιο ημιχρόνου

Ισόπαλες παρέμειναν, ΑΕΚ και Ντνίπρο, στο πρώτο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρηση.

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν δύο κλασσικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι, όμως δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ουκρανική ομάδα κατάφερε να αντέξει την πίεση και ισορρόπησε τον αγώνα, δίχως όμως να γίνεται απειλητική, ενώ κατάφερε να... αφοπλίσει τους γηπεδούχους μεσοεπιθετικά κλείνοντας καλά τους κενούς χώρους.

Οι Λαρνακείς καλούνται να μπούνε ακόμα πιο δυνατά στην ανάπαυλα, ώστε να βρουν το πολυπόθητο γκολ και να πάρουν προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.

1

16/02/2023
22:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 0-0.

16/02/2023
22:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
16/02/2023
22:36
37' Δυσκολεύεται μεσοεπιθετικά η ΑΕΚ

Οι «κιτρινοπράσινοι» έχουν την κατοχή, όμως δυσκολεύονται να απειλήσουν την περιοχή της Ντνίπρο, η οποία κλείνει καλά τους κενούς χώρους.

1

16/02/2023
22:27
27' Ισορρόπησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι

Η Ντνίπρο κατάφερε να αντέξει την ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά και πλέον έχει αρχίσει να κρατάει μπάλα και να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση.

16/02/2023
22:22
22' Προϋπόθεση για τη Ντνίπρο

Ο Πεγκλόου έκανε το γύρισμα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, μέσα στην μικρή περιοχή, με τον Τόμοβιτς να προλαβαίνει και να διώχνει την μπάλα.

16/02/2023
22:17
17' Μπήκε δυνατά η ΑΕΚ

Οι «κιτρινοπράσινοι» έχουν ξεκινήσει πολύ καλά το ματς, πιέζουν έχουν την κατοχή και έχουν δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες για να προηγηθούν.

1

16/02/2023
22:07
7' Δοκάρι για την ΑΕΚ

Ο Λόπες έκανε το σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

1

16/02/2023
22:04
2' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ, ο πορτιέρο της Ντνίπρο απέκρουσε και ο αρχηγός των «κιτρινοπράσινων» σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα άουτ με νέο σουτ.

16/02/2023
22:02
1' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και υποχρέωσε τον Γουόλεφ σε μεγάλη απόκρουση.

16/02/2023
22:00
Ξεκίνησε ο αγώνας

Στην σέντρα η Ντνίπρο

16/02/2023
21:59
Πραγματοποιείται μονόλεπτη σιγή για τους σεισμόπληκτους της Τουρκίας και της Συρίας
Αγωνιστική απραξία για τη Ντνίπρο

Τελευταίο ματς που έδωσε η Ουκρανική ομάδα ήταν στις 7 Φεβρουαρίου, όπου επικράτησε με 5-1 κόντρα στην Άουντα σε φιλικό αγώνα.

Ενδιαφέρον είναι επίσης το γεγονός ότι η Ντνίπρο προσγειώθηκε στο νησί μας, μια εβδομάδα νωρίτερα από τον αγώνα και όχι μία μέρα πριν, όπως συνηθίζεται.

Η κίνηση αυτή συνέβη λόγω του ότι το πρωτάθλημα της έχει διακοπή και θεώρησε ότι μπορεί να εκμεταλλευτεί τον καλό καιρό της Κύπρου, για να προετοιμαστεί ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

16/02/2023
20:45
Ανάλυση ενδεκάδας της ΑΕΚ

Σχηματισμός 4-2-3-1.

O Χοσέ Λουίς Όλτρα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ακρίτα, με τους Πίριτς, Γκαρσία, Γιάκολις και Τρισκόφσκι να παίρνουν τις θέσεις των Τούμπα, Εγγλέζου, Γκρόμοφ (εκτός λίστας) και Νίκολιτς.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Πίριτς και το δίδυμο μπροστά του αποτελείται από τους Τόμοβιτς και Μιλίτσεβιτς. Στα άκρα της άμυνας αγωνίζονται οι Γκαρσία και Ροσάλες, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Λέδες και Πονς, ως αμυντικά χαφ και μπροστά τους ο Τρισκόφσκι σε ρόλο «δεκαριού». Στο αριστερό φτερό της επίθεσης τοποθετείται ο Γιάκολις και στο δεξί ο Φαράζ.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Λόπες.

1

16/02/2023
20:35

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία, Λέδες, Πονς, Φαράζ, Γιάκολις, Τρισκόφσκι, Λόπες

Ντνίπρο (Ολεκσάντρ Κούτσερ): Γουάλεφ, Χαμάσε, Σαραπί, Σβάτοκ, Γουίλιαμ, Ρουμπτσίνσκι, Μπαμπένκο, Πέγκλοου, Πιχαλιόνοκ, Χουτσουλιακ, Ντόβμπικ

Οι δύο ομάδες ξανασυναντιούνται

ΑΕΚ και Ντνίπρο είχαν έρθει αντιμέτωπες ξανά στα play-off του Europa League, όπου οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν με 2-1 εκτός έδρας και... σφράγισαν την πρόκριση στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης στον επαναληπτικό όπου κέρδισαν με 3-0.