«Άλωσε» ξανά την «Αρένα» και άνοιξε τη ψαλίδα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/3/2024 - 18:56

Επιστροφή στις νίκες!

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε νικητής από την «Αρένα» επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τόνγκια (9'), όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τομανέ (75'), πριν ο Εντονγκαλά (82') ολοκληρώσει την ανατροπή ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο ανέβηκε στους 66 βαθμούς και για άλλη μια αγωνιστική θα παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν τρίποντο μετά από δύο διαδοχικές ήττες. Με τη σειρά της, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν έμεινε καθηλωμένη στους 62 βαθμούς, χάνοντας πολύτιμη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.

Την ερχόμενη, έκτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΚ παραμένει στην «Αρένα» για να φιλοξενήσει την Πάφο (06/04 - 19:30). Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ επιστρέφει στο ΓΣΠ για να υποδεχθεί την Ανόρθωση (07/04 - 17:00).

31/03/2024
19:00
Τρίτο Ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

31/03/2024
18:58
Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ αφιέρωσαν τη νίκη στον Κρέσπο

Ο Ισπανός αμυντικός προ λίγων ημερών «έχασε» τον πατέρα του.

«Είμαστε μαζί σου Κρέσπο, να είσαι δυνατός» έγραφε η φανέλα που σήκωσαν οι παίκτες των «γαλαζοκίτρινων».

ι ΄κ

31/03/2024
18:56
Τέλος στην «Αρένα»

Σπουδαία νίκη με ανατροπή στο σκορ για τον ΑΠΟΕΛ με 2-1 επί της ΑΕΚ για την πέμπτη αγωνιστική των play-off.

dvdvd

31/03/2024
18:53
90+3' Απειλεί η ΑΕΚ

Σέντρα του Γκάμα, με τον Ρομπέρζ στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

31/03/2024
18:51
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ εδώ και λίγα λεπτά με 2-1.

31/03/2024
18:47
85' Φάση για την ΑΕΚ

Καρφωτή κεφαλιά, με τον Μπέλετς να μαζεύει τη μπάλα. «Φώναξαν» πως πέρασε τη γραμμή οι γηπεδούχοι όμως μετά από έλεγχο του VAR δεν υπάρχει γκολ.

31/03/2024
18:44
84' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Για την ΑΕΚ αποχώρησαν οι Ντιουνκού και Πονς για να μπουν οι Τρισκόφσκι και Ναούμ. Για τον ΑΠΟΕΛ μπήκαν στο παιχνίδι οι Σούσιτς και Σατσιάς για να βγουν οι Εντονγκαλά και Τομανέ.

31/03/2024
18:43
82' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Φέρνει τα... πάνω κάτω η ομάδα της Λευκωσίας με τον Εντονγκαλά. Σέντρα του Δώνη, με τον Αφρικανό να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1.

31/03/2024
18:40
80' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Σάντος παίρνει τη θέση του Ντίμερς.

31/03/2024
18:36
75' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εντονγκαλά, ο Τομανέ έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και έκανε το 1-1. Στα... ίσα το παιχνίδι με άλλο ένα τέταρτο «γεμάτο» για το φινάλε.

31/03/2024
18:33
72' Μεγάλη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Δώνη ο οποίος επιχείρησε το βολέ από το ύψος της περιοχής, με τον Πίριτς να διώχνει με υπερένταση.

,5432

31/03/2024
18:32
71' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Κοσταντίνοφ έξω για να μπει ο Κβιλιτάια.

Αλλαγή σχηματισμού σε 4-4-2 για τους φιλοξενούμενους.

31/03/2024
18:28
68' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Ράφα Λόπες και Φαράζ αποχωρούν για να μπουν οι Φραν Σολ και Μπρούνο Γκάμα.

31/03/2024
18:24
63' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μεχρί στο παιχνίδι αντί του Μαρκίνιος.

31/03/2024
18:17
56' Απειλεί η ΑΕΚ

Δυνατό, μακρινό σουτ του Ντίμερς, με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Μπέλετς.

31/03/2024
18:06
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με μία αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ, με τους ίδιους έντεκα η ΑΕΚ. Ο Βιγιαφάνιες έδωσε τη θέση του στον Τάσο Δώνη.

31/03/2024
17:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του ΑΠΟΕΛ, χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερους κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Ουσιαστικά οι Λαρνακείς ευτύχισαν να πάρουν το προβάδισμα σε μια από τις λίγες αξιόλογες στιγμές που δημιούργησαν. Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας σαφώς επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε δεν κατάφερε σε καμία στιγμή του ημιχρόνου να βγάλει αντίδραση, έχοντας πολύ αργή και προβλέψιμη ανάπτυξη στο παιχνίδι της, με τον Σα Πίντο να μην είναι καθόλου ευχαριστημένος με όσα βλέπει.

Αν οι «γαλαζοκίτρινοι» θέλουν το βαθμολογικό κέρδος θα πρέπει να αλλάξουν πολλά στο δεύτερο μισό. Με τη σειρά τους οι γηπεδούχοι θα κληθούν να υπερασπιστούν με «νύχια και δόντια» αυτό το προβάδισμα στο δεύτερο 45λεπτό για να... σκαρφαλώσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με δεδομένο ότι θα βρεθούν χώροι, οι παίκτες του Μπεν Σιμόν ίσως ψάξουν και το δεύτερο γκολ για να... κλειδώσουν το τρίποντο.

ςρω

31/03/2024
17:44
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Η ΑΕΚ έχει το προβάδισμα από το ένατο λεπτό της αναμέτρησης. Καθόλου ικανοποιημένος ο Σα Πίντο, ζητάει συνέχεια κίνηση από τους παίκτες του οι οποίοι είναι αργοί στην ανάπτυξη.

31/03/2024
17:30
30' Προσπαθεί να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ

Το γρήγορο γκολ της ΑΕΚ επηρέασε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ακόμη δεν έχουν βρει τα πατήματα τους. Σταδιακά έχουν κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ψάχνουν τον τρόπο για να προσεγγίσουν την αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο επιτυχία για την ώρα.

η''

31/03/2024
17:19
19' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι

Στην αντεπίθεση οι Λαρνακείς με τον Φαράζ ο οποίος συνέκλινε και επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Ντάλσιο και να φεύγει λίγο έξω.

31/03/2024
17:09
9' Γκολ για την ΑΕΚ

Συνέκλινε προς τα μέσα και επιχείρησε δυνατό ο Τόνγκια έξω από την περιοχή. Κάκιστος υπολογισμός από τον Μπέλετς, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα.

31/03/2024
17:05
5' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από κόρνερ, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή όμως ήταν άστοχος.

,12,

31/03/2024
17:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η ΑΕΚ.

31/03/2024
16:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινοπράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

γδν

31/03/2024
16:40
Προεδρικό... πηγαδάκι πριν τη σέντρα

Ο πρόεδρος της ΑΕΚ, Άντρος Καραπατάκης και ο πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ, Πρόδρομος Πετρίδης, είχαν την ευκαιρία να τα πουν κατά τη διάρκεια της καθιερωμένης προθέρμανσης των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Και οι δύο γνωρίζουν όσο κομβικής σημασίας είναι η σημερινή αναμέτρηση για την πορεία των ομάδων τους.

α

31/03/2024
16:37
Κατάμεστη η «Αρένα»

Όπως ανακοίνωσε η ΑΕΚ λίγα λεπτά πριν τη σέντρα, έχουν εξαντληθεί όλα τα εισιτήρια.

31/03/2024
16:35
Στον πάγκο ο Κβιλιτάια

Ο Γεωργιανός επέστρεψε από τον τραυματισμό του και είναι κανονικά διαθέσιμος για τον Σα Πίντο ο οποίος επέλεξε να τον αφήσει στον πάγκο.

Θυμίζουμε πως ο «Κβίλι» μεσοβδόμαδα πανηγύρισε την πρόκριση στο Euro 2024 με τη χώρα του εναντίον της Ελλάδας. To ίδιο ισχύει και για τον συμπατριώτη του Λάσα Ντβάλι ο οποίος είναι βασικός σήμερα.

Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Δύο αλλαγές από τον Ρικάρντο Σα Πίντο σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με την Ομόνοια πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος. Οι Βιγιαφάνιες και Πέτροβιτς πήραν φανέλα βασικού αντί των Μεχρί και Σούσιτς που έμειναν στον πάγκο. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο τεχνικό του ΑΠΟΕΛ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βιντ Μπέλετς, με τους Πέτροβιτς και Ντβάλι μπροστά του να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ζεφτέ θα είναι αριστερό μπακ, με τον Τσεμπάκ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Κοσταντίνοφ και Ντάλσιο, με τον Βιγιαφάνιες ελαφρώς πιο μπρστά. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Μαρκίνιος, με τον Εντονγκαλά δεξιά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Τομανέ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Σούσιτς, Σατσιάς, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

31/03/2024
15:50
H ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Μια αλλαγή από τον Ραν Μπεν Σιμόν σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Ανόρθωση πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος. Ο Μπρούνο Γκάμα έμεινε στον πάγκο για να πάρει τη θέση του ο Ντίμερς. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισραηλινό τεχνικό της ΑΕΚ.

Ο Πίριτς θα είναι στο τέρμα, με τους Μιλίτσεβιτς και Ρομπέρζ μπροστά του ως κεντρικοί αμυντικοί. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ντιουνκού, με τον Γκαρσιά αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Λέδες και Πονς, με τον Ντίμερς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Ο Φαράζ στο δεξί «φτερό» της επίθεσης και τον Τόνγκια αριστερά, με τον Ράφα Λόπες στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

Στον πάγκο: Ερερίν, Κάσας, Σολ, Γκάμα, Τόμοβιτς, Σάντος, Μάμας, Ναούμ, Καπτούμ, Ενρίκες, Τρισκόφσκι, Γκιούρτσο

31/03/2024
15:45

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Ντιουνκού, Λέδες, Πονς, Ντίμερς, Φαράζ, Τόνγκια, Ράφα Λόπες

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Γέφτε, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Τομανέ

Κυριακή, 07 Απριλίου

• 17:00 ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση (Cablenet Sports 1HD)