«Καθάρισε» την ΑΕΚ και συνέχισε το... χαβά του ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/11/2023 - 19:55

Συνεχίζει το... χαβά του ο ΑΠΟΕΛ!

Την έκτη διαδοχική του νίκη πέτυχε η ομάδα της Λευκωσίας στο πρωτάθλημα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν στην «Αρένα» της ΑΕΚ με 3-0, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία, τα γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθαν από τον Τσεμπάκ (27') και Μαρκίνιος (48'), ενώ το 3-0 έγινε με αυτογκόλ του Γκαρσία (62').

Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη με τις ευκαιρίες να είναι μετρημένες, με τους φιλοξενούμενους να αξιοποιούν μια εξ αυτών και να παίρνουν προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λευκωσίας ήταν απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και... καθάρισε το τρίποντο, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 23 βαθμούς, όσους έχει και ο Άρης. Με τη σειρά της η ομάδα του Όλτρα γνώρισε την τρίτη φετινή της ήττα, μένοντας... καθηλωμένη στους 13 βαθμούς και το -10 από την κορυφή.

Την ερχόμενη, 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΚ πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (12/11 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την ΑΕΛ (11/11 - 19:00).

05/11/2023
20:00
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και όσα λέχθηκαν μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης στην «Αρένα».

05/11/2023
19:55
Τέλος στην «Αρένα»

«Καθαρή» νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΚ με 3-0 για τη δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

α

05/11/2023
19:52
90' Μόλις δύο επιπλέον λεπτά από τον διαιτητή

Τα πάντα φαίνεται να έχουν κριθεί στη Λάρνακα, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-0.

05/11/2023
19:47
Η προσέλευση στην «Αρένα»

Σύμφωνα με την ενημέρωση από τα μεγάφωνα του γηπέδου, κόπηκαν 4.161 εισιτήρια.

0

05/11/2023
19:45
83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Λέδες αντί του Ντίμερς και Σάντος αντί του Τόνγκια.

05/11/2023
19:44
82' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο δίνει τη θέση του στον Βρόντη.

05/11/2023
19:42
80' Δε χρειάστηκε στο δεύτερο μέρος ο Μπέλετς έως τώρα

Άνετο δεύτερο ημίχρονο προς το παρόν για τον Σλοβένο τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Δε μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες η ομάδα της Λάρνακας.

β

05/11/2023
19:39
78' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Δώνης μπαίνει στην αναμέτρηση στη θέση του Εντονγκαλά.

05/11/2023
19:35
72' Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ

Στο έδαφος ο Λόπες, εξετάστηκε η φάση από το VAR, χωρίς να προκύπτει παράβαση.

05/11/2023
19:32
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Καπτούμ έξω για να μπει ο Ράφα Λόπες.

05/11/2023
19:29
67' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μαρκίνιος, Κβιλιτάια και Βιγιαφάνες έξω για να μπουν οι Σατσιάς, Τομανέ και Γαβριήλ.

05/11/2023
19:27
65' Δύσκολα μπορεί να αλλάξει κάτι

Ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο είναι απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση. Βρήκε γρήγορα το δεύτερο γκολ, ενώ ακολούθως δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Πίριτς. Οι Λαρνακείς με την εικόνα τους δείχνουν να μη μπορούν να... αντιδράσουν, ενώ μετά το 2-0 έμοιαζαν «χαμένοι» στο γήπεδο.

η

05/11/2023
19:24
62' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Παράλληλο γύρισμα του Γέφτε, ο Γκαρσία έστειλε τη μπάλα κατά λάθος στα δίκτυα της ομάδας του στην προσπάθεια να διώξει προ του Εντονγκαλά.

05/11/2023
19:18
57' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Γκιούρτσο και Γκαρσία μπήκαν στο παιχνίδι αντί των Φαράζ και Σάντσες.

05/11/2023
19:16
54' Κι άλλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Μαρκίνιος έστρωσε στον Ντάλσιο, όμως το πλασέ του τελευταίου έξω από την περιοχή, έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

05/11/2023
19:14
52' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

«Φάτσα» με τον Πίριτς ο Κβιλιτάια όμως το τελείωμα του έφυγε πάνω από την εστία.

05/11/2023
19:10
48' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι διπλασιάζουν τα τέρματα τους.

Ο Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής, με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Πίριτς.

05/11/2023
19:08
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν το παιχνίδι.

05/11/2023
18:52
Ημίχρονο στην «Αρένα»

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στην «Αρένα», με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται της ΑΕΚ με 1-0. Παιχνίδι με σχετικά καλό ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερα ορεξάτες, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από μια στημένη φάση την οποία αξιοποίησαν. Με τη σειρά τους οι Λαρνακείς δυσκολεύονται να προσεγγίσουν την εστία του Μπέλετς ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν σωστά τοποθετημένος.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Όλτρα αναμένεται να βγει μπροστά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας θα κυνηγήσει το δεύτερο γκολ για να «αγκαλιάσει» το έκτο διαδοχικό τρίποντο.

βω

05/11/2023
18:51
45+3' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Όμορφη συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ, με τον Τόνγκια από πλεονεκτική θέση να κάνει το πλασέ, όμως ο Μπέλετς είπε «όχι».

05/11/2023
18:49
45' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το ημίχρονο

Παραμένει το 1-0 στην αναμέτρηση υπέρ του ΑΠΟΕΛ από το 27ο λεπτό.

05/11/2023
18:45
41' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Γέφτε από αριστερά, έκανε το σουτ, με τον Πίριτς να διώχνει ασταθώς.

05/11/2023
18:30
27' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Κομπίνα στο φάουλ, με τον Μαρκίνιος να... σπάζει στον Γέφτε ο οποίος έφυγε από από αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι. Κοντινή κεφαλιά από τον Τσεμπάκ, που νίκησε τον Πίριτς που δεν είχε περιθώριο αντίδραση.

05/11/2023
18:28
25' Χωρίς φάσεις στην «Αρένα»

Με εξαίρεση το σουτ της ΑΕΚ στο δέκατο λεπτό, δεν έχουμε καταγράψει άλλη αξιόλογη ευκαιρία. Καλό παιχνίδι, απουσιάζουν όμως οι τελικές προσπάθειες στις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες αν και είναι ορεξάτες δε μπορούν να προσεγγίσουν την αντίπαλη περιοχή.

05/11/2023
18:13
10' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Δυνατό συρτό σουτ, στη γωνία ο Μπέλετς έπεσε και μάζεψε σταθερά. «Φωνάζει» για πέναλτι η ΑΕΚ αυτή τη φορά.

05/11/2023
18:08
5' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ

Σε μια διεκδίκηση στην περιοχή, ο Κβιλιτάια ζήτησε χέρι από τον Τόμοβιτς. Στην επαναληπτική προβολή φάνηκε πως η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Σέρβου αμυντικού. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, χωρίς να προκύπτει παράβαση.

0

05/11/2023
18:03
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η ΑΕΚ.

05/11/2023
18:01
Ολιγόλεπτη καθυστέρηση

Περιμένουμε να καθαρίσει λίγο η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.

0

05/11/2023
17:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινοπράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

0

05/11/2023
17:30
Στο γήπεδο οι πρόεδροι των δύο ομάδων

Άντρος Καραπατάκης και Πρόδρομος Πετρίδης είχαν την ευκαιρία να τα πουν πριν τη σέντρα της αναμέτρησης.

05/11/2023
17:25
Το pre-game της αναμέτρησης από την Primetel
05/11/2023
17:00
Πρώτα... πηγαδάκια στην «Αρένα»

Στην καθιερωμένη... βόλτα οι παίκτες των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, πριν την έναρξη της προθέρμανσης.

α

05/11/2023
16:55
Εκτός αποστολής ο Σαρφό

Ο Γκανέζος δε θα βοηθήσει την ομάδα του στη Λάρνακα καθώς ταλαιπωρείται από ίωση. Έτσι, τέθηκε νοκ άουτ. Από την άλλη, ο Σούσιτς αν και είναι στην αποστολή, κατάφερε να προπονηθεί μόνο στη χθεσινή (04/11), τελευταία προπόνηση.

ΚΙΝΓΚΣΛΕΙ ΣΑΡΦΟ
05/11/2023
16:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Ομόνοια παρατάσσει την ομάδα του ο Χοσέ Λουίς Όλτρα. Συγκεκριμένα, ο Πέρε Πονς πήρε τη θέση του Γκουστάβο Λέδες.

Ο Πίριτς θα είναι στο τέρμα, με τους Ρομπέρζ και Τόμοβιτς να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Σάντσες θα είναι στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Ντιουνκού στο αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Πονς και Καπτούμ, με τον Ντίμερς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Τόνγκια, με τον Φαράζ αριστερά, ενώ ο Φραν Σολ θα κινηθεί στη γραμμή κρούσης ως μοναδικός προωθημένος. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισπανό τεχνικό.

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Γκαγιόλο, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Κλερισμάριο, Γκιούρτσο, Μάμα

05/11/2023
16:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα, ο Σα Πίντο προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές. Συγκεκριμένα, εκτός έμειναν οι Καραμανώλης, Γαβριήλ, Πολυκάρπου και Σαρφό, με τους Πέτροβιτς, Κβιλιτιάια, Βιγιαφάνες και Κοσταντίνοφ να παίρνουν τις θέσεις τους.

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Πέτροβιτς και Κρέσπο να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Τσεμπάκ, με τον Γέφτε αριστερά. Στη μεσαάι γραμμή θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Βιγιαφάνες, με τον Ντάλσιο πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος να έχει την ευθύνη για το αριστερό άκρο. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Γκιόργκι Κβιλιτάια. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο τεχνικό, που για άλλο ένα παιχνίδι θα δει την αναμέτρηση από την κερκίδα λόγω τιμωρίας.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Σούσιτς, Σατσιάς, Τομανέ, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Βρόντης, Δώνης

05/11/2023
16:40

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Πονς, Καπτούμ, Ντίμερς, Tόνγκια, Φαράζ, Σολ

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Πέτροβιτς, Γέφτε, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια

05/11/2023
16:35
Διαιτητική ομάδα

Με καταγωγή από τη Σερβία ο διαιτητής της αναμέτρησης. Κυπριακή η υπόλοιπη ομάδα διαιτησίας.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι στη Λάρνακα

Στις 18:00 η ΑΕΚ φιλοξενεί στην «Αρένα» τον ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.