Καθάρισε τη Ρόμα και τώρα… Μίλαν για την ανεβασμένη Ίντερ

Σάββατο, 6/5/2023 - 21:21

Πέρασε από το «Ολίμπικο» και φουλάρει για τετράδα η Ίντερ!

Οι «νερατζούρι» εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές απουσίες της Ρόμα, επικράτησαν με 2-0 και πλησίασαν τη δεύτερη Λάτσιο (που έχασε νωρίτερα από τη Μίλαν) στον πόντο.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι δείχνει τρομερά ανεβασμένη φτάνοντας τις τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, αλλά και πανέτοιμη για τον πρώτο ημιτελικό του Champions League με αντίπαλο τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο» την ερχόμενη Τετάρτη (22:00). Από τη μεριά της η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, στρέφεται στον πρώτο ημιτελικό του Europa League με αντίπαλο τη Λεβερκούζεν.

Στα του ματς, στο πρώτο εικοσάλεπτο η Ρόμα ήταν εμφανώς ανώτερη και έψαχνε το γκολ με την μεγαλύτερη φάση να έρχεται στο 17’ όταν ο Πελεγκρίνι έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση και ο Ονάνα έδιωξε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, είχαν την κατοχή και κατάφεραν να τη μετουσιώσουν σε γκολ στο 33ο λεπτό όταν ο Ντάμφρις έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ντιμάρκο στο ύψος του δευτέρου δοκαριού εκτέλεσε τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0, που παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Παρόμοια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με τους «τζαλορόσι» να φωνάζουν για πέναλτι στο 57’ για χέρι του Νταρμιάν αλλά διαιτητής και VAR συμφώνησαν πως δεν υπήρξε κάτι. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο γήπεδο ξανά και βρήκαν τελικά το γκολ, με το οποίο κλείδωσαν το εκτός έδρας τρίποντο. Ήταν το 74ο λεπτό με τον Λαουτάρο να σερβίρει και τον Λουκάκου να εκτελεί, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (0-2).