Η Στουτγκάρδη... σόκαρε τη Μπάγερν και η Λειψία διέλυσε τη Ντόρτμουντ

Σάββατο, 10/9/2022 - 18:45

Μετά τη νίκη επί της Ίντερ, η Μπάγερν επέστρεψε στην σκληρή Bundesliga και στην τρίτη σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Οι Βαυαροί ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τη Στουτγκάρδη και έφτασαν τους 12 πόντους. Στους πέντε η η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με τον Μάτις Τελ, ο οποίος αξιοποίησε το γύρισμα του Ντέιβις και έγινε ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία των Βαυαρών στην Bundesliga.

Στο 57' η Στουτγκάρδη ισοφάρισε με τον Φούριχ, με τον Μαυροπάνο να βγάζει την ασίστ. Ωστόσο η Μπάγερν απάντησε άμεσα με γκολ του Μουσιάλα στο 60'. Στο φινάλε όμως οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Γκιρασί στο 90+2' ισοφάρισε σε 2-2.

Η Λειψία «καθάρισε» την Ντόρτμουντ ουσιαστικά από το πρώτο μέρος για να φτάσει στη δεύτερή της νίκη. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε επικράτησαν 3-0 των Βεστφαλών που έμειναν στους 12 βαθμούς.

Στο 6ο λεπτό οι ταύροι άνοιξαν το σκορ. Ο Ορμπάν ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Σομποζλάι διπλασίασε τα τέρματα της Λειψίας με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής. Ο Χαϊντάρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84'.

Ματσάρα έγινε στο Βερολίνο ανάμεσα στη Χέρτα και τη Λεβερκούζεν, το οποίο και έληξε 2-2. Ο Ντέμιρμπαϊ άνοιξε το σκορ στο 49', αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς με Σερντάρ (55') και Ρίχτερ (74'). Όμως ο Πάτρικ Σικ έφερε ξανά την ισορροπία στο 79ο λεπτό.

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε και η Χόφενχαϊμ, η οποία επικράτησε 4-1 της Μάιντς και έφτασε τους 12 βαθμούς, όπου συγκατοικεί μαζί με Φράιμπουργκ και Ντόρτμουντ. Τέλος, η Βόλφσμπουργκ απέδρασε από τη Φρανκφούρτη επικρατώντας 1-0 της Άιντραχτ.