Η… πρωτιά του Λοΐζου και το επιπλέον κίνητρο των άλλων δύο

Δευτέρα, 15/1/2024 - 09:04
ΟΜΟΝΟΙΑ

Επιστροφή στη δουλειά για τους παίκτες της Ομόνοιας και τον Ρέκνταλ. Η ηρεμία και η καλή ψυχολογία επανήλθαν στο «Ηλίας Πούλλος» μετά την ευρεία νίκη με 5-1 επί της Δόξας και η προσοχή στρέφεται στο ματς της Πέμπτης, για τον θεσμό του κυπέλλου.

Τόσο η διοίκηση όσο και ο κόσμος αναμένουν περισσότερα από τον Νορβηγό τεχνικό, η… αύρα του οποίου φάνηκε πως λειτούργησε ευεργετικά στο πρώτο παιχνίδι που κάθισε στον πάγκο της νέας του ομάδας. Το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε ανεβασμένο κυρίως ψυχολογικά, ενώ και η ευστοχία ήταν με το μέρος του. Αρχικά, το σκορ άνοιξε ο Λοΐζου ο οποίος έφτασε τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα, κατά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο 21χρονος, έπιασε αυτό τον αριθμό για πρώτη φορά, αφού τις προηγούμενες δύο σεζόν σταμάτησε στα τέσσερα.

Απ’ εκεί και πέρα, ο Κούσουλος πέτυχε το δεύτερο γκολ για λογαριασμό της ομάδας του και έφτασε τα τέσσερα στην φετινή περίοδο. Μάλιστα, ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ, αφού και τη σεζόν 2020-21, πέτυχε τον ίδιο αριθμό γκολ. Στον ίδιο… παρονομαστή αλλά με οκτώ γκολ, βρίσκεται ο Κακουλλής, ο οποίος έπιασε το περσινό και ψηλότερο του αριθμό.

Το θετικό για την Ομόνοια είναι πως βρήκε το γκολ από πέντε διαφορετικούς σκόρερ, την ώρα που ο πρώτος της σκόρερ, Σεμέδο, απουσιάζει με την Εθνική του ομάδα. Η συνέχεια και η διάρκεια είναι το ζητούμενο στο «πράσινο» στρατόπεδο, ώστε να καταφέρει να εκπληρώσει τους στόχους του.