Η βολίδα του Τζάλοου χάρισε τη πρώτη νίκη στη Γκάμπια

Τετάρτη, 12/1/2022 - 20:46

Η Γκάμπια πήρε την πρώτη νίκη σε Κύπελλο Εθνών Αφρικής, με το πρώτο γκολ της, ένα εκπληκτικό σουτ του Αμπλιέ Τζάλοου, στο πρώτο παιχνίδι της. Θύμα η Μαυριτανία για τον 6ο όμιλο του τουρνουά στο Καμερούν.

Η Μαυριτανία είχε το πάνω χέρι, αλλά η Γκάμπια βρήκε το σπάνιο στοιχείο του Άφρικα Καπ, το γκολ, με συνέπεια στο ντεμπούτο της στο θεσμό να πάρει τη νίκη 1-0 χάρη στο σουτ του Αμπλιέ Τζάλοου για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Σε έναν αγώνα που άργησε να αρχίσει για 45 λεπτά λόγω του παιχνιδιού που προηγήθηκε στο «Όμνισπορτ» του Λιμπέ, το περιβόητο πλέον Τυνησία - Μάλι, η Γκάμπια πήρε προβάδισμα χάρη στη βολίδα του επιθετικού της Σερέν μόλις στο 9ο λεπτό.

Η Μαυριτανία ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε τόσο την μπάλα στην κατοχή της, όσο και τις περισσότερες τελικές. Οι πραγματικά επικίνδυνες στιγμές όμως ήταν λίγες και γι' αυτό δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.