Η ανατροπή στο ντέρμπι αιωνίων, μέχρι τον τελικό για την Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 23/5/2023 - 08:00

Στον 23ο τελικό της ιστορίας της ετοιμάζεται να παρουσιαστεί η Ομόνοια το απόγευμα της Τετάρτης (24/05 - 19:00) κόντρα στην ΑΕΛ στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» θα κληθούν να φανούν αντάξιοι των προσδοκιών για να κάνουν το back-to-back, βάζοντας το 16ο κύπελλο στην τροπαιοθήκη τους.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου Coca - Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Για να φτάσει όμως στον τελικό όμως η Ομόνοια, μόνο εύκολο έργο δεν είχε. Το «ταξίδι» της ομάδας της Λευκωσίας ξεκίνησε από το δεύτερο γύρο της διοργάνωσης. Εκεί απέκλεισε σε μονό αγώνα στο ΓΣΠ την Καρμιώτισσα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντούμπια (18'), όμως το «τριφύλλι» έκανε την ανατροπή με τους Χούπερ (34') και Μπρούνο (41').

Θυμηθείτε την πορεία της Ομόνοιας μέχρι τον τελικό της φετινής διοργάνωσης

Στα προημιτελικά οι «πράσινοι» είχαν το ντέρμπι αιωνίων. Στο πρώτο παιχνίδι ως τυπικά γηπεδούχοι ηττήθηκαν από τον ΑΠΟΕΛ με 2-1. Η Ομόνοια προηγήθηκε στο σκορ με τον Ανσαριφάρντ (19'). Παρ' όλα αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Καρώ (52') και Ντάλσιο (85'). Αξίζει να αναφερθεί πως ο ΑΠΟΕΛ το τελευταίο 20λεπτό έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Καρώ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στη ρεβάνς της 1ης Μαρτίου, η Ομόνοια παρατάχθηκε με την πλάτη στον... τοίχο, καθώς το κύπελλο ήταν η μοναδική της διέξοδος για επιτυχία τη φετινή σεζόν. Οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρόκριση με 2-0 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, με συνολικό σκορ 3-2. Τα γκολ για το «τριφύλλι» ο Καρίμ Ανσφαριφάρντ (12') και Ρομάν Μπεζούς στο (90+7') με πέναλτι.

Στα ημιτελικά, απέναντι στην Ομόνοια βρέθηκε η Πάφος. Στο πρώτο παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Λοΐζου (5'), ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ζάιρο (90+3'). Η Ομόνοια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς από το 84ο λεπτό ο Μπέζους αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Η ρεβάνς της 26ης Απριλίου ήταν πολύ πιο δύσκολη και αγχωτική από ότι δείχνει το τελικό 3-1 υπέρ της Ομόνοιας. Η Πάφος προηγήθηκε με τον Βαλακάρι (13'), όμως οι «πράσινοι» έβγαλαν... αντίδραση και έκαναν την ανατροπή με τα γκολ των Μιξ (34'), Κασάμα (79') και Χαραλάμπους (90+7').