Γκολ οι Πίττας και Γαβριήλ, ασίστ ο Τζιωνής (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/9/2024 - 14:49

Βρίσκεται σε καλή κατάσταση κι αυτό φαίνεται. Η Σουηδία του έχει ταιριάξει απόλυτα, ο ίδιος δείχνει ότι όχι απλά έχει προσαρμοστεί, αλλά αποτελεί εκ των κορυφαίων παικτών της ομάδας του.

Ο Ιωάννης Πίττας σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με τη φανέλα της ΑΪΚ. Αυτή τη φορά, η ομάδα από τη Στοκχόλμη έπαιξε στην έδρα της Βάρναμο και χρειάστηκε ένα τέρμα του Κύπριου επιθετικού μόλις στο τέταρτο λεπτό, για να πάρει τη νίκη με 1-0.

Δείτε το γκολ στο 0:10.

Στο Βέλγιο και τη 2η κατηγορία της χώρας, ο Σταύρος Γαβριήλ σημείωσε το πρώτο του φετινό τέρμα με τη φανέλα της Ζούλτε Βάρεγκεμ. Κι αυτός με τη σειρά του πέτυχε το μοναδικό και νικητήριο γκολ της ομάδας του, στο 1-0 επί της Λόκερεν, με ωραίο πλασέ στο 10ο λεπτό.

Δείτε το τέρμα στο 0:32.

Στη Σερβία θα βρούμε τον Μαρίνο Τζιωνή, ο οποίος έφυγε από το MLS και τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι και πλέον φοράει τη φανέλα της Τσουκάριτσκι. Ο Κύπριος εξτρέμ σημείωσε την πρώτη του ασίστ, στο τρίτο γκολ της ομάδας του, στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Τέκστιλατς.

Πάμε να δούμε συγκεντρωτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορας Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός και αρχηγός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Ρέξαμ (2 συμμ.).

Ρούελ Σωτηρίου (Μπρίστολ Ρόβερς): Ήταν στο αρχικό σχήμα στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κέιμπριτζ Γιουνάιτεντ. Αντικαταστάθηκε στο 64' (5 συμμ.).

Νικ Τσαρούλλα (Νοτς Κάουντι): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σουίντον. Βγήκε αλλαγή στο 57' (3 συμμ.).

Τζακ Ρόουλς (Κρόουλι Τάουν): Λόγω τιμωρίας, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Μπάρνσλεϊ (6 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Άντονι Παπαδόπουλος (Κρόουλι Τάουν): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας ματς με τη Μπάρνσλεϊ (2 συμμ./1 γκολ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Βερόνα): Πέρασε αλλαγή στο 61' στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τζένοα (3 συμμ.).

Νικόλας Ιωάννου (Σαμπντόρια): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Μπάρι. Αντικαταστάθηκε στο 59' (4 συμμ./1 γκολ).

Βέλγιο

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 5-2 από τη Μαλίν (6 συμμ.).

Σταύρος Γαβριήλ (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λόκερεν (3 συμμ./1 γκολ).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πόρτο (4 συμμ./1 γκολ).

Χρήστος Σιέλης (Παναιτωλικός): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Πανσερραϊκού (2 συμμ.).

Παύλος Κορρέα (Βόλος): Ήταν στο αρχικό σχήμα στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τον ΟΦΗ (3 συμμ.).

Ανδρέας Καραμανώλης (Πανσερραϊκός): Ήταν στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον Παναιτωλικό (0 συμμ.).

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την ΑΕΚ (2 συμμ.).

Οδυσσέας Σπυρίδης (Νίκη Βόλου): Το πρωτάθλημα της Super League 2 δεν έχει αρχίσει ακόμη.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Νταντί (9 συμμ.).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του μόλις στο 4', στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βάρναμο (27 συμμ./14 γκολ/2 ασίστ).

Σερβία

Μαρίνος Τζιωνής (Τσουκάριτσκι): Μπήκε αλλαγή στο 59' κι έδωσε ασίστ στο τρίτο γκολ της ομάδας του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Τέκστιλατς (5 συμμ./1 ασίστ).

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Μπνέι Σαχίν): Το ματς κόντρα στη Χάποελ Μπερ Σεβά εκτός έδρας αναβλήθηκε (1 συμμ.).

Ανδρέας Καρώ (Μακάμπι Πέταχ Τίκβα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (6 συμμ.).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τόκιο (22 συμμ./6 γκολ/4 ασίστ).

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας θα αρχίσει στις 18 Οκτωβρίου.