Γκολ ο Σιέλης, νίκες για Κάστανο και Πιέρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 8/3/2021 - 12:09

Έχει φάει με το... κουτάλι τα γήπεδα της Νοτίου Κορέας. Και λογικό άλλωστε, αφού αγωνίζεται στη χώρα από το 2017.

Από φέτος, ο Βαλεντίνος Σιέλης αγωνίζεται στη Μπουσάν Ι-Παρκ, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας και ήδη κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Ήταν στον αγώνα κόντρα στην Νταετζεόν Σίτιζεν, εκεί όπου σκόραρε το δεύτερο γκολ της Μπουσάν με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Από εκεί και πέρα, ο Πιέρος Σωτηρίου δείχνει να προσαρμόζεται στη Βουλγαρία. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε κατέγραψε ακόμη μία συμμετοχή, περνώντας ως αλλαγή στη νίκη της Λουντογκόρετς με 4-1 στην έδρα της Μπέροε. Η ποιότητά του είναι δεδομένη και όσο περνάει ο καιρός, θα τον βλέπουμε να αγωνίζεται περισσότερο.

Στην Ιταλία, ο Γρηγόρης Κάστανος έπαιξε βασικός και η Φροζινόνε πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Κοζέντσα. Στη χώρα αγωνίζεται και ο Αγάπιος Βρίκκης, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κατάνια στην τρίτη κατηγορία, περνώντας ως αλλαγή.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάρογκεϊτ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Πέρασε αλλαγή στο 78ο λεπτό στο εκτός έδρας 0-0 με την Όλνταμ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Όλνταμ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Έξετερ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο ματς κόντρα στην Έξετερ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τράνμιρ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 2-2 με την Μπόραμ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή από την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Γέοβιλ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Βασικός και στα 90 λεπτά στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Κοζέντσα.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): O 20χρονος Κύπριος εξτρέμ κατέγραψε την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα της Κατάνια, περνώντας ως αλλαγή στο 81ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπισέλιε.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μορεϊρένσε, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 34ο λεπτό.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Η Γκιμαράες αγωνίζεται αύριο (9/3) στην έδρα της Μπράγκα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Φόλενταμ.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Μουσκρόν.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Έμεινε στον πάγκο στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας (2-2).

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Δε χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στα Χανιά.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ήταν βασικός στο ματς κόντρα στα Χανιά, έχοντας μάλιστα ορισμένες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Αντικαταστάθηκε στο 79ο λεπτό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Σεντ Τζόνστοουν.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νίτρα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε αλλαγή στο 67ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μπέροε.

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο αγωνίζεται σήμερα (8/3, 17:30), υποδεχόμενη τη Σλάβια Σόφιας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Μπουσάν στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Νταετζεόν Σίτιζεν.