Γκολ για Μυτίδη, Έντουαρντς και Ρούελ Σωτηρίου, τρίποντο για Ανδρέου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 21/3/2022 - 11:50

Κινούμαστε, πλέον, σε ρυθμούς εθνικών ομάδων. Ωστόσο, είχαμε πολλά κι ενδιαφέροντα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε από τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Στην Αγγλία, υπάρχει τριπλή εκπροσώπηση στη Λέιτον Όριεντ από τους Ρούελ Σωτηρίου (κεντρική φωτό), Έκτορ Κυπριανού και Άντονι Παπαδόπουλο. Οι δύο πρώτοι, μάλιστα, πρωταγωνίστησαν στη νίκη με 3-1 επί της Ρότσντεϊλ. Στο πρώτο τέρμα στο 40ό λεπτό, ο Σωτηρίου είχε ασίστ, ενώ στο 58' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Κυπριανού να του βγάζει την τελική πάσα.

Δείτε εδώ την εμφάνιση των Κύπριων της Λέιτον Όριεντ.

Από εκεί και πέρα, στην Ελλάδα ο Νέστορας Μυτίδης συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα με τη φανέλα του Λεβαδειακού. Αυτή τη φορά, σκόραρε δύο φορές στη νίκη με 6-0 επί του Ηρόδοτου, φτάνοντας τα επτά γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Γκολ είχαμε κι από έναν ακόμη συμπατριώτη μας. Ο Μάρκους Έντουαρντς (που θυμίζουμε ότι έχει δικαίωμα συμμετοχής στην εθνική μας λόγω της Κύπριας μητέρας του), σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του, Βιτόρια Γκιμαράες, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο Βέλγιο, ο Στέλιος Ανδρέου ήταν για ακόμη ένα ματς βασικός, με την Σαρλερουά να κερδίζει με το ευρύ 5-0 τη Σερκλ Μπριζ. Ωστόσο, για τον έτερο Κύπριο αμυντικό του βελγικού πρωταθλήματος, η σεζόν φαίνεται πως ολοκληρώθηκε πρόωρα. Ο Κώστας Λαΐφης της Σταντάρ Λιέγης υπέστη ρήξη τετρακεφάλου και θα χάσει το υπόλοιπο της χρονιάς. Ο τραυματισμός αυτός του στέρησε (όπως ήταν λογικό) και τη συμμετοχή του με την Εθνική μας ομάδα στα παιχνίδια κόντρα στην Εσθονία για τα πλέι άουτ του Nations League.

Πάμε να δούμε συγκεντρωτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ και σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 3-1 επί της Ρότσντεϊλ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Ρούελ Σωτηρίου στο ματς με τη Ρότσντεϊλ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 49' κι αντικαταστάθηκε στο 70'.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ρότσντεϊλ.

Νικ Τσάρουλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σουίντον.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Όλτριντσαμ.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπάρνετ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 4-2 από τη Στόκπορτ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Γιουβέντους.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Περούτζια. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 22'.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ σκόραρε κατά της πρώην ομάδας του, Γκιμαράες, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων στην εκτός έδρας νίκη με 3-1.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός υπέστη ρήξη τετρακεφάλου και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Αγωνίστηκε βασικός στην ευρεία εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Σερκλ Μπριζ.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Λόγω τραυματισμού, δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Λιντς.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Ατρόμητο.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Βέροια. Αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Πέρασε αλλαγή στο 73ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ξάνθη.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ζακύνθου. Αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Διαγόρα Ρόδου.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε ως αλλαγή στο 87ο λεπτό στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός και σκόρερ δύο τερμάτων στην ευρεία εντός έδρας νίκη με 6-0 επί του Ηρόδοτου.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του ΟΦ Ιεράπετρας.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον Πιερικό. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Νταντί Γιουνάιτεντ.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Βλάσιμ.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Ντούκλα Πράγας.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει στις 3 Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Η Λάχτι αντιμετωπίζει τη Μάριεχαμν εκτός έδρας στις 2 Απριλίου για το πρωτάθλημα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Τσάρσκο Σέλο.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 62ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Σικάγο Φάιρ.

Αυστραλία

Τζορτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σίδνεϊ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Τζεονάμ Ντράγκονς. Δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 31ο λεπτό.

Πηγή φωτογραφίας: leytonorient.com