Γκολ για Λαΐφη, νίκη για Κάστανο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/12/2020 - 14:06

Μπήκαμε στο Δεκέμβριο και κάποια πρωταθλήματα έχουν ολοκληρωθεί, ειδικά σε χώρες που βρίσκονται αρκετά μακριά από το νησί μας. Όπως, για παράδειγμα, στη Νότια Κορέα, εκεί όπου η Τζέτζου Γιουνάιτεντ του Βαλεντίνου Σιέλη πήρε την άνοδο για την πρώτη κατηγορία της χώρας.

Προσφάτως ολοκληρώθηκε και το πρωτάθλημα του Καζακστάν, με την Αστάνα του Πιέρου Σωτηρίου να τερματίζει στην τρίτη θέση και να εξασφαλίζει το εισιτήριο για το νεοσύστατο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Ο Κύπριος επιθετικός είχε 14 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, μετρώντας έξι τέρματα, ενώ μην ξεχνάμε ότι χάρη σε δικό του τέρμα η Αστάνα κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Αρκετοί ποδοσφαιριστές από την Κύπρο, πάντως, είχαν υποχρεώσεις στο εξωτερικό. Από αυτούς ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λαΐφης, που σκόραρε με τη Σταντάρ, αλλά και ο Γρηγόρης Κάστανος που πανηγύρισε νίκη με τη Φροζινόνε.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι... ξενιτεμένοι συμπατριώτες μας.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Ρέντινγκ.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 με την Κρου Αλεξάντρα.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 0-0 κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στο αρχικό σχήμα, όμως πήρε τη θέση του Κλίφορντ στο 22ο λεπτό στο ματς με τη Στίβενεϊτζ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Άρχισε το ματς από τον πάγκο και μπήκε αλλαγή στο 70ό λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σκάνθορπ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στον πάγκο στο ματς κόντρα στη Σκάνθορπ, όμως δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Άρχισε βασικός, όμως αντικαταστάθηκε στο 45ο λεπτό στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 κόντρα στη Μάνσφιλντ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Όλντερσοτ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Πέρασε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Γουίλντστοουν.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ήταν βασικός στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-2 κόντρα στην Κιέβο. Μάλιστα, η Φροζινόνε είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στην Τσιταντέλα.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Καβέζε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν στο αρχικό σχήμα της Γκιμαράες στη νίκη με 1-0 επί της Πορτιμονένσε. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό από τον Κουαρέσμα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Πέρασε αλλαγή στο 89ο λεπτό στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη δεύτερη ομάδα της Αϊντχόφεν.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ στην ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Μαλίν εντός έδρας.

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Η Λάρισα παίζει σήμερα (7/12, 19:30) κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Η σέντρα της Super League 2 δεν έχει γίνει ακόμη, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Λόγω του lockdown έχουν «παγώσει» οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Αιολικού.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στη Μάδεργουελ.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Ζίλινα.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο παίζει σήμερα (7/12) στην έδρα της Μοντάνα. Στο προηγούμενο ματς, ο Παναγιώτης Λουκά είχε περάσει ως αλλαγή στο 76ο λεπτό στην ήττα με 1-0 από την Έταρ εκτός έδρας.

Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Στο ματς κόντρα στην Έταρ είχε περάσει ως αλλαγή στο 87ο λεπτό.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Η σεζόν ολοκληρώθηκε στο Καζακστάν, με την Αστάνα να τερματίζει στην τρίτη θέση και να εξασφαλίζει εισιτήριο για τα προκριματικά του νεοσύστατου Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Ο Κύπριος επιθετικός έπαιξε σε 14 παιχνίδια πρωταθλήματος (από τα 20 συνολικά), βρίσκοντας δίχτυα συνολικά έξι φορές.