Φιλική ήττα απο την Ουντινέζε για τον Άρη, πήρε χρόνο ο Γκόλντσον

Τετάρτη, 31/7/2024 - 19:05
ΑΡΗΣ

Φιλική ήττα από την Ουντινέζε με 0-1 δέχθηκε ο Άρης επί αυστριακού εδάφους.

Οι «πράσινοι» της Λεμεσού έδωσαν ένα δυνατό τεστ στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους και ο Σπιλέφσκι είχε την ευκαιρία να δει τους παίκτες του σε δράση, ώστε να δοκιμάσει πρόσωπα και συστήματα. Παράλληλα, σε κάποια διαστήματα το σύνολο του Άρη είχε τον έλεγχο και είχε πολύ καλή παρουσία.

Στα θετικά, ο Γκολντσον ο οποίος αποτελεί μεταγραφή από το… πάνω ράφι, κατέγραψε τα πρώτα ανεπίσημα 45 λεπτά με τη φανέλα του Άρη.

Η ενημέρωση από τον Άρη για το παιχνίδι: «Σθεναρή αντίσταση προέβαλε ο Άρης απέναντι σε μια παραδοσιακή ομάδα Α΄ κατηγορίας της Ιταλίας -όπως είναι η Ουντινέζε- αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 1-0. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, οι παίκτες του Σπιλέφσκι κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στο γήπεδο, τόσο στο Α΄, όσο και στο Β΄ ημίχρονο και παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα μας στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφερε να μετατρέψει κάποια από αυτές σε γκολ.

Το γεγονός ότι ο Άρης κοίταξε στα μάτια τους Ιταλούς των οποίων οι επίσημες υποχρεώσεις ξεκινούν σε 10 μέρες, δικαιολογεί πλήρως την ικανοποίηση που ήταν το κυρίαρχο αίσθημα μετά τον αγώνα.

Ο Αλεξέϊ Σπιλέφσκι απέναντι σε ομάδα από το κορυφαίο επίπεδο, είδε τους παίκτες του να κάνουν σωστά πολλά από αυτά που ζητά αν και ασφαλώς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σε ατομικό, αλλά και ομαδικό επίπεδο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας στάθηκε αρκετά καλά ανασταλτικά χωρίς να επιστρέψει στους Ιταλούς να απειλήσουν, αλλά και χωρίς να απειλήσει. Ωστόσο οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, στο 41’(Ντα Σίλβα) μετά από λάθος στην άμυνα. πέραν μιας φάσης που εξουδετέρωσε εύκολα ο Ζάντρο, αλλά και της φάσης στο 41΄ όταν από λάθος στην άμυνα.

Στο δεύτερο μέρος και παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν και από τις δύο ομάδες, ο Άρης ήταν καλύτερος και η ομάδα που δημιούργησε τις ευκαιρίες, αλλά χωρίς να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.

Ο Αλεξέϊ Σπιλέφσκι χρησιμοποίησε τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές: Ζάντρο(46’ Σωφρονίου), Κορρέϊα(60’ Μποάκι), Ουρόσεβιτς(60’ Λουκουμπάρ), Γκόλντσον(46’ Σανέ), Γιαγκό(60’ Μουσσούντα), Μπένγκτσον(60’ Μοντνόρ), Στρούσκι(60’ Σαρφό), Νίκολιτς(60’ Μάτισικ), Μαγιαμπέλα(60’ Σεμέδο), Γκομίς(60’ Κβιλιτάϊα), Κακόριν(60’ Σάβο)».