Φιλική ήττα από τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ για την... πειραματική ΑΕΚ

Τρίτη, 4/7/2023 - 15:40

Δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που δημιούργησε και γνώρισε την ήττα από τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας η ΑΕΚ (0-1).

Σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε 75 λεπτά, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μπήκε κεφάτη στο παιχνίδι και «έφτιαξε» κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά οι Κροάτες κατάφεραν να σκοράρουν στη μοναδική τους ευκαιρία στο 28'. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της «Ένωσης» ήταν σαφώς ανώτερη, χωρίς ωστόσο να αλλάξει τα δεδομένα, με το 1-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ καλή εμφάνιση του Ζίνι, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα των «κιτρινόμαυρων», ενώ ξεχώρισε και ο Γαλανόπουλος. Από ένα σημείο και έπειτα έγινε αισθητή και η κούραση στα πόδια των παικτών του «δικεφάλου», κάτι απόλυτα λογικό, μιας και βρίσκονται στο πρώτο στάδιο της προετοιμασίας.

Πολύ καλά στοιχεία έδειξε και ο Λαμανάρα στα μόλις επτά λεπτά που έλαβε μέρος στο ματς, παίρνοντας θέση στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

*πηγή φωτογραφίας: ΑΕΚ FC / ΠΑΕ ΑΕΚ