Φιλική ισοπαλία για τον Άρη με… εκνευρισμένο Σπιλέφσκι (BINTEO)

Κυριακή, 28/7/2024 - 19:45
ΣΠΙΛΕΦΣΚΙ

Με την Αλ Φαϊχά αναμετρήθηκε σε φιλική αναμέτρηση ο Άρης, επί αυστριακού εδάφους, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 1-1. Για τους «πράσινους» σκόραρε ο Σάβο.

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και συστήματα, όπως επίσης και να δει εκ νέου τους ποδοσφαιριστές του σε δράση. Παράλληλα, ο Λευκορώσος τεχνικός, παραχώρησε δηλώσεις στην κάμερα του Άρη, σχετικά με το παιχνίδι και παρουσιάστηκε... εκνευρισμός για το γεγονός πως η ομάδα του δεν κέρδισε.

Η ενημέρωση από τον Άρη: «Με πολλές αλλαγές και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πολλά λεπτά στα πόδια τους στα προηγούμενα φιλικά, ο Άρης εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Αλ Φάϊχα. Παρά την εμφανή ανωτερότητα της, η ομάδα μας δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις πολλές και κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησε κυρίως στο Α΄ μέρος. Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 34΄με κοντινό πλασέ του Σάβο, ενώ οι Σαουδάραβες ισοφάρισαν σε μια αντεπίθεση στο 63’με τον Σακαλά.

Στο Β’μέρος ο προπονητής μας πραγματοποίησε 5 αλλαγές, δίνοντας στην ευκαιρία για ολόκληρο ενενηντάλεπτο σε έξι ποδοσφαιριστές.

Όπως είχε προαναγγείλει ο Αλεξέϊ Σπιλέφσκι μετά το φιλικό με το Αμβούργο, αρχίζοντας από το σημερινό παιχνίδι, ήθελε να δώσει στους ποδοσφαιριστές περισσότερο χρόνο συμμετοχής (από το ένα ημίχρονο που ήταν το μάξιμουμ στα προηγούμενα). Γι’ αυτό το λόγο σήμερα είχε στην διάθεση του μόλις 18 ποδοσφαιριστές.

Οι 10 ποδοσφαιριστές που έμειναν εκτός αποστολής για τον αγώνα, Ουρόσεβιτς, Νίκολιτς, Κορρέϊα, Γιαγκό, Γκομίς, Στρούσκι, Κακόριν, Μαγιαμπέλα, Βανά Άλβες και Ζάντρο, έκαναν προπόνηση στο γήπεδο το πρωί, (ο Καζού έκανε θεραπεία) και ακολούθως ταξίδεψαν με την αποστολή για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης παρατάχθηκε με τους: Σωφρονίου, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μουσσούντα, Σανέ, Μπένγκτσον, Σαρφό, Μπράουν, Σεμέδο, Κβιλιτάϊα, Σάβο.

Στην εντεκάδα για το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν οι: Σωφρονίου, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μουσσούντα, Μποάκι, Μοντνόρ, Σαρφό, Μάτισικ, Κοβάτσεφ, Θεοχάρους(75΄Καραγκέζοφ) και Σεμέδο.

Αύριο Δευτέρα, δόθηκε ρεπό στους ποδοσφαιριστές για να ξεκουραστούν πριν η ομάδα μπει στην τελική ευθεία για τα δύο τελευταία δυνατά φιλικά που ακολουθούν».