Εξαιρετική η αγωνιστική παρουσία της 15μελούς Ολυμπιακής ομάδας της Κύπρου

Παρασκευή, 9/8/2024 - 19:51
ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΙΔΗΣ

Εξαιρετική η αγωνιστική παρουσία της 15μελούς Ολυμπιακής ομάδας της Κύπρου που συμμετείχε στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες, «Παρίσι 2024», με σημαντικότερη στιγμή το Αργυρό μετάλλιο του Παύλου Κοντίδη, ο οποίος συνεχίζει να γράφει ιστορία για την κυπριακή ιστιοπλοΐα και τον κυπριακό αθλητισμό, αποτελώντας πηγή έμπνευσης για γενιές και γενιές .

Τα αποτελέσματα που καταγράφηκαν και στα οκτώ αθλήματα στα οποία συμμετείχε η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, και η συνολική αγωνιστική παρουσία των αθλητών/τριων μας, γεμάτη με πολλές υψηλές θέσεις,  τόσο από τους πλέον έμπειρους αθλητές/τριες μας, αλλά και από  τους αθλητές/τριες μας που έκαναν το ντεμπούτο τους για πρώτη φορά σε Ολυμπιάδα , στέλνουν ενθαρρυντικά μηνύματα για το μέλλον . Να θυμίσουμε ότι στον τελικό στο Μονόζυγο, ο Μάριος Γεωργίου κατέλαβε την 6η θέση , ενώ στον Τελικό στο Άλμα εις Ύψος η Έλενα Κουλιτσένκο κατέλαβε την 7η θέση. Στα ημιτελικά, ο Μίλαν Τραΐκοβιτς κατέλαβε την 9η θέση και η Ολίβια Φωτοπούλου την 23η θέση.

Η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή συγχαίρει όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες για την επάξια εκπροσώπηση της Κύπρου στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, και ιδιαίτερα τον Αργυρό Ολυμπιονίκη Παύλο Κοντίδη, και τους ευχαριστεί για τις μοναδικές και συγκινητικές στιγμές που μας χάρισαν, στέλνοντας μηνύματα περηφάνιας σε όλο το νησί μας.

Η Κύπρος στον πίνακα μεταλλίων, σήμερα Παρασκευή, την βρίσκει στην 70η θέση, μαζί με την Κολομβία, τα Φίτζι, την Ιορδανία και την Μογγολία…Η Ελλάδα βρίσκεται στην 38η θέση με 7 μετάλλια (1 χρυσό, 1 αργυρό και 5 χάλκινα).

Πρώτη στον πίνακα μεταλλίων η ΗΠΑ με 103 μετάλλια (30 χρυσά, 38 αργυρά και 35 χάλκινα). Ακολουθούν η Κίνα με 73 μετάλλια ((29 χρυσά, 25 αργυρά και 19 χάλκινα) , Αυστραλία 45 μετάλλια (18 χρυσά, 14 αργυρά, 13 χάλκινα), Γαλλία 54 μετάλλια (14 χρυσά, 19 αργυρά, 21 χάλκινα) , Μεγάλη Βρετανία 51 μετάλλια (13 χρυσά, 17 αργυρά, 21 χάλκινα) , Κορέα 28 μετάλλια (13 χρυσά, 8 χάλκινα, 7 αργυρά), Ιαπωνία 33 μετάλλια (13 χρυσά, 7 αργυρά, 13 χάλκινα) , Ολλανδία 25 μετάλλια (11 χρυσά, 6 αργυρά, 8 χάλκινα) , Ιταλία 30 μετάλλια (10 χρυσά ,11 αργυρά, 9 χάλκινα), και η 10αδα του πίνακα μεταλλίων κλείνει με την Γερμανία με 23 μετάλλια (9 χρυσά, 9 αργυρά και 5 χάλκινα).

Ενόργανη Γυμναστική

Ο Κύπριος πρωταθλητής, Μάριος Γεωργίου, ο οποίος ήταν και ο πρώτος από την κυπριακή ολυμπιακή ομάδα, που μπήκε στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων (27 Ιουλίου), προκρίθηκε, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση, στον τελικό του Μονόζυγου, που θα διεξάχθηκε στις 5 Αυγούστου, στο Bercy Arena. Ο 26χρονος γυμναστής κατέλαβε την 8η θέση με 14.366 βαθμούς στον Προκριματικό του Αγωνίσματος, εξασφαλίζοντας το τελευταίο εισιτήριο για τον τελικό. Ο αθλητής του Παναγιώτη Πετρίδη, στον τελικό παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόγραμμά του, αλλά η πτώση στην έξοδο του στέρησε το μετάλλιο. Κατέλαβε την 6η θέση με 13.333 βαθμούς. Στο Τόκιο ήταν 9ος στο Μονόζυγο και πρώτος επιλαχών για τον τελικό.

Τζούντο

Η Σοφία Ασβεστά, η κορυφαία Κύπρια τζουντόκα και ένα από τα λαμπρότερα αστέρια του κυπριακού τζούντο, πέτυχε, την Κυριακή, 28 Ιουλίου, την πρώτη νίκη του κυπριακού τζούντο σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 1992 και μόλις 5η στην ιστορία. Με το waza-ari επί της Μαρονικής Soumiya Iraoui μπήκε στις «16» του κόσμου, όπου πάλεψε γενναία απέναντι στη Γαλλίδα κάτοχο δύο Ολυμπιακών μεταλλίων, Amandine Bouchard, χάνοντας με ippon στα τελικά στάδια του αγώνα.

Ξιφασκία

Μεγάλη επιτυχία γράφτηκε στο Παρίσι 2024 για τον Αλέξανδρο Τοφαλίδη και την κυπριακή ξιφασκία.

Ο Κύπριος ξιφομάχος, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η οποία αποτελεί και την κορυφαία στιγμή στην καριέρα του, αλλά και για την κυπριακή ξιφασκία, κατάφερε τη Δευτέρα, 29 Ιουλίου, να γράψει ιστορία επικρατώντας στη φάση των «64» με 15-10 του Πολωνού, Adrian Wojtkowiak, μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση. Ακολούθως, στη φάση των «32», ο Αλέξανδρος Τοφαλίδης, Ν96 στον κόσμο, στο αγώνισμα του Ξίφους Ασκήσεως, στην κόκκινη πίστα, στο Grand Palais-Alexandre III, πάλεψε μέχρι το τέλος και παρά την ανταγωνιστικότητα που επέδειξε, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αμερικανού, Νο2 στον κόσμο, Nick Itkin. Γνώρισε δύσκολα την ήττα με 10-15, ένα αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στα τελευταία στάδια του αγώνα και δείχνει το υψηλό επίπεδο του αθλητή μας.

Κολύμβηση

Στην 18η θέση στο αγώνισμα των 100μ.ελεύθερο, στο Paris La Defense Arena, ανάμεσα σε 29 αθλήτριες από σύνολο τεσσάρων προκριματικών σειρών, κατετάγη η Κύπρια κολυμβήτρια, Κάλια Αντωνίου, η οποία είναι και η καλύτερη Κύπριου κολυμβητή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Κύπρια αθλήτρια, τερμάτισε στην 6η θέση της 2ης προκριματικής σειράς με χρόνο 54.75.

Πολύ καλή κούρσα έκανε ο Κύπριος κολυμβητής, Νικόλας Αντωνίου, στα 100μ ελεύθερο. Με 50.35 κέρδισε την 4η προκριματική σειρά σημειώνοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση. Κατετάγη 43ος σε σύνολο 79 αθλητών και δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Ιστιοπλοΐα/IQFOIL

Στην 19η θέση στην κατηγορία IQFOIL ολοκλήρωσε την 2η Ολυμπιακή της συμμετοχή η Νατάσα Λάππα. Στο Τόκιο η Νατάσα Λάππα είχε καταλάβει την 21η θέση.

Ιστιοπλοΐα/ILCA6 (Laser)

Στην 30η θέση ολοκλήρωσε τη δεύτερη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, στα 21 της μόλις χρόνια, η Μαριλένα Μακρή. Στο Τόκιο η Κύπρια ιστιοπλόος είχε καταλάβει την 33η θέση.

Ιστιοπλοΐα/ILCA7 (Laser)

Ο Παύλος Κοντίδης, 12 χρόνια και μια μέρα, μετά το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, στις 6 Αυγούστου 2012, κατέκτησε ξανά στις 7 Αυγούστου 2024, στην κατηγορία ILCA7 (Laser), το αργυρό μετάλλιο στη Μασσαλία, στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Παύλος είναι μόλος ο έκτος αθλητής στην Ολυμπιακή Ιστορία των Laser με δύο Ολυμπιακά μετάλλια, ενώ ο Κροάτης προπονητής του, Jozo Jakelic, κατέκτησε το 4ο ολυμπιακό μετάλλιο (όλα αργυρά), καθότι στο Ρίο και στο Τόκιο είχε αργυρό με τον Stipanovic. Ο Κύπριος πρωταθλητής βρίσκεται ήδη στην Κύπρο από την Παρασκευή.

Στίβος/Άλμα εις ύψος

Η Έλενα Κουλιτσένκο στον τελικό στο Άλμα εις Ύψος αναδείχθηκε 7η Ολυμπιονίκης με καλύτερο άλμα στα 1.95μ. Η αθλήτρια του ΓΣΟ έγινε η πρώτη αθλήτρια της Κύπρου στον στίβο που αγωνίζεται σε τελικό, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση που πέτυχε ποτέ αθλήτρια της Κύπρου σε Ολυμπιακούς Αγώνες (την 7η θέση της Άντρης Ελευθερίου στη σκοποβολή), ενώ παράλληλα ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση του κυπριακού στίβου σε Ολυμπιακούς Αγώνες (7η θέση του Κυριάκου Ιωάννου στο ύψος και του Μίλαν Τραΐκοβιτς στα 110μ. με εμπόδια).

Στίβος/100μ.-200μ.

Η Ολίβια Φωτοπούλου είχε διπλή συμμετοχή. Συμμετείχε τόσο στα 100μ. όσο και στα 200μ. Η αθλήτρια του Κώστα Βογιατζάκη με επίδοση 11.50 ήταν 7η στην 2η προκριματική σειρά του Α΄γύρου και δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά των 100μ. Εξαρχής τα 100μ. δεν ήταν ο μεγάλος στόχος για την κορυφαία Κύπρια σπρίντερ. Στα 200μ., η Κύπρια πρωταθλήτρια πέτυχε το στόχο της και προκρίθηκε στα ημιτελικά του αγωνίσματος, όπου τερμάτισε στην 8η θέση της 3ης σειράς με χρόνο 22.98, καταλαμβάνοντας την 23η θέση ανάμεσα στις 24 αθλήτριες των ημιτελικών.

Σκοποβολή/Σκητ

Η πρωταθλήτρια μας, Κωνσταντίνα Νικολάου, στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιάδα, εκπροσώπησε επάξια την κυπριακή σκοποβολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Η αθλήτρια του Μιχάλη Κατζιανή, ολοκλήρωσε τον αγώνα του σκητ με 116 επιτυχίες στους 125 δίσκους στα διήμερα προκριματικά και κατετάγη 20ή στον κόσμο.

Ποδηλασία/Ποδηλασία Δρόμου

Η ποδηλάτρια μας, Άντρη Χριστοφόρου, στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, πήρε την 62η θέση ανάμεσα σε 93 αθλήτριες στην Ποδηλασία Δρόμου, κάτι που την άφησε ικανοποιημένη μετά τις ατυχίες που είχε στις προηγούμενες Ολυμπιάδες. Κάλυψε απόσταση 157 χλμ. μέσα στην πόλη του Παρισιού με σημείο εκκίνησης στο Τροκαντερό σε χρόνο 4:10:20.

Στίβος/110μ. εμπόδια

Ο Μίλαν Τραΐκοβιτς, στην τρίτη του συμμετοχή σε Ολυμπιάδα προκρίθηκε και για τρίτη φορά στα  ημιτελικά των 110μ. με εμπόδια. Ο αθλητής του Αντώνη Γιαννουλάκη, για 6 εκατοστά έμεινε εκτός τελικού και κατέλαβε την 9η θέση. Ήταν 3ος στην 3η σειρά των ημιτελικών με χρόνο 13.32, χάνοντας στο νήμα (ο 8ος προκρίθηκε με 13.26) την πρόκριση στον τελικό.

Ιστιοπλοΐα/Kite

Στην 12η θέση των Ολυμπιακών Αγώνων ολοκλήρωσε την προσπάθεια του ο Ντένις Ταραντίν . Δυστυχώς, δεν έγιναν κούρσες την Τετάρτη, 7 Αυγούστου, στα Kite λόγω άπνοιας και ως αποτέλεσμα ο Ντένις έμεινε 12ος και εκτός των medal series .

Ρυθμική Γυμναστική/Σύνθετο Ατομικό

Την Πέμπτη, 8 Αυγούστου, έκλεισε με την 15χρονη Βέρα Τουγκολούκοβα, ο κύκλος των κυπριακών συμμετοχών στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Η 15χρονη αθλήτρια της Ρυθμικής Γυμναστικής, στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιάδα, συμμετείχε στο Σύνθετο Ατομικό της Ρυθμικής Γυμναστικής. Μετά από μια πολύ υποσχόμενη εμφάνιση, η νεαρή αθλήτρια κατέλαβε την 16η θέση, με 121.750 βαθμούς στο σύνολο. Βαθμολογήθηκε με 31.150 στο Στεφάνι, με 31.200 στη Μπάλα, με 30.600 στις Κορύνες και με 28.800 στην Κορδέλα.

Δήμητρα Νικολάου (Διαπιστευμένη Δημοσιογράφος ΚΟΕ)