Ήττα μετά από 625 μέρες για ΑΠΟΕΛ, αρκετό το... δράμα

Τρίτη, 19/9/2017 - 09:53

Η τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta μπορεί να χαρακτηριστεί και ως των εκπλήξεων, αφού σημειώθηκαν αρκετές τέτοιες στα διάφορα ματς που διεξήχθησαν το τριήμερο. Αξιοσημείωτες οι ήττες ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας, αλλά και το γεγονός ότι οι «νεοφώτιστοι» δεν έχασαν.

Αρχικά το Σάββατο, η Πάφος FC κέρδισε εντός έδρας με 2-1 την Ομόνοια, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής και ταυτόχρονα την πρώτη της νίκη στο τρέχων μαραθώνιο. Λίγο νωρίτερα ο Ολυμπιακός των γνωστών προβλημάτων (η ομάδα δεν έκανε μεταγραφές λόγω εμπάργκο) κέρδισε τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη μετά την επιστροφή στα «μεγάλα σαλόνια». Σε ένα από τα δύο μεγάλα ματς της αγωνιστικής, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 στην «Αρένα», κάνοντας το «τρία στα τρία».

Την Κυριακή, η Δόξα συνέτριψε τη Νέα Σαλαμίνα με 4-1, σε ένα ματς που μπορούσε να σημειώσει περισσότερα γκολ και ανέβηκε στους 7 βαθμούς και στην 3η θέση μετά από τέσσερις αγώνες. Θρίλερ το παιχνίδι ανάμεσα σε Αλκή και Άρη, με το τελικό 3-3 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Μετά από 625 μέρες ο ΑΠΟΕΛ έχασε στο ΓΣΠ σε αγώνα πρωταθλήματος, με την Ανόρθωση του Ρόνι Λέβι να έχει σωστό πλάνο και τακτική, παίρνοντας μία σπουδαία, απ’ όλες τις απόψεις, νίκη και να διατηρεί το αήττητο της. Προβληματισμός απ’ την άλλη στους «γαλαζοκίτρινους». Στο Τσίρειο ο Απόλλωνας, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να το ανατρέψει και να πάρει νίκη σε βάρος του Ερμή, με τα δύο του γκολ (τελικό σκορ 4-2) να τα σημειώνει στις καθυστερήσεις, σε ένα ματς «φωτιά».