Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για την ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 5/1/2019 - 18:55

Η ΑΕΛ έστω και δύσκολα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Πάφου με 1-0 στο Τσίρειο στάδιο. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ο Ανδρέας Μακρής με πανέμορφο πλασέ.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή έστω και προσωρινά.

Η Πάφος αν και είχε κάποιες ευκαιρίες δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ η οποία έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι θέλει να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Μολις στο 10΄ ο Νιλς γέμισε, ο Αντάμοβιτς πήρε την μπάλα, όμως το κοντρόλ του δεν την καλό με αποτέλεσμαο Μολς να μαζέψει.

Η Πάφος σταδιακά κράτησε μπάλα και προσπάθησε να ανεβάσει ποδοσφαιριστές μπροστά από την εστία του Πρόσεκ. Οι  πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους θα έρθει στο 21’, ο Σιρόκ σέντραρε, ο Νέμετς βρέθηκε σε επίκαιρη θέση όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ αναπτύχθηκε όμορφο με τους Μακρή, Αντάμοβιτς και Αβραάμ όμως το γέμισμα του τελευταίους δεν βρήκε στον Χουράδο και έτσι χάθηκε η ευκαιρία.

Η ΑΕΛ κρατούσε περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να είναι εύστοχη στην τελική πάσα.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση για την ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο στο 51΄. Ο Μολ άργησε να διώξει με τον Μακρή παραλίγο να προλάβει τον τερματοφύλακα της Πάφου και να σκοράρει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 55΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίκτυα με τον Μακρή. Ο επιθετικός των «γαλαζοκιτρίνων» με ένα εντυπωσιακό δυνατό βολέ νίκησε τον Μολ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 59΄ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Αντάμοβιτς πήρε την πάσα από τον Μακρή, έφυγε απέναντι από τον Μολ, όμως ο τερματοφύλακας της μπάλα μπλόκαρε προτού ο Μακρής τον περάσει και σκοράρει.

Ένα λεπτό αργότερα η Πάφος απείλησε με τον Νέμετς, όμως ο Πρόσεκ βγήκε έγκαιρα τελείωσε την φάση.

Στο 62΄ η ΑΕΛ θα χάσει νέα ευκαιρία. Ο Αβραάμ γέμισε,  ο Νιλς Τεξέιρα έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Δυο λεπτά αργότερα η Πάφος απείλησε εκ νέου με τον Ράκελ όμως ο Πρόσεκ μάζεψε εύκολα το σουτ του ποδοσφαιριστή της Πάφου.

Στο 75΄ η πισινή κεφαλιά του Μακρή δεν θα ανησυχήσει τον Μολ.

Η Πάφος προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά να βρει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως να κατα καταφέρει.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, N.Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Τεξέιρα, Αβραάμ, Γκαστανιάγα, Νταβόρ, Αντάμοβιτς (Φιντέλις 69'), Μακρής (Λεάντρο 89'), Χουράδο (Μαρκόσκι 69')

Πάφος: Μολ, Καρώ, Σιρόκ, Ράσιτς (Ράκελς 46'), Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Γιένσεν, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Φιλιώτης 58'), Ντόβμπνια (Λουλίνια 65'), Νέμετς