Επική ανατροπή με Σόουζα και Ιωάννου για τον «επτάψυχο» ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 7/11/2019 - 21:48

Tεράστια νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 2-1 κόντρα στην Καραμπάχ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Οι πρωταθλητές αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι με Σόουζα και Ιωάννου και πήραν ένα… τεράστιο αποτέλεσμα.

Πλέον, μετά από αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Επόμενος αντίπαλος για τους «γαλαζοκίτρινους» η Ντούντελανζ εκτός έδρας.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κιντάνα στο 10ο λεπτό ο Μεντβέντεφ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ όντας αμαρκάριστος και νίκησε τον Μπέλετς για το 1-0 της Καραμπάχ.

Έξω από την περιοχή ο Πάβλοβιτς στο 25ο λεπτό έπιασε το σουτ όμως ο Μπέκοβιτς μάζεψε την μπάλα σταθερά.

Σέντρα από τα δεξιά στο 30ο λεπτό με τον Μίτσελ να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Μετά από κατοχή διαρκείας στο 40ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον Νικόλα ο οποίος έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Μπέκοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Αλλαγή σχηματισμού και προσώπου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Ζοαοσίνο μέσα ο Τάμαρι και αλλαγή σχηματισμού σε 3-4-3.

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος θα είναι για την Καραμπάχ. Ο Μίτσελ στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ πήρε την κεφαλιά όμως ο Μπέλετς έδιωξε εντυπωσιακά κρατώντας ουσιαστικά την ομάδα μας στο παιχνίδι της νίκης.

Tρία λεπτά αργότερα ο Αράζ σούταρε όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

Στο 56΄ ο Μπέλετς απέκρουσε και πάλι σουτ του Μίτσελ ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο τερματοφύλακας των πρωταθλητών μας αποκρούει σουτ των Αζέρων.

Στο 58΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τάμαρι σέντραρε από τα αριστερά δυνατά όμως ο Πάβλοβιτς για λίγο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Όμως το γκολ δεν άργησε να έρθει για την ομάδα μας. Ο Μάτιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά στο 59΄ ο Λούκας Σόουζα βρέθηκε στην «καρδία» της άμυνας της Καραμπάχ και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Πλέον το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή αφού τα πάντα είναι πλέον άνοιχτα.

Στο 75ο λεπτό η Καρμπάχ στην αντεπίθεση έφτασε κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Ζουμπίρ έφυγε μόλις έξω.

Ο Χουσεΐνοφ στο 82ο λεπτό έκανε το σουτ μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα ξανά να φεύγει μόλις έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τάμαρι έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 88΄ έφερε τα πάνω-κάτω...  Ο Μάτιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι ο Εφραίμ έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα με περιπετειώδη τρόπο να καταλήγει στα δίκτυα του Μπέκοβιτς αφού κόντραρε στον Ιωάννου.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Βούρος, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο (46′ Τάαμαρι), Γκέντσογλου (59′ Μπέζιακ), Σόουζα, Μάτιτς, Χαλένιους (75′ Εφραίμ), Πάβλοβιτς

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μπέγκοβιτς, Μενβέντεφ, Β. Χουσεΐνοφ, Σαντίκοφ, Αΐλτον, Γκάργιεφ, Μίτσελ (Α. Χουσεΐνοφ), Αλμέιδα, Κιντάνα (15′ Γκουέγιε, 76′ Ρομέρο), Αμπντουλάγιεφ, Ζουμπίρ