Έκανε τα εύκολα, δύσκολα η Ρεάλ αλλά στο τέλος τα κατάφερε

Σάββατο, 5/10/2019 - 20:09

Έκανε τα εύκολα… δύσκολα και στο τέλος πανηγύρισε η Ρεάλ. Οι «μερέγχες» επέστρεψαν στις νίκες (μετά το 0-0 με Ατλέτικο και το 2-2 με Μπριζ), με το 4-2 κόντρα στη Γρανάδα για το «Μπερναμπέου» για την 8η αγωνιστική της Primera Division και παρέμειναν στην πρώτη θέση, έχοντας, πλέον 18 βαθμούς.

Η ομάδα του Ζιντάν κυριάρχησε για 60’, αφού αρχικά βρέθηκε με το «καλημέρα» σε θέση οδηγού, αλλά λίγο έλειψε να τα κάνει… σαλάτα, αφού το 3-0 έγινε 3-2 σε λιγότερο από δεκάλεπτο. Έσπασε το ρόδι ο Αζάρ.

Ιδανική ήταν η εκκίνηση των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, όπως ιδανική ήταν και η μπαλιά από τα δεξιά με το αριστερό (με εξωτερικό φάλτσο) του Μπέιλ στο 2' για να σκοράρει από κοντά ο Μπενζεμά.

Η Ρεάλ «χτύπησε» και στο ξεκίνημα και στο φινάλε του πρώτου μέρους. Όταν Ο Βαλβέρδε εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενούμενων και μοίρασε για τον Αζάρ, που με λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, το καλύτερο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μόντριτς στο 61’, με φοβερό σουτ… αλά Κρος (πήρε τη θέση του ο Κροάτης στο 34’, σε μια αναγκαστική αλλαγή). Κανείς θα πίστευε ότι εκεί «κλείδωσε» η νίκη για τη «βασίλισσα». Αμ δε…

Με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, η Γρανάδα μείωσε σε 3-2 και άγχωσε την ομάδα του Ζιντάν, που παρουσίασε και πάλι προβληματική εικόνα στην αμυντική της λειτουργία και πάλι.

Ο Ματσίς μείωσε με πέναλτι στο 69’ και ο Ντουάρτε εκτέλεσε στο 77' από κοντά τον Αρεολά έπειτα από κόρνερ και κάπως έτσι… έμπλεξε η Ρεάλ. Αγχώθηκε για αρκετή ώρα, αλλά ο Χάμες με πλασέ στις καθυστερήσεις «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του.