Έκανε το καθήκον της και βλέπει μπροστά η ΑΕΚ

Σάββατο, 23/12/2023 - 11:30

Ακάθεκτη συνέχισε η ΑΕΚ, η οποία εχθές (22/12) επικράτησε με 2-1 της Δόξας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Παρότι δεν έθελξαν με την απόδοση τους και έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο δέκατο λεπτό, μετά από τέρμα που πέτυχε ο Ναμπί από την άσπρη βούλα, οι Λαρνακείς κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να... κολλήσουν τρίτο συνεχόμενο τρίποντο

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν δυσκολεύτηκε να διασπάσει την αμυντική λειτουργία των αντιπάλων, σημειώνοντας μόλις μια σημαντική ευκαιρία στο πρώτο μέρος, με τον Τρισκόφσκι στο 33ο λεπτό.

Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της, μετά την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό, την ώρα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Τόνγκια. Τότε ήταν που κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκάμα να πλασάρει εύστοχα τον Σισκόφσκι.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ ενώ κρατούσε μπάλα δεν μπόρεσε να απειλήσει, ωστόσο η... παλιά καραβάνα της ομάδας, Ίβαν Τρισκόφσκι, σε μια φάση στο 82ο λεπτό, που κανείς δεν θα χαρακτήριζε «κλασική», εκμεταλλεύτηκε την πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, χαρίζοντας το πολυπόθητο αποτέλεσμα στην ομάδα του

Έτσι οι «κιτρινοπράσινοι» αποχαιρέτησαν με νίκη το 2023 και πηγαίνουν στην διακοπή λόγω την εορτών με χαμόγελα και αισιοδοξία. Πλέον το ζητούμενο είναι να συνεχίσουν την ανοδική τους πορεία και στην επανέναρξη, όπου ακολουθεί η αναμέτρηση κόντρα στον Οθέλλο την Τρίτη (03/01, 19:00).