Η ΑΕΛ που εντυπωσιάζει, η ουσιαστική ΑΕΚ και οι πρώτες απώλειες για Απόλλωνα

Τρίτη, 30/10/2018 - 08:58

Ολοκληρώθηκε το βράδυ της Δευτέρας η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η οποία μας επιφύλαξε αρκετές συγκινήσεις και πολλά εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Συγκεκριμένα σε έξι αγώνες έχουν επιτευχθεί 23 γκολ, ενώ μόνο ένας γηπεδούχος κατάφερε να πάρει την νίκη (ΑΕΛ). Την «μερίδα του λέοντος» είχαν οι φιλοξενούμενοι αφού από τους έξι αγώνες οι τέσσερις έληξαν στο διπλό και μόνο ένα παιχνίδι έκατσε στο Χ (Δόξα-Απόλλωνας).

Η αυλαία άνοιξε με τον αγώνα της Ομόνοιας με την Πάφο στο ΓΣΠ, εκεί που οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 κατάφεραν να δεχθούν τέσσερα γκολ σε οκτώ λεπτά και να υποστούν ντροπιαστική εντός έδρας ήττα με 4-2 από την μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου ουραγό Πάφο, η οποία μάλιστα πέτυχε με αυτό τον τρόπο την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου, ο ΑΠΟΕΛ έστω και δύσκολα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλκή στην Λάρνακα. Οι πρωταθλητές παρότι βρέθηκα μπροστά στο σκορ με 2-0, ισοφαρίστηκαν και χρειάστηκε το πέναλτι του Μοράις στα τελευταία λεπτά και το γκολ του Νατέλ στις καθυστερήσεις για να καταφέρουν οι «γαλαζοκίτρινοι» να φύγουν με τους τρεις βαθμούς από το «Αμμόχωστος».

Στα παιχνίδια της Κυριακής, στο πρώτο χρονικά η ΑΕΛ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 από την ΕΝΠ εντούτοις κατάφερε με ολική αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα να πάρει ευρεία νίκη με 4-1, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα να πάρει την νίκη κόντρα στον Ερμή με 0-1 (τυπικά φιλοξενούμενη) συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Στα παιχνίδια της Δευτέρας, αρχικά στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής η ΑΕΚ κατάφερε με ουσιαστική εμφάνιση να φύγει από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην για ακόμη ένα παιχνίδι προβληματική Ανόρθωση. Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ διατήρησε την επαφή της με την κορυφή.

Στον τελευταίο αγώνα της αγωνιστικής ο Απόλλωνας έμεινε στο 1-1 με την Δόξα στο Μακάρειο και έτσι έχασε τους πρώτους του φετινούς βαθμούς μετά το 5 στα 5 των πρώτων αγωνιστικών. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βρέθηκε πίσω στο σκορ και παρά την αντεπίθεση που εξαπέλυσε στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.