Διπλό αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της La Liga για την Αλμερία

Παρασκευή, 16/2/2024 - 15:15

Έπαιξε με δέκα παίκτες για σχεδόν 40 λεπτά κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και πήρε πολύτιμο βαθμό για την παραμονή, αλλά η Αλμερία δεν έβαλε τέλος στο απίστευτο σερί της δίχως νίκη στη La Liga.

Με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε πλέον τα 24 παιχνίδια στη φετινή σεζόν χωρίς νίκη και συνολικά τα 27 αν συμπεριλάβουμε και τους τελευταίους τρεις αγώνες της προηγούμενης σεζόν. Αμφότερα αποτελούν τα χειρότερα ρεκόρ στην ιστορία της πρώτης κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος, με τα 27 παιχνίδια να είναι ισοφάριση του... επιτεύγματος της Λεβάντε, η οποία το... κατάφερε από τον Απρίλιο του 2021 μέχρι τον Ιανουάριο του 2022.

Τελευταία νίκη ήταν στις 20 Μαΐου το 2023 απέναντι στην Μαγιόρκα με 3-0. Μοιραία, βρίσκεται στην 20η θέση της La Liga με επτά βαθμούς και απέχει 13 από την 17η Θέλτα.

Στην πορεία της φέτος είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει το αποτέλεσμα, το οποίο τόσο χρειάζεται, με αποκορύφωμα το 3-3 απέναντι στην Γρανάδα την 1η Οκτωβρίου. Σε εκείνο το παιχνίδι, ο Κολομβιανός Λουίς Σουάρες είχε σκοράρει χατ τρικ μέσα σε 5 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας το προβάδισμα με 3-0, με την Γρανάδα, ωστόσο, να καταφέρνει να ισοφαρίσει.

Επόμενος αντίπαλος για την Αλμερία είναι πάλι η Γρανάδα που είναι 19η με 13 βαθμούς στο πιθανότατα πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το ρεκόρ της χειρότερης σεζόν στην ιστορία των πέντε μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων κατέχει η Ντέρμπι Κάουντι με 11 βαθμούς την περίοδο 2007-08 στην Premier League όπου έμεινε χωρίς νίκη στα τελευταία 32 παιχνίδια.

Στα μέρη μας, η χειρότερη επίδοση ανήκει στον Εθνικό τη σεζόν 1998-99 που υποβιβάστηκε έχοντας απολογισμό οκτώ βαθμούς με οκτώ ισοπαλίες και 26 ήττες.