Διαιτησία και Παναιτωλικός «μπλόκαραν» τον Παναθηναϊκό

Σάββατο, 19/2/2022 - 21:35

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 1-0 τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1, στο Αγρίνιο, με την διαιτησία να παίζει καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του αποτελέσματος.

Με το ματς στο 0-0, ο Σάρλια σκόραρε με κεφαλιά στο 36’, αλλά ο βοηθός Πετρόπουλος σήκωσε την σημαία του θεωρώντας ότι η μπάλα πέρασε εκτός γηπέδου, χωρίς αυτό να προκύπτει με βεβαιότητα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος ανακάλυψε φάουλ του Ρούμπεν Πέρεθ στον Μεντόσα σε πλεονεκτική θέση και με πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση ο δεύτερος πέτυχε αυτό που έμελλε να είναι το νικητήριο γκολ, στο 47ο λεπτό.

Καθώς ο Καρλίτος απώλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης από τον Κορνέλιους στο 67’, με τον Ανέστη να αποκρούει την εκτέλεση του Ισπανού, δύο λεπτά μετά.

Ο Παναιτωλικός έμεινε αήττητος για τρίτο διαδοχικό ματς, έκανε δεύτερη σερί νίκη και ανέβηκε στους 28 βαθμούς. Ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε για πρώτη φορά μετά από δύο συνεχόμενες νίκες και παρέμεινε τέταρτος, με 36 πόντους.

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr