Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Πόρτο και Ντόρτμουντ (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 17/2/2021 - 23:53

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τετάρτης (17/02) άλλες δύο αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Champions League.

Στην Ανδαλουσία η Ντόρτμουντ επικράτησε της Σεβίλλη με 3-2 και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Προβάδισμα πρόκρισης και για την Πόρτο η οποία επικράτησε της Γιουβέντους εντός έδρας με 2-1.

Οι δύο ρεβάνς μεταξύ των ζευγαριών είναι προγραμματισμένες για τις 9 Μαρτίου στις 22:00 ώρα Κύπρου.

Σεβίλλη - Ντόρτμουντ 2-3

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ισπανία για την Σεβίλλη η οποία προηγήθηκε στο σκορ με τον Σούσο μόλις στο έβδομο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ όμως είχε την… απάντηση αφού σκόραρε τρεις φορές πριν το τέλος του ημιχρόνου. Νταχούντ (19’) και Χάαλαντ (27’, 43’) οι σκόρερ για τους Γερμανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη ανέβηκε πιο ψηλά και έψαξε το γκολ για να μπει ξανά στο… κόλπο της πρόκρισης. Γκολ το οποίο εν τέλει ήρθε στο 85ο λεπτό με τον Ντε Γιονγκ.

Σεβίλλη: Μπούνου, Σούσο (Ντε Γιόνγκ 60'), Ζόρνταν (Ροντρίγκεζ 72'), Ράκιτιτς (Γκουντέλι 46'), Κουντέ, Ελ Νεσίρι (Ελ Χαντάτι 60'), Νάβας, Εσκουδέρο, Κάρλος,Φερνάντο, Γκόμεθ (Τόρες 60')

Ντόρτμουντ: Χιτζ, Μόρεϊ, Σάντσο, Νταχούντ (Μενιέρ 90'), Χάαλαντ, Ρόις (Μπραντ 80’), Γκερέιρο (Πάσλακ 77’), Χούμελς, Ακάντζι, Μπέλινγχαμ, Τσαν

Πόρτο - Γιουβέντους 2-1

Μόλις 63 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν στην Πόρτο για να ανοίξει το σκορ κόντρα στη Γιουβέντους με τον Ταρέμι. Η ομάδα της Πορτογαλίας μάλιστα κατάφερε να πετύχει το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης στη φάση των «16».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο. Η Πόρτο 20 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα κατάφερε να κάνει το 2-0 με τον Μαρέγκα.

Η Γιουβέντους ναι μεν είχε την κατοχή όμως ήταν ανούσια. Μάλιστα, οι «δράκοι» όποτε είχαν την ευκαιρία προσπαθούσαν να… χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις για περισσότερα γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Οι πρωταθλητές Ιταλίας κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 83ο λεπτό με τον Κιέζα και ουσιαστικά μπήκαν ξανά με αξιώσεις στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Πόρτο: Μερτσέσιν, Πέπε, Ουρίμπε, Ταρέμι, Μαρέγκα (Γκρούτζιτς 66'), Ζαϊντού, Κορόνα (Εντιαγέ 90'), Μαναφά, Μπεμπά, Οτάβιο (Ντίας 57'), Ολιβέιρα (Κονσεϊσάο 90')

Γιουβέντους: Σέζνι, Κελίνι (Ντεμιράλ 35'), Ντε Λιχτ, Ρονάλντο, Σάντρο, Ντανίλο, ΜακΚένι (Μοράτα 63'), Κιέζα, Ραμπιό, Μπεντακούρ, Κουλουσέφσκι (Ράμσεϊ 77’)