Billie Jean King Cup: Άνετη νίκη στην πρεμιέρα για την Εθνική επί του Σαν Μαρίνο

Δευτέρα, 19/6/2023 - 18:30

Με μια καλή εμφάνιση και χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, η Εθνική ομάδα Αντισφαίρισης, ξεκίνησε με «το δεξί» τις προσπάθειες της, στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου “Billie Jean King Cup” στο πλαίσιο του Group III της Ευρωπαϊκής Ζώνης. Νίκησε στην πρεμιέρα των αγώνων του Α΄ Ομίλου το Σαν Μαρίνο με 3-0, με τον «κάπτεν» Δημήτρη Ηροδότου να χρησιμοποιεί και τις τέσσερις αντισφαιρίστριες που συγκροτούν την ομάδα. Η  Ντάρια Φρέιμαν, και η Κλειώ Μαρία Ιωάννου στα δύο Μονά και το δίδυμο των Μαρία Κωνσταντίνου / Αννα Δεμιρτζή στο Διπλό, έφτασαν σε άνετες νίκες και στο τελικό 3-0, φτιάχνοντας καλή ψυχολογία εν’ όψει συνέχειας.

Στον πρώτο αγώνα η Ντάρια Φρέιμαν, έδειξε ότι θα αποτελέσει δυνατή ενίσχυση για την ομάδα, στην πρώτη της συμμετοχή με την Εθνική. Η κάτοχος κυπριακής υπηκοότητας εδώ και πάρα πολλά χρόνια 21χρονη τενίστρια (γεννημένη στη Ρωσία), ολοκλήρωσε τις σπουδές της στο εξωτερικό και με την επιστροφή της στην Κύπρο, κλήθηκε και εντάχθηκε στην Εθνική. Μετέτρεψε τον πρώτο αγώνα σε τυπική διαδικασία, αφού νίκησε την Giorgia Benedettini με 2-0 (6-0, 6-0). Τα 45 λεπτά συνολικής διάρκειας που είχε ο αγώνας, αρκούν πέραν οποιουδήποτε άλλου σχολίου για αυτόν.

Στον δεύτερο αγώνα η Κλειώ Μαρία Ιωάννου ξεκίνησε δυνατά κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, ενώ στο δεύτερο σετ, από τη στιγμή που προηγήθηκε με 3-2 κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 6-4, και κερδίζοντας τον αγώνα σε μία ώρα και 21 λεπτά.

Στο Διπλό, και με το αποτέλεσμα ως προς το νικητή της αναμέτρησης να έχει ήδη κριθεί, η Μαρία Κωνσταντίνου και η Άννα Δεμιρτζή βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα μισά και των δύο σετ. Ωστόσο με μπρέικ στην κατάλληλη στιγμή γύρισαν τα σετ και κέρδισαν τον αγώνα με 2-0 (6-3, 7-5) σε μία ώρα και 22 λεπτά. Το καθαρό 3-0 της πρεμιέρας ίσως να μην σημαίνει κάτι στην τελική βαθμολογία, αλλά κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί σε μια ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή όταν θα ολοκληρωθούν οι αγώνες στον Όμιλο.

Την Τρίτη 20 Ιουνίου, η ομάδα της Κύπρου έχει ρεπό.

Στον άλλο αγώνα του Α΄ Ομίλου, η Αρμενία έκανε την έκπληξη κερδίζοντας το Μαυροβούνιο. Τα πρώτα δύο παιγνίδια χρειάστηκαν περίπου έξι ώρες καθαρού αγωνιστικού χρόνου για να ολοκληρωθούν με την Αρμενία να τα κερδίζει και τα δύο με 2-1 σετ (!!!). Το Διπλό επρόκειτο να αρχίσει αργά το απόγευμα.

Στους αγώνες συμμετέχουν 11 χώρες που χωρίστηκαν σε δύο Ομίλους. Η Κύπρος βρίσκεται στον α΄ όμιλο με αντιπάλους πέραν της ομάδας του Σαν Μαρίνο, αυτές του Λουξεμβούργου, του Μαυροβουνίου και της Αρμενίας.

Στον Β΄ όμιλο αγωνίζονται έξι ομάδες που είναι η γηπεδούχος Βόρεια Μακεδονία και οι Φινλανδία, Ισλανδία, Αλβανία, Αζερμπαϊτζάν και Μολδαβία.

Οι ομάδες στον κάθε όμιλο θα αγωνιστούν με σύστημα Round Robin (όλοι εναντίον όλων). Στον τελικό για τη διεκδίκηση της μοναδικής προνομιούχου θέσης ανόδου στη Β΄ κατηγορία, θα προκριθούν απ’ ευθείας οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας :
Α΄ Όμιλος
Κύπρος – Σαν Μαρίνο 3-0
Φρέιμαν Ντάρια (CYP) Vs Benedettini Giorgia (SMN)    2-0 (6-0, 6-0)
Ιωάννου Κλειώ Μαρία (CYP) Vs Alleti Silvia (SMN)    2-0 (6-2, 6-4)
Κωνσταντίνου Μαρία / Δεμιρτζή Άννα (CYP) Vs Alleti Silvia / Giardi Talita (SMN)    2-0 (6-3, 7-5)
Αρμενία – Μαυροβούνιο 2-0