Βαρέλι δίχως πάτο ο ΑΠΟΕΛ, κατακραυγή κατά της διοίκησης Πετρίδη

Δευτέρα, 8/2/2021 - 09:00

Με βαρέλι δίχως πάτο μοιάζει ο φετινός ΑΠΟΕΛ...

Η ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε άλλη μια ήττα στο πρωτάθλημα Cyta, αυτή τη φορά από τον Εθνικό Άχνας με 3-2 εντός έδρας στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής το απόγευμα της Κυριακής (07/02).

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στην αναμέτρηση με τους Αχνιώτες μπήκε αρκετά καλά και δημιούργησε ευκαιρίες. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί στο σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μάριους Λουντέμο, ο οποίος στη συνέχεια της αναμέτρησης ήταν ο... μοιραίος πρωταγωνιστής.

Ο ΑΠΟΕΛ παρά το γκολ, καθησυχάστηκε και έδωσε δικαίωμα στον Εθνικό να παίξει το δικό του παιχνίδι. Οι Αχνιώτες αρχικά προειδοποίησαν λίγο πριν το ημίωρο ενώ μέσα σε ένα πενάλεπτο κατάφεραν να φέρουν... τούμπα το παιχνίδι πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός των «γαλαζοκίτρινων» ήταν έξαλλος μετά την ανατροπή και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές. Ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς με τον Κλωναρίδη στο 59ο λεπτό και έδειχνε ικανός για την ανατροπή.

Αντ' αυτού όμως, ο Εθνικός κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ στα τελειώματα της αναμέτρησης. Μοιραίος όπως είπαμε πιο πάνω ο Λουντέμο για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος είχε δύο δοκάρια και άλλη μια τεράστια ευκαιρία να σκοράρει το δεύτερο του γκολ.

Πλέον, τα περιθώρια για την είσοδο στην πρώτη εξάδα έχουν στενέψει επικίνδυνα για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος τρεις «στροφές» πριν το τέλος της πρώτης φάσης βρίσκεται στο -5 από την έκτη θέση και τη Δόξα η οποία έχει 29 βαθμούς. Επόμενος αντίπαλος για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Ολυμπιακός στο Μακάρειο για την 24η αγωνιστική.

Παιχνίδι στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ αν δεν κερδίσει, ενδεχομένως να μείνει και μαθηματικά εκτός εξάδας. Στα αγωνιστικά, θα επιστρέψει σε αγωνιστικούς ρυθμούς ο Ανουάρ ο οποίος εξέτισε την ποινή του. Από εκεί και πέρα, ο Σιέλης συμπλήρωσε τρεις κίτρινες και θα πρέπει να λείψει σε ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια. Ερωτηματικό παραμένει για την ώρα και ο τραυματίας Εντονγκαλά ο οποίος ήταν εκτός αποστολής κόντρα στην Άχνα.

Η νέα ήττα πάντως από τον Εθνικό έφερα ξανά έντονες αντιδράσεις από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ κατά της διοίκησης, Πρόδρομου Πετρίδη. Με μια... ματιά στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γίνεται εύκολα κατανοητό πως ο κόσμος της ομάδας είναι έτοιμος να «εκραγεί» από την αγωνιστική εικόνα που βλέπει από τους ποδοσφαιριστές. Πάντως, ο κόσμος δείχνει να έχει κατά κύριο λόγο ως υπεύθυνο αυτής της πορείας τη διοίκηση της ομάδας.