«Άλωσε» το ΓΣΠ ο Εθνικός και... σκότωσε τις ελπίδες του ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/2/2021 - 17:58

Μείωσε τις ελπίδες του ΑΠΟΕΛ για εξάδα στο ελάχιστο ο Εθνικός. Η ομάδα της Άχνας επικράτησε με 3-2 στο ΓΣΠ στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στην αναμέτρηση με τον Λουντέμο στο 11ο λεπτό όμως ο Εθνικός μέσα σε πέντε λεπτά έκανε την ανατροπή με τους Μαΐντεβατς (32’) και Ζάκπα (37’). Οι γηπεδούχοι στο 59ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κλωναρίση στο 59ο λεπτό όμως ο Ζάκπα ξανά στο 85ο λεπτό έδωσε τη… χαριστική βολή.

Με την ήττα αυτή ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 24 βαθμούς και στο -5 από την έκτη θέση που οδηγεί στο πρώτο γκρουπ των play-off. Ο Εθνικός «ξεκόλλησε» με τη νίκη αυτή από την τελευταία θέση αφού ξεπέρασε την Καρμιώτισσα και έφτασε τους 19 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (24η) ο ΑΠΟΕΛ πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στις 10 Φεβρουαρίου στις 17:00. Από την άλλη, η ομάδα του Εθνικού, φιλοξενεί στο Δασάκι την Καρμιώτισσα στις 11 Φεβρουαρίου στις 17:00.

Πρώτο σουτ στο ματς από τον Εφραίμ στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 10ο λεπτό ο Εφραίμ και πάλι εντός περιοχής έπιασε το σουτ με το... μυτάκι όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού κατάφερε να σώσει την ομάδα του.

Στο 11ο λεπτό ο Λουντέμο από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα μετά από κεφαλιά του Ενσούε. Η φάση εξετάστηκε για πέντε λεπτά από το VAR όμως εν τέλει μέτρησε κανονικά.

Πρώτη φάση για τον Εθνικό στο 23ο λεπτό, με τον Ντολεζάλ να φεύγει απέναντι από τον Σίλβα όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Ο Μαΐντεβατς με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουντόμπιακ στο 32ο λεπτό. Πέρα για πέρα άστοχη έξοδος από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Ζακπά στι 34ο λεπτό όμως ο παίκτης του Εθνικού από πλεονεκτικό σημείο έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν... τούμπα το παιχνίδι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ζάκπα στο 37ο λεπτό, απέναντι από τον Σίλβα, τον πέρασε και προ κενής εστίας έκανε το 2-1 για τον Εθνικό.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρος στο 47ο λεπτό ο Εθνικός είχε δοκάρι. Ο Ντόλεζαλ έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Σίλβα όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ.

Τεράστια ευκαιρία ξανά για τον Εθνικό στο 49ο λεπτό. Ο Μαΐντεβατς έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε μόλις έξω.

Στο 59ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Κλωναρίδη. Ο Εφραίμ έκλεψε και έδωσε στον Ζαχίντ ο οποίος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Κλωναρίδη να πιάνει την κεφαλιά και να νικάει τον Μπογκατίνοφ.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης είχε δοκάρι με τον Λουντέμο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ ο Λουντέμο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Εθνικού.

Ο Εθνικός στο 85ο λεπτό πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Ζάκπα έξω από την περιοχή επιχείρησε το συρτό και αδύναμο σουτ όμως ήταν αρκετό για να νικήσει τον Σίλβα και να κάνει το 3-2.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 88ο λεπτό. Ο Ζαχίντ έπιασε το σουτ πλάγια στην περιοχή όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού κατάφερε να διώξει τη μπάλα με υπερένταση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σιέλης έπιασε την κεφαλιά και ο Λουντέμο από κοντά την προβολή όμως η μπάλα σταμάτησε ξανά στο δοκάρι του Εθνικού.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Βινίσιους (Ζόρζε 46'), Σιέλης, Γουίλερ, Ενσούε, Λουντέμο, Μπερν (Σατσιάς 46'), Ντε Βινσέντι (Κλωναρίδης 46'), Ζαχίντ, Εφραίμ (Κατσαντώνης 67'), Γκάρνερ (Νουχίου 84')

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Μιγκελίτο (Ταράσοφ 81'), Ντέιβισον, Ντόλεζαλ (Κ.Ηλία 67'), Χουντομπιάκ, Ζάκπα, Γκόρουπετς (Χριστοφή 81'), Κυπριανού, Μαΐντεβατς (M. Ηλία 74')

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Όταν βάζεις δυο γκολ και δέχεσαι τρία από μια ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία της, αυτό τα λέει όλα. Δυστυχώς κοπιάζουμε πάρα πολύ για να σκοράρουμε, από μικρές αποστάσεις βρίσουμε τα δοκάρια και αντιθέτως δεχόμαστε εύκολα γκολ. Ξέρω που ήρθα, έχω αντιληφθεί την κατάσταση. Έχουμε φέρει την ομάδα σε πολύ δύσκολη θέση και με λόγια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, χρειάζονται πράξεις. Είμαι απογοητευμένος, στεναχωρημένος, ντροπιασμένος αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι. Πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι. Είναι κάτι πρωτόγνωρο αυτό με τις συνεχόμενες ήττες και πρέπει να σταματήσει. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι αυτή η ποιότητα που έχουν κάποιοι παίκτες. Δεν φτάνουν λίγοι, πρέπει να το κάνουμε όλοι μαζί».

Για τη συνέχεια: «Δεν μπορεί αυτή η ομάδα να παλεύει για τη σωτηρία. Τα αποτελέσματα μας έφτασαν εδώ, πρέπει να μαζέψουμε πόντους και να ξεφύγουμε από τα χαμηλά στρώματα. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι».

Για τα λάθη που έγιναν στο παιχνίδι: «Κάποια από τα λάθη που κάναμε ήταν τραγικά. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας και να δουλέψουμε. Λέμε τα ίδια και τα ίδια. Πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι».

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός Άχνας): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια μεγάλη ομάδα στο ΓΣΠ. Γνωρίζαμε ότι θα ήταν δύσκολο το παιχνίδι. Από την αρχή δεχτήκαμε ένα γκολ, όμως ευτυχώς αρχίσαμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Γυρίσαμε το παιχνίδι πριν το ημίχρονο, κάτι που δεν είναι εύκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε 1-2, ίσως και περισσότερες ευκαιρίες για τρίτο γκολ, δεν τα καταφέραμε. ισοφαριστήκαμε, μας έκανε το έργο μας ακόμα πιο δύσκολο, όμως τα παιδιά έδειξαν ψυχικές δυνάμεις και πετύχαμε τρίτο γκολ. Κινδυνεύσαμε αρκετά να ισοφαριστούμε, είχαμε και λίγη τύχη, αλλά κρατήσαμε το σκορ που είναι πολύ σημαντικό. Στα τελευταία λεπτά είχαμε ευκαιρίες να κάνουμε το σκορ μεγαλύτερο. Συγχαίρω τα παιδιά για τη μεγάλη νίκη. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Δεν έχουμε χρόνο για πανηγύρια. Έχουμε δύσκολο παιχνίδι με την Καρμιώτισσα, πάμε για να κερδίσουμε. Καλή συνέχεια στον ΑΠΟΕΛ για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Κωνσταντίνος Ηλία (Εθνικός Άχνας): «Ήρθαμε με σκοπό το τρίποντο και το πετύχαμε. Είμαστε πια πιο υπολογίσιμοι στην κάτω ζώνη και θα παλέψουμε για την επιβίωση. Ήταν δύσκολα στην αρχή όταν δεχτήκαμε το πρώτο γκολ όμως αντιδράσαμε καλά. Για μας είναι ενθαρρυντικό που πετύχαμε τρία γκολ και αυτό μας δίνει περισσότερη ώθηση και ψυχολογία»

Μάριους Λουντέμο (ΑΠΟΕΛ): «Είναι ντροπιαστικό. Δεν θα έπρεπε να χάνουμε με 1-2. Παίξαμε απαίσια. Αρχίσαμε καλά αλλά μετά το γκολ σταματήσαμε εντελώς. Ξαφνικά έβαλαν δύο εύκολα γκολ, μας έπιασε το άγχος παρότι υπήρχε πολύς χρόνος, παίζαμε με μεγάλες μπαλιές. Στόχος μας είναι να κερδίσουμε τα τελευταία παιχνίδια, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο».