Αταμάν: «Να βελτιώσουμε τις ατομικές επιδόσεις»

Σάββατο, 4/11/2023 - 09:10

Την τέταρτη ήττα του στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Ευρωλίγκας υπέστη το βράδυ της Παρασκευής (03/11) ο Παναθηναϊκός, ο οποίος και παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα, γνωρίζοντας την... κολακευτική ήττα στο «Παλάου Μπλαουκράνα» με σκορ 80-72.

Ο προπονητής των «πράσινων», Εργκίν Αταμάν, αναφέρθηκε στη συνέντευξη Τύπου στην εικόνα και την αγωνιστική προσφορά ορισμένων παικτών, «φωτογραφίζοντας» μεταξύ άλλων τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, με τον Ισπανό να ολοκληρώνει το ματς χωρίς πόντο (0/1δ., 0/1τρ.) και με δύο ριμπάουντ.

Παράλληλα, αναφορικά με την απόκτηση του Κέντρικ Ναν και την περαιτέρω ενίσχυση του ρόστερ άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο για ακόμα μία προσθήκη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Για την ήττα από την Μπαρσελόνα: «Στην πρώτη περίοδο ξεκινήσαμε καλά, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά χάσαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Μπαρτσελόνα πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος. Έβαλε πολλά καλάθια μετά από πικ εν ρολ. Δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι ούτε στην τρίτη περίοδο.

Είχαμε πολύ χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση από κάποιους παίκτες. Ακόμα και από έναν παίκτη που ξέρετε καλά. Ο μόνος τρόπος για να βελτιώσουμε το παιχνίδι είναι να βελτιώσουμε τις ατομικές επιδόσεις. Ελπίζω ότι θα βρούμε τον τρόπο να το κάνουμε. Ειδικά με κάποιους παίκτες που είναι μεγάλα ονόματα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει αυτό το επίπεδο. Δεν έχω δει την ποιότητά τους με βάση τις προσδοκίες μας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, γιατί η Μπαρτσελόνα έβαλε τους αναπληρωματικούς, οπότε για εμάς ήταν ευκολότερο να μειώσουμε το σκορ. Και από την Μπαρτσελόνα έλειπαν δύο σημαντικοί παίκτες, ο Λαπροβίτολα και ο Γκιεντράιτις. Κι εμείς ήμασταν χωρίς τους δύο βασικούς μας πόιντ γκαρντ, τον Σλούκα και τον Βιλντόζα, ήταν δύσκολο να παίξουμε το σύστημά μας, ειδικά εκτός έδρας. Ο Γκραντ κουράστηκε από ένα σημείο και μετά και εκεί χάσαμε κάθε έλεγχο».

Για τον Κάιλ Γκάι: «Δεν θέλω να μιλήσω ονομαστικά για τους παίκτες μου. Είστε οι δημοσιογράφοι, είδατε το παιχνίδι, μπορείτε να γράψετε γι' αυτό».

Για την μεταγραφική ενίσχυση: «Προσθέσαμε τον Κέντρικ Ναν. Ίσως γίνει μία ακόμα προσθήκη. Βρισκόμαστε σε συζητήσεις».