Έμειναν στο... μηδέν Απόλλωνας και Εθνικός στο «Άλφαμεγα Stadium» (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/2/2024 - 20:53

Δεν «Χ»άρηκε κανείς στο «Άλφαμεγα Stadium»!

Απόλλωνας και Εθνικός έμειναν ισόπαλοι με 0-0, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Σε ένα ματς με πολύ κακό ρυθμό και λίγες ευκαιρίες, αμφότερες οι ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικές, ενώ μετά την ανάπαυλα παρότι οι Λεμεσιανοί πίεσαν, δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία των αντιπάλων.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στους 38 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην έβδομη θέση και η ομάδα της Άχνας έφτασε τους 26 βαθμούς, βρισκόμενη στην δέκατη θέση.

Πλέον το σύνολο του Ματσίν επικεντρώνεται εξ' ολοκλήρου στο ντέρμπι με την ΑΕΛ, για το κύπελλο, όπου θα κυνηγήσει πάση θυσίας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 41ο λεπτό, με τον Σπόλιαριτς να κάνει την σέντρα και τον Κοστάκε να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ήταν άστοχος.

Ένα λεπτό αργότερα ο Εθνικός απάντησε, με τον Μάριο Ηλία να κάνει πλάγιο γύρισμα με αποδέκτη τον Καμπρέρα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Λέουβενμπεργκ του είπε «όχι».

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 60ο λεπτό, με τον Ποντικό να δοκιμάζει το πόδι του, όμως Μπογκαντίνοφ απέκρουσε.

Νέα φάση για τους Λεμεσιανούς στο 72ο λεπτό, με τον Αρτεαν να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να περνάει έξω.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 86ο λεπτό, με τον Πέρετζ να επιχειρεί δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο πορτιέρο σε δύσκολη απόκρουση.

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πέρετζ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Νταρίκουα, Κοστάκε, Παναγιώτου, Κολ

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Μεσκίτα, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Αγγελόπουλος.

Πάμπλο Ματσίν (Απόλλωνας): «Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι. Είχαμε και αρκετές απουσίες, αλλά ήμασταν ανώτεροι. Για ακόμη μια φορά δεν μας χαμογέλασε η τύχη. Μας ακυρώθηκε και γκολ. Θετικό που δεν είχαμε τραυματισμούς, δώσαμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες, έκανε ντεμπούτο ο Κλέιν, έπαιξε και ο Σοφοκλέους. Κάναμε ισορροπημένο παιχνίδι. Κάναμε ευκαιρίες, δεν μας απείλησε ιδιαίτερα ο αντίπαλος. Δεν κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση ασφαλώς. Ελπίζω να έχουμε και την τύχη με ΑΕΛ».

Μαρίνος Σατσιάς (Εθνικός): «Χρυσάφι ο βαθμός, παλέψαμε σθεναρά. Μας αξίζει η ισοπαλία. Περιορίσαμε τον Απόλλωνα, ποιοτική ομάδα που άδικα βρίσκεται στο δεύτερο γκρουπ. Κλείσαμε με θετικό τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα».

Για το γεγονός ότι η ομάδα μπαίνει με μια απόσταση ασφαλείας στον Β’ όμιλο και αν αυτή είναι δείχνει ικανή να του χαρίσει την παραμονή: «Αν υπάρξει χαλάρωση μπορεί να κινδυνεύσουμε. Το έχουμε δει πολλές φορές το έργο».