Ισοφάρισε την ΑΕΛ στο φινάλε και... την αφήνει εκτός εξάδας η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 25/2/2023 - 18:58

Συμβιβασμός στο «Αντώνης Παπαδόπουλος!

Ανόρθωση και ΑΕΛ έμειναν σε ανεπιθύμητη ισοπαλία με 1-1, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Σε ένα ματς που οι «λέοντες» δεν έθελξαν με την απόδοση τους και η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ανώτερη, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Κατσανίκλιτς στο 58ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι  είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, όμως δυσκολεύτηκαν να τις ολοκληρώσουν. Τελικά την λύση έδωσε ο Χριστοφή, ο οποίος ισοφάρισε στο 88ο λεπτό.

Η ισοπαλία δεν σύμφερε καμία ομάδα, εφόσον η «Κυρία» παραμένει οριστικά στο δεύτερο γκρουπ, τοποθετούμενη στην 9η θέση με 33 βαθμούς, ενώ σχεδόν απίθανο είναι και για την ομάδα της Λεμεσού να αναρριχηθεί στην πρώτη εξάδα, βρισκόμενη στην 8η θέση με 35 βαθμούς.

Στην επόμενη (26η) αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται την Τρίτη (07/03, 18:00),  στο «Άλφαμεγα Stadium από την Άρη και η ΑΕΛ υποδέχεται την Δευτέρα (06/03, 18:00), στο ίδιο γήπεδο τον Απόλλωνα.

(διαθέσιμα μετά το τέλος του ματς)

Πρώτη τελική για την ΑΕΛ στο 10ο λεπτό, με τον Μπόλιβαρ να πιάνει την κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Κεραυνό να ελέγχει.

Φάση για την Ανόρθωση στο 19ο λεπτό, με τον Γκερέρο να κάνει την κάθετη πάσα στον Αντονίν, ο οποίος έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Απειλεί ξανά η «Κυρία» στο 31ο λεπτό, με τον 32χρονο να κάνει την μπαλιά από τα δεξιά και τον Ιωάννου να στέλνει την μπάλα έξω με το κεφάλι.

Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 41ο λεπτό, με τον Μπαϊσίνιο να κάνει την κίνηση για κεφαλιά και την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Μπολιβάρ και να σταματάει στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν νέα φάση, με τον Χαρογιάν να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στο Τσέρνιχ και έφυγε σε κόρνερ.

Φάση για την Ανόρθωση στο 52ο λεπτό, με τον Παρούτη να κάνει την σέντρα και τον Μράζ να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Οι «λέοντες» άνοιξαν το σκορ στο 58ο λεπτό, με τον Κατσάνικλιτς να κάνει το σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή, νικώντας τον Κεραυνό.

Η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 88ο λεπτό, με τον Αντωνιάδη να κάνει το σουτ και την μπάλα να χτυπάει στον Χριστοφή, να αλλάζει πορεία και να πηγαίνει στα δίχτυα.

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Κορέια (73′ Αντωνιάδης), Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Αμπαρτζουμιάν, Ιωάννου (77′ Φερέιρα), Σαμπό (60 Αρτυματάς), Παρούτης (60′ Γουαρίς), Γκερέρο (60′ Χριστοφή), Κορτές, Μραζ

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέβσκι): Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Kάσα (77′ Κοντινέλα), Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Κατσανίκλιτς (77′ Μιλιντσεάνου), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ (46′ Ντεγοέστ), Τζάλμα, Ρομό.

Ο απόηχος από το «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Βέσκο Μιχαΐλοβιτς (Ανόρθωση): «Σκέφτηκα τι να σας πω μετά από τέτοιο παιχνίδι και τώρα που είδα και λίγο τις φάσεις στην τηλεόραση, πιστεύω ότι κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό που θέλω να πω ότι πραγματικά νιώθω περήφανους που δουλεύω με αυτούς τους παίκτες. Δεν είναι για να τους ανεβάσω για την Πέμπτη, πράγματι έτσι νιώθω. Τους το είπα τους ίδιους, και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο και με αλλαγές είχαμε εξαιρετική απόδοση με αρκετές φάσεις. Δεν είχαμε τύχη να σκοράρουμε, σκοράραμε από φάση που δεν μύριζε γκολ, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Πραγματικά συγχαρητήρια στους παίκτες, συγχαρητήρια και ευχαριστώ στον κόσμο. Να ξέρει ο κόσμος ότι είμαστε έτοιμοι για το ματς της Πέμπτης».

Για το ότι πριν έρθει η Ανόρθωση δυσκολευόταν να φτιάξει ακόμη και ευκαιρίες και τι άλλαξε: «Σας είπα από την πρώτη μέρα πως αυτή η ομάδα έχει καλούς παίκτες. Κάποιοι μας περιπαίζαν για αυτά που είπαμε όμως αποδείχθηκε ότι ναι έχουμε πάρα πολύ καλούς παίκτες, εγώ τους δίνω κάποιες οδηγίες αλλά αυτοί εκτελούν, αυτοί δείχνουν ταλέντο, αυτοί δημιουργούν, αυτοί σκοράρουν. Για αυτό σας είπα είμαι περήφανος. Να το κρατήσουμε όχι μόνο για την Πέμπτη, μέχρι το τέλος της χρονιάς κι είμαι πολύ αισιόδοξος πως θα πετύχουμε τον μεγάλο στόχο που έχουμε».

Για το ότι χρησιμοποιεί αρκετούς παίκτες και κάποιους που προηγουμένως δεν είχαν ιδιαίτερο χρόνο συμμετοχής: «Το είπα και στους παίκτες στο μάθημα ότι είμαι σε πολύ δύσκολη θέση γιατί έχω τώρα 22-23 παίκτες πανέτοιμους. Και με αλλαγές όταν μπήκαν κάποιοι μέσα ήμασταν ακόμη πιο καλοί. Αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος για μένα σαν προπονητή ότι έχω τόσους παίκτες έτοιμους, που δεν θέλουν να χάνουν, είναι το πιο σημαντικό, σίγουρα είναι από τη μία ευχάριστο για μένα από την άλλη δύσκολο, σίγουρα αδικείς κάποιον, το μιλάμε, αλλά κανείς δεν έχει πρόβλημα είτε παίζει είτε όχι».

«Τo μήνυμα που στέλνουμε είναι ότι την Πέμπτη θα δώσουμε ό,τι έχουμε και δεν έχουμε. Να είμαστε τόσο καλοί όπως απόψε και τα προηγούμενα παιχνίδια αν όχι καλύτεροι. Ο κόσμος δεν χρειάζεται να τον καλέσω σίγουρα θα γεμίσει το «Α. Παπαδόπουλος» με 8,5 - 9 χιλιάδες».

Για τις απουσίες και τα δεδομένα ενόψει Ολυμπιακού: «Υπήρχαν κάποιες μικροενοχλήσεις, δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Αν δεν είναι κάποιος 100% δεν θα είναι στην ενδεκάδα. Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε με Λόρια και Τεχέρα, γι' αυτό έμειναν έξω. Πιστεύω θα είναι έτοιμοι για την Πέμπτη, προσπαθούν πάρα πολύ όπως και οι άλλοι που είναι τραυματίες».

Τσέντομιρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Είδα ένα πολύ καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, από την αρχή ήθελαν να κερδίσουν, σε ωραία ατμόσφαιρα από τους οπαδούς. Κι οι δύο ομάδες προσπάθησαν να νικήσουν, αν μιλήσω για την ομάδα μου είμαι πολύ περήφανος για το πώς παίξαμε, ήμασταν πολύ κοντά στο να κερδίσουμε ακόμη κι αν στο τέλος η ισοπαλία είναι δίκαιο αποτέλεσμα. Είχαν κάποιες καλύτερες στιγμές ειδικά στο τέλος που ήταν πιο φρέσκοι. Κάναμε αυτό το μικρό λάθος και μπήκε ένα άτυχο γκολ, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δεν είναι πρόβλημα που χάσαμε επειδή ήταν άτυχο, οι παίκτες έκαναν τα πάντα. Είμαι περήφανος με την παρουσία τους στο γήπεδο απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως η Ανόρθωση που ερχόταν από τρεις σερί νίκες. Το σημαντικό είναι ότι ναι μεν δεν κερδίσαμε αλλά έχουμε θετικά πράγματα να πάρουμε, τρίτο παιχνίδι αήττητοι, δεν δώσαμε την ευκαιρία στην Ανόρθωση να μας ξεπεράσει και μαθηματικά ελπίζουμε, περιμένουμε τα αποτελέσματα Ομόνοιας, Απόλλωνα και Νέας Σαλαμίνας, ίσως να υπάρχει πιθανότητα να έχουμε ενδιαφέρον στο τελευταίο παιχνίδι.

Δεν ήταν σοβαρό του Κατσανίκλιτς, αλλά είχε προβλήματα προηγουμένως, ήταν το δεύτερο παιχνίδι του μετά την επιστροφή του και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε.

Η Ανόρθωση είχε όντως κάποιες καθαρές ευκαιρίες αλλά ήταν μετά από σέντρες, έχουμε αυτό το πρόβλημα στις στατικές φάσεις, πρέπει να το βελτιώσουμε.

Αντιμετωπίζουμε σε κάθε παιχνίδι προβλήματα τραυματισμών. Δεν παραπονιόμαστε, μάθαμε να το αντιμετωπίσουμε, θα δούμε ποιοι θα είναι έτοιμοι για την Πέμπτη».