«Άνευρο» πρώτο ημίχρονο, άστοχο δεύτερο και... κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ

Τρίτη, 22/8/2023 - 08:15

Δύσκολο βράδυ είχε την Δευτέρα (21/08) η ΑΕΚ στο «Άλφαμεγα Stadium», όπου γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 2-0  και μπήκε με το... αριστερό στο πρωτάθλημα Cyta.

Οι Λαρνακείς δεν κατάφεραν να αλλάξουν την κακή παράδοση που έχουν στο νέο στάδιο της Λεμεσού, όπου μετράνε μόνο ήττες. Συγκεκριμένα πέντε σε ισάριθμα ματς, συμπεριλαμβανομένου και του χθεσινού.

Μετά τον αποκλεισμό τους από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League, θα περίμενε κανείς πως οι «κιτρινοπράσινοι», θα έμπαιναν με... άγριες διαθέσεις στο γήπεδο, όμως τελικά έγινε το αντίθετο.

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Χοσέ Λουίς Όλτρα παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια στο πρώτο μέρος και είχε αρκετά προβλήματα μεσοεπιθετικά, καθώς δεν μπορούσε να διατηρήσει την κατοχή, αλλά ούτε να σπάσει το υψηλό πρέσινγκ του αντιπάλου.

Μετά το γκολ που δέχθηκε στο 30ο λεπτό από τον Μόντνορ, προσπάθησε να αντιδράσει, όμως έγινε επικίνδυνο μόνο από στημένες φάσεις και με πρωταγωνιστή τον Φακούντο Σάντσες, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο ψηλό παιχνίδι, ενώ ανέβαινε συχνά την δεξιά πλευρά, για να στηρίξει και να τροφοδοτήσει τους συμπαίκτες του.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει, προχώρησε σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος,  με τους Σολ και Τρισκόφσκι να έρχονται στο ματς, κάνοντας το σχήμα πιο επιθετικό.

Πράγματι μέχρι το 70ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και απείλησαν την εστία του Βανά, έχοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες, με τον Πονς και τον 31χρονο σέντερ φορ, τις οποίος όμως εντέλει σπατάλησαν.

Στην συνέχεια και ο αντίπαλος «φρεσκαρίστηκε» από τον πάγκο και ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι, ενώ μπόρεσε να διπλασιάσει το σκορ με τον Σπόλιαριτς στο 88ο λεπτό και έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα της ΑΕΚ για ανατροπή.

Αντιλαμβανόμαστε λοιπόν πως οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν αρκετά προβλήματα και καλούνται να κάνουν την αυτοκριτική τους και να τα διορθώσουν, αφού πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο παρά τις αλλαγές δεν εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις που τους δόθηκαν, αλλά ούτε πήραν σημαντική βοήθεια, από τους νέους παίκτες.

Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta,  όπου υποδέχονται στην «Αρένα» στον Εθνικό, με το τρίποοντο να αποτελεί «μονόδρομο».