Νίκησε την ΑΕΚ και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 21/8/2023 - 22:04

Ιδανικό ξεκίνημα!

Ο Άρης επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και μπήκε με το... δεξί στη νέα αγωνιστική σεζόν.

Στο πρώτο ντέρμπι του «μαραθωνίου», οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με την «ελαφριά ταξιαρχία» να έχει την υπεροχή στο πρώτο και να ανοίγει το σκορ, μετά από καταπληκτική ατομική ενέργεια του Μόντνορ (38').

Μετά την ανάπαυλα, οι Λαρνακείς ανέβασαν «στροφές» και πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν.

Στα τελευταία λεπτά, το σύνολο του Σπιλέφσκι διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμα του και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Σπόλιαριτς (88').

Έτσι οι περσινοί πρωταθλητές πήραν τους πρώτους τρεις βαθμούς και βρίσκονται στην έκτη θέση λόγω της διαφοράς των γκολ, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» τοποθετούνται στην 9η θέση με μηδέν βαθμούς.

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, η «ελαφριά ταξιαρχία» υποδέχεται την Δευτέρα (28/08, 20:00) στο νέο στάδιο της Λεμεσού την Δόξα και οι Λαρνακείς φιλοξενούν την ίδια μέρα (20:00), στην «Αρένα» τον Εθνικό.

21/08/2023
22:52
Το... τρίτο ημίχρονο και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης
21/08/2023
22:05
Τέλος αγώνα

Ο Άρης επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στο «Άλφαμεγα Stadium» για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta και ξεκίνησε ιδανικά της εγχώριες υποχρεώσεις του.

21/08/2023
22:02
90+8' Απειλεί η ΑΕΚ

Ο Πονς έκανε το γυριστό σουτ, από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βανά.

21/08/2023
22:00
Απομένουν τέσσερα λεπτά για την λήξη της αναμέτρησης
21/08/2023
21:57
90+3' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Στρούτσκι επιχείρησε το πλασέ, μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να εντέλει να καταλήγει άουτ.

21/08/2023
21:54
90' Δέκα λεπτά καθυστερήσεις
21/08/2023
21:51
88' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0

Υποδειγματική αντεπίθεση από τους ποδοσφαιριστές του Αλεξέι Σπιλέφσκι, με τον Στρούτσκι να δίνει στον Νίκολιτς μέσα στην περιοχή και εκείνος με μια επαφή να δίνει στον Σπόλιαριτς, ο οποίος με πλασέ διπλασίασε το σκορ.

21/08/2023
21:45
81' Τελική για τον Άρη

Ο Μπράουν επιχείρησε το σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

21/08/2023
21:44
80' Τελευταίο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση
21/08/2023
21:41
77' Πραγματοποιείται cooling break
21/08/2023
21:35
72' Τελική για τον Άρη

Μετά από ατομική ενέργεια ο Μαγιαμπέλα ελευθερώθηκε και έκανε διαγώνιο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε.

21/08/2023
21:30
66' Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο έκανε το γύρισμα στον Φράν Σολ, μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ και τον Βανά να αποκρούει.

21/08/2023
21:17
53' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Γκιούρτσο έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Πονς στην «καρδιά» της περιοχής, που πήγε για το πλασέ, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Βανά δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγξει.

21/08/2023
21:14
51' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ

Με γρήγορο και οργανωμένο παιχνίδι, ο Γκαρσία μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, από τα αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Βανά διάβασε την φάση και με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τον Άρη να προηγείται με 1-0.

21/08/2023
20:45
45' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
21/08/2023
20:41
42' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά, όμως ο πορτιέρο του Άρη απέκρουσε.

21/08/2023
20:41
41' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Σάντσες έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Βανά βγήκε για να πιάσει την μπάλα, όμως του γλίστρησε από τα χέρια, με τον Γκομίς να διώχνει σε κόρνερ, προλαβαίνοντας τον Γκιούρτσο.

21/08/2023
20:35
35' Τελική για τους Λαρνακείς

Μετά από εκτέλεση φάουλ, αρκετά μακριά από την περιοχή, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πήρε πολύ ύψος και κατέληξε άουτ.

21/08/2023
20:30
30' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0

Ο Μοντνόρ έφυγε στην κόντρα από τα αριστερά και αφού ντρίμπλαρε τους Μιλίτσεβιτς και Σάντσες, έκανε το σουτ, με την μπάλα να σκάει στην συνέχεια στο έδαφος και να αλλάζει πορεία, ξεγελώντας τον Πίριτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

1

21/08/2023
20:28
29' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Λέδες έκανε την σέντρα, με από... κομπίνα στο κόρνερ και ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή και ο Βανά κράτησε την μπάλα στην αγκαλιά του.

21/08/2023
20:25
25' Μικρή διακοπή στον αγώνα

Ο ποδοσφαιριστής του Άρη, Μαμαντού Σανέ βρίσκεται ξαπλωμένος στον αγωνιστικό χώρο και φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην μέση. Το ιατρικό επιτελείο τον εξέτασε και δεν εντόπισε κάτι σοβαρό.

21/08/2023
20:19
19' Πιέζουν οι γηπεδούχοι

Το σύνολο του Σπιλέφσκι έχει ανεβάσει... στροφές στα τελευταία λεπτά, κρατάει μπάλα και έχει ψηλά τις γραμμές του, όμως δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να αμύνεται πολύ καλά.

21/08/2023
20:12
12' Τελική για τον Άρη

Ο Ουρόσεβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, σε καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, όμως ήταν αδύναμο και ο Πίριτς έλεγξε με ευκολία.

21/08/2023
20:07
8' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Λόπες εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μουσούντα, έκλεψε την μπάλα και έκανε το συρτό σουτ, από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Βανά.

21/08/2023
20:05
6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Αμφότερες οι ομάδες προσπαθούν να κρατήσουν την μπάλα, να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να επισκεφτούν με αξιώσει την αντίπαλη περιοχή.