Άνετη νίκη για την Γαλλία, έκανε πλάκα η Αγγλία στην Μάλτα

Παρασκευή, 16/6/2023 - 23:59

2ος όμιλος

Δεν σταματάει πουθενά η Γαλλία, η οποία έκανε το... αυτονόητο απέναντι στο Γιβραλτάρ και με το τελικό 3-0 παρέμεινε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου. Ο Ζιρού φρόντισε να ανοίξει μόλις από το τρίτο λεπτό το σκορ έπειτα από έξοχη σέντρα του Κομάν, με τον Μπαπέ να διπλασιάσει τα τέρματα των Μπλε από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε το αυτογκόλ του Μουελί στο 78΄, με τη Γαλλία να παραμένει στο +3 από την Ελλάδα, την οποία φιλοξενεί την επόμενη αγωνιστική.

3ος Ομιλος
Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, η Αγγλία πέρασε... αέρας από τη Μάλτα, αφού επικράτησε 4-0, διατηρώντας έτσι το απόλυτο στον όμιλο. Μόλις στο 8ο λεπτό η Αγγλία πήρε προβάδισμα, όταν από σέντρα του Σάκα ο Απάπ με αυτογκόλ σημείωσε το 1-0. Στο 28ο λεπτό, ο Άρνολντ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0. Ο Κέιν κέρδισε πέναλτι από τον Γκιγιαμέρ και ο πρώτος σκόρερ της εθνικής πέτυχε το 3-0 φτάνοντας τα 50 με το εθνόσημο. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό από τον Καλούμ Γουίλσον.

Η Ουκρανία πέτυχε την πρώτη νίκη στον όμιλο, αφού πέρασε από τα Σκόπια επικρατώντας 3-2 της Βορείας Μακεδονίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπάρντι στο 31', ενώ ο Ελμάς στο 39' σημείωσε το 2-0. Αντίδραση από τους Ουκρανούς στην επανάληψη, με τον Ζαμπάρνι να μειώνει στο 62' και τον Κονόπλια στο 67' να φέρνει το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 72' λόγω αποβολής του Μούσλιου, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και ο Τσιγκάνκοβ στο 83' διαμόρφωσε το 3-2.

4ος Ομιλος
Με άγχος και ιδρώτα η Τουρκία πέρασε από τη Ρίγα, αφού με γκολ στο τέλος επικράτησε 3-2 της Λετονίας και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με ματς περισσότερο από τους Κροάτες. Ο Μπαρντακτσί στο 22' πέτυχε το 1-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Εμσίς. Ο Ουντέρ έδωσε νέο προβάδισμα στους Τούρκους, όμως οι Λετονοί με τον Τομπερς έφεραν το ματς στα ίσα. Ωστόσο, στην τελευταία φάση του ματς ο Καχβετσί διαμόρφωσε το 3-2. Οι Λετονοί έπαιζαν από το 82' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Εμσίς.

Μεγάλη νίκη για την Αρμενία, διέλυσε με 4-2 εκτός έδρας την Ουαλία. Ο Τζέιμς στο 10' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Ζελαραγιάν και Ράνος (30', 66') πέτυχαν το 3-1, ο Γουίλσον μείωσε σε 3-2, αλλά και πάλι ο Ζελαραγιάν διαμόρφωσε το 4-2. Αποβλήθηκε ο Μουρ για τους γηπεδούχους.

8ος όμιλος

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Φινλανδία στο πρώτο ματς της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων, η οποία επικράτησε 2-0 της Σλοβενίας των Σπόραρ - Βέρμπιτς και την προσπέρασε στη βαθμολογία για να καταλάβει τη δεύτερη θέση σε.... τετραπλή ισοβαθμία Το δρόμο της νίκης άνοιξε ο Πονγιάπαλο στο 13΄, με τον Άντμαν στο 64΄να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στην κορυφή ωστόσο του ομίλου δεσπόζει το όνομα της Δανίας που επιβλήθηκε 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας και κατέλαβε την πρωτιά. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βιντ στο 47΄, αν και χρειάστηκε και η συνδρομή του VAR για να διατηρηθεί το αποτέλεσμα το οποίο ακύρωσε γκολ ισοφάρισης του Μάρσαλ στο 90+4΄για οφσάιντ.

Νίκη πανηγύρισε και το Καζακστάν που επικράτησε 3-0 στο Σαν Μαρίνο και έφτασε τους έξι βαθμούς. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Βορογκόφσκι, Ταγκιμπέργκεν και Ζαγιουντίνοφ.

9ος όμιλος

Το 3/3 έκανε η Ελβετία στον 9ο όμιλο! Η ομάδα του Στίβεν Τσούμπερ (πέρασε αλλαγή στο 61΄) επικράτησε 2-1 της μαχητικής Ανδόρρας και παρέμεινε στην κορυφή. Τα γκολ των Φρόιλερ (7΄) και Αμντουνί (32΄) υπέγραψαν το διπλό, με τους γηπεδούχους απλώς να μειώνουν με τον Βιέιρα στο 67΄.

Την ίδια ώρα η Ρουμανία κόλλησε στο 0-0 με το Κόσοβο και ξέμεινε στο -2 από τους πρωτοπόρους Ελβετούς. Αντίθετα νίκη πανηγύρισε το Ισραήλ, το οποίο επιβλήθηκε με ανατροπή 2-1 μέσα στη Λευκορωσία χάρη σε δυο γκολ στο φινάλε. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων με τον Εμπόνγκ (16΄), τα γκολ των Βέλσμαν (85΄) και Γκλουκ (90+2΄) υπέγραψαν ένα ανέλπιστο διπλό για τους Ισραηλινούς.

Ανδόρρα - Ελβετία 1-2
Κόσοβο - Ρουμανία 0-0
Λευκορωσία - Ισραήλ 1-2