Ανάλυση: Ήταν ΑΠΟΕΛ από τα... παλιά και έμεινε ζωντανός

Τετάρτη, 10/3/2021 - 19:15

Ήταν ΑΠΟΕΛ από τα... παλιά και έμεινε ζωντανός!

Ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας επί της ουσίας το τελευταίο του χαρτί για ευρωπαϊκό εισιτήριο, κατάφερε να επικρατήσει της Ομόνοιας με 1-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 της πρώτης αναμέτρησης πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. «Χρυσός» σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν ο Φακούντο Σαμπάλα στο 80ο λεπτό.

Μπορεί στον ΑΠΟΕΛ η εφορία και η ικανοποίηση αυτή τη στιγμή να είναι μεγάλη, όμως όπως δήλωσε και ο Σάββας Πουρσαϊτίδης μετά το τέλος της αναμέτρησης, ακόμη τίποτα δεν κερδήθηκε. Υπάρχουν τα παιχνίδια των ημιτελικών πριν τον τελικό. Παιχνίδια στα οποία οι «γαλαζοκίτρινοι» πρέπει να εμφανιστούν το ίδιο αποφασισμένοι για την πρόκριση.

Πάντως, ο διοικητικός ηγέτης του ΑΠΟΕΛ, Πρόδρομος Πετρίδης, παρά τις δυσκολίες που υπάρχουν στο οικονομικό κομμάτι αυτό το διάστημα, αμέσως μετά την πρόκριση, μοίρασε σε συγχαρητήρια σε παίκτες και προπονητικό τιμ, τάζοντας μάλιστα και πριμ σε όλους.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν επιβλητικός. Οι «γαλαζοκίτρινοι» χωρίς ίχνος υπερβολής, πραγματοποίησαν το καλύτερο τους ημίχρονο στη φετινή σεζόν, δημιούργησαν τεράστιες ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη έδωσαν κάποιους χώρους στην Ομόνοια όμως δεν απειλήθηκαν επί της ουσίας ιδιαίτερα από το «τριφύλλι». Όσο περνούσε η ώρα ανέβαιναν πιο ψηλά και έψαχναν το γκολ της πρόκρισης. Γκολ το οποίο ήρθε δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Από την αναμέτρηση δεν έλειψαν τα... απρόοπτα αφού ο Ανουάρ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού. Η κατάσταση του ποδοσφαιριστή θα αξιολογηθεί μέσα στις επόμενες ημέρες με την ελπίδα πως τα... νέα δε θα είναι δυσάρεστα.

Πλέον, στον ΑΠΟΕΛ κοιτάνε το παιχνίδι της Καθαράς Δευτέρας (15/03) κόντρα στην Καρμιώτισσα για την τρίτη αγωνιστική των play-off. Παιχνίδι στο οποίο ο προπονητής της ομάδας θα έχει την ευκαιρία να κάνει αρκετές αλλαγές αλλά και δοκιμές ενόψει της συνέχειας στο κύπελλο.