Ανάλυση: Το 2020 δε θα μπορούσε να κλείσει διαφορετικά για την Ομόνοια

Τρίτη, 22/12/2020 - 22:25

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Ομόνοια για το 2020. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με το... εμφαντικό 3-0 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της εμβόλιμης 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Νίκη που συνοδεύτηκε με πολύ καλή εμφάνιση σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης. Ουσιαστικά η εμφάνιση και νίκη της Ομόνοιας ήρθε να ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο μια χρονιά... όνειρο για την ομάδα της Λευκωσίας.

Η Ομόνοια μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να «παγώσει» την Ανόρθωση με το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 5ο λεπτό. Κομβικής σημασίας μπορεί να χαρακτηριστεί και το 2-0 που ήρθε στο 26ο λεπτό από τον Παπουλή. Το γκολ του Ελλαδίτη ουσιαστικά έκανε το έργο της Ανόρθωσης να μοιάζει με «βουνό» για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Σε πολλές περιπτώσεις κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης οι παίκτες του Μπεργκ κατάφεραν να αναπτυχθούν με μεγάλη ταχύτητα δημιουργώντας μεγάλα ρήγματα στην αμυντική γραμμή της Ανόρθωσης. Ειδικά από την αριστερή πλευρά ο Γιάν Λέτσιακς πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση. Ο Τσέχος έκανε... ό,τι ήθελε την άμυνα της Ανόρθωσης και μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός πως «σέρβιρε» τρία γκολ σε Ασάντε και Παπουλή αντίστοιχα.

Ο Χένινγκ Μπεργκ τα τελευταία παιχνίδια χρησιμοποιεί τον Ασάντε ως επιθετικό και η Ομόνοια δείχνει να έχει πάρει... μπρος επιθετικά αφού έχει σκοράρει 10 γκολ σε 3 αναμετρήσεις με τον Αφρικανό να σκοράρει τα 3 εξ αυτών. Ο Νορβηγός αξιοποιεί την ταχύτητα του Ασάντε με τον καλύτερο τρόπο και αυτό φαίνεται από τα αποτελέσματα που έρχονται με χαρακτηριστική... άνεση.

Πλέον, η Ομόνοια μετρά τέσσερα διαδοχικά τρίποντα και η απόσταση από την κορυφή έχει μειωθεί αισθητά. Η διακοπή δίνει την ευκαιρία για κάποιες ανάσες μετά το απαιτητικό ξεκίνημα σε Κύπρο και Ευρώπη. Η συνέχεια αναμένεται εξίσου δύσκολη όμως άπαντες στο «τριφύλλι» κοιτάζουν με αισιοδοξία τη συνέχεια. Ο Μπεργκ πάντως δεν κρύφτηκε και επισήμανε στις δηλώσεις πως θα ενισχυθεί η ομάδα του στη μεταγραφική περίοδο όμως μόνο αν βρεθεί κάτι καλύτερο από το υπάρχον ρόστερ.