Χριστουγεννιάτικη «τριάρα» της Ομόνοιας στην Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 22/12/2020 - 21:48

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στο μεγάλο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, επικρατώντας με... σχετική ευκολία 3-0 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ.

Με το «καλησπέρα» του αγώνα οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ασάντε, στο 5ο λεπτό, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους. Η «Κυρία» απάντησε με τον Καλτσά στο 23' ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθά ακυρώθηκε το γκολ. Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Παπουλή στο 27ο λεπτό και με πανομοιότυπο τρόπο, εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι», σκοράροντας ξανά στα πρώτα λεπτά. Ο Ασάντε και πάλι στο 49' έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του και εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Με κάποιες απέλπιδες προσπάθειες η ομάδα της Αμμοχώστου δοκίμασε να σκοράρει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, δεν τα κατάφερε ποτέ όμως αφού όσο κακή ήταν στην άμυνα άλλο τόσο ήταν και στην επίθεση, με το 3-0 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες που την ανεβάζουν στην 3η θέση και τους 29 βαθμούς. Αντίθετα η Ανόρθωση με άλλη μια προβληματική εμφάνιση και ήττα παρέμεινε στην 2η θέση και τους 30 πόντους, ωστόσο κινδυνεύει να πέσει περισσότερο με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής.

Στην επόμενη (17η) αγωνιστική και πρώτη στο 2021, η Ομόνοια φιλοξενείται την Κυριακή (3/1, 18:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα», ενώ η Ανόρθωση πάει στο Τσίρειο την ίδια μέρα και δύο ώρες αργότερα (3/1, 20:00) για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 5' και την πρώτη της ευκαιρία, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λέτσιακς από αριστερά έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Γκαλίτσιο και έφτασε στον Ασάντε, ο οποίος από κοντά πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Εννιά λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» βγήκαν επικίνδυνα μπροστά, με τον Τιάγκο να κάνει κάθετη πάσα για τον Ασάντε στην περιοχή, ο οποίος δεν πρόλαβε να «τσιμπήσει» τη μπάλα και μάζεψε ο Λόρια.

Η Ανόρθωση «απάντησε» στο 23ο λεπτό με τον Καλτσά, έπειτα από κάθετη του Μαργκάσα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Ελλαδίτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 27' η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Με πανομοιότυπο τρόπο, όπως και στο πρώτο, ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Παπουλής έκανε το πλασέ με τη μπάλα να βρίσκει στον Αρτυματά και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

2

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Λευκωσίας πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Στην πρώτη της ευκαιρία και στο δεύτερο μέρος, στο 49ο λεπτό, η Ομόνοια πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Λέτσιακς και πάλι από αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Λόρια έδιωξε ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Σίλντενφελντ και με νέα προσπάθεια απομάκρυνε, εκεί όμως που ήταν ο Ασάντε ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

3

Στο 63' η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει, με τον Καλτσά να κάνει τη σέντρα για την περιοχή και ο Ελουντού από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Έξι λεπτά μετά η «Κυρία» είχε νέα φάση, με τον Καλτσά να γυρίζει στην περιοχή για τον Μίχα, αυτός έστρωσε για τον Χούσμπαουερ, το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 87ο λεπτό ο Κακουλλής βγήκε τετ α τετ με τον Λόρια, το πλασέ του όμως αποκρούστηκε από τον Γεωργιανό.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90', μετά από λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας ο Καλτσάς έκανε την προβολή και ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Παπουλής (39′ Λοΐζου), Τζιωνής, Τιάγκο (86′ Κακουλλής), Ασάντε (65′ Μποτεάκ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος, Κορέια, Μαργκάσα (46′ Χουσμπάουερ), Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Χριστοφή (46′ Ελουντού), Κβιλιτάια (82′ Μανιάς).