«Άλωσε» την Παμπλόνα και συνεχίζει το κυνήγι της Ρεάλ η Μπαρσελόνα

Κυριακή, 3/9/2023 - 23:58

Η Μπαρσελόνα έβγαλε ψυχή… πρωταθλήτριας!

Παρότι ζορίστηκε ιδιαίτερα στην Παμπλόνα από την Οσασούνα, είδε τον Λεβαντόφσκι να τη λυτρώνει στο φινάλε και να παίρνει άλλο ένα τρίποντο, παραμένοντας στο -2 από την κορυφή και τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ έχει την ίδια ώρα την Τζιρόνα συγκάτοικο στη δεύτερη θέση. Το ντεμπούτο τους πραγματοποίησαν Κανσέλο και Ζοάο Φέλιξ.

Ο Κουντέ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τσάβι στο 45+1' με τον Άβιλα στο 76' να ισοφαρίζει σε 1-1. Η Μπαρσελόνα βρισκόταν στα... σχοινιά, με τον Κατένα στο 84' να αποβάλλεται για λογαριασμό των γηπεδούχων και δύο λεπτά μετά ο Λεβαντόφσκι να σκοράρει με πέναλτι για να λυτρώσει τους Καταλανούς που πήραν μια αγχωτική αλλά εν τέλει σπουδαία νίκη που τους φέρνει στο -2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στα ματς νωρίτερα, ο Πόρτου λύτρωσε την Τζιρόνα στο 88ο λεπτό κόντρα στη Λας Πάλμας (1-0) με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην 2η θέση της βαθμολογίας και να συνεχίζουν αήττητοι, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην ζώνη του υποβιβασμού.

Μαγιόρκα και Μπιλμπάο «κόλλησαν» στο 0-0, ενώ το ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Σεβίλλη αναβλήθηκε λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.