«Άλωσε» το Παρίσι και πήρε σκορ πρόκρισης η Σίτι

Τετάρτη, 28/4/2021 - 23:52

Πέρασε από το Παρίσι και... βλέπει τελικό!

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 1-2 της Παρί στο «Παρκ ντε Πρενς», στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα ημιτελικά του Champions League, παίρνοντας σκορ πρόκρισης.

Οι «πολίτες» παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, μετά την ανάπαυλα έφεραν «τούμπα» το ματς και πήραν ένα σπουδαίο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό.

Οι Παριζιάνοι αν και είχαν καλύτερη παρουσία στο πρώτο μέρος, προηγούμενοι με τον Μαρκίνιος (15'), ωστόσο δέχθηκαν την ανατροπή και ενώ στο 77ο λεπτό έμειναν με δέκα μετά την αποβολή του Γκέιγ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα «ξύπνησε» στο δεύτερο μέρος και με τους Ντε Μπρόινε (64') και Μαχρέζ (71') κατάφερε να φύγει με το «διπλό».

Ο επαναληπτικός στο «Έτιχαντ» είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τρίτη (4/5) στις 22:00 ώρα Κύπρου.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Γκέιγ, Παρέδες (83' Ερέρα), Βεράτι, Ντι Μαρία (80' Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Κανσέλο (61' Ζιντσένκο), Ρόδρι, Γκιντογάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Φόντεν