Συμβιβασμός για Ρεάλ και Τσέλσι με... μικρό «μπλε» προβάδισμα

Τρίτη, 27/4/2021 - 23:50

Ισοπαλία με... μπλε προβάδισμα!

Ρεάλ και Τσέλσι έμειναν στο 1-1 στο «Αλφρέδο Ντι Στέφανο», στο πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης του Champions League.

Σε ένα ματς όπου μόνο το πρώτο ημίχρονο είχε ενδιαφέρον, οι Λονδρέζοι κατάφεραν να φύγουν αήττητοι και με το γκολ που πέτυχαν έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση.

Ήταν αυτοί μάλιστα που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Πούλισικ στο 14ο λεπτό.

Από τα μισά του πρώτου μέρους κι έπειτα η «Βασίλισσα» ισορρόπησε και στο 29' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Μπενζεμά.

Κάκιστο το δεύτερο ημίχρονο, σχεδόν χωρίς φάσεις μπροστά από την εστία, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε και να αφήνει «ανοικτούς λογαριασμούς».

Πλέον, όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (5/5, 22:00) στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Μέχρι τότε θα γνωρίζουν και την αντίπαλο στον τελικό, με τις Παρί και Σίτι να κοντράρονται αύριο (28/4, 22:00) στον πρώτο ημιτελικό στο Παρίσι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ (77' Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (77' Ασένσιο), Μόντριτς, Κρος, Κασεμίρο, Βινίσιους (66' Αζάρ), Μπενζεμά (90' Ροντρίγκο).

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66' Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ (66' Ζίγιεχ), Βέρνερ (66' Χάβερτς), Μάουντ.