Άφησε υποσχέσεις ο... διπρόσωπος ΑΠΟΕΛ στη Μολδαβία

Τετάρτη, 31/7/2024 - 08:35

Ήταν διπρόσωπος αλλά δεν το... πλήρωσε ο ΑΠΟΕΛ στη Μολδαβία. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν τρομερό πρώτο 45λεπτό δημιουργώντας πολλές κλασσικές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο μισό, με τους πρωταθλητές Κύπρου να δίνουν μέτρα στους Μολδαβούς οι οποίοι πίεσαν και κατάφεραν να σκοράρουν. Παρ' όλα αυτά, το συγκρότημα του Νταβίντ Γκαγιέγο έβγαλε άμεσα αντίδραση και με μια... γκολάρα του Μαρκίνιος πέντε λεπτά αργότερα επανάφερε την «τάξη».

Ομολογουμένως με την γενική εικόνα της αναμέτρησης οι πρωταθλητές Κύπρου άξιζαν και με το παραπάνω να πάρουν την πρόκριση, κάτι που κατάφεραν, εξασφαλίζοντας -τουλάχιστον- την παρουσία τους στο League Phase του Conference League, ενώ μπορούν να ονειρεύονται ακόμη πιο ψηλά, απαλλαγμένοι από κάθε άγχος αφού «κλείδωσαν» και €3.723.00 εγγυημένα έσοδα από την UEFA. Να σημειωθεί πως ο ΑΠΟΕΛ έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της σε League Phase ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά την αλλαγή του φόρματ διεξαγωγής από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λευκωσίας είναι η Σλόβαν Μπρατισλάβα για τον τρίτο προκριματικό του Champions League, με το πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας (07/08 - 21:30, ώρα Κύπρου) και τη ρεβάνς στο ΓΣΠ μια εβδομάδα αργότερα (14/08 - 20:00). Να σημειωθεί πως ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ματς δε θα έχει διαθέσιμο τον Σαρφό καθώς η Σλοβακία είναι εντός ζώνης Σένγκεν

H αποστολή των «γαλαζοκιτρίνων» έφτασε τα ξημερώματα στην Κύπρο από τη Μολδαβία και στους παίκτες θα παραχωρηθεί διήμερο ρεπό. O Γκαγιέγο και οι συνεργάτες του τις επόμενες ημέρες όταν επαναρχίσουν οι προπονήσεις θέλουν να κρατήσουν το πρώτο 45λεπτό της χθεσινοβραδινής αναμέτρησης και να... χτίσουν πάνω σε αυτό.