Πέρασε από το «Άλφαμεγα Stadium» και πήρε νίκη γοήτρου η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/4/2023 - 20:55

«Άλωσε» το «Άλφαμεγα Stadium»!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off του δεύτερου γκρουπ, για το πρωτάθλημα Cyta και επέστρεψε στις νίκες.

Ο αδιάφορος βαθμολογικά αγώνας, ξεκίνησε μοιρασμένα, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Στην συνέχεια όμως η «Κυρία» απέκτησε την υπεροχή και πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με τον Γκερέρο.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στα ίδια... κυβικά και πίεσαν για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, γεγονός που συνέβη στο 56ο λεπτό, με τον Φερέιρα να κάνει καταπληκτική ατομική ενέργεια.

Οι «λέοντες» ήταν αρκετά νωχελικοί και δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο, με τον Τσεντομίρ Γιανέβσκι να έχει αρκετά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του. Εντέλει το ματς έληξε με την ομάδα της Αμμοχώστου να πανηγυρίζει τη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ανόρθωση ανέβηκε στους 43 βαθμούς βρισκόμενη στην δεύτερη θέση, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 39 βαθμούς, μια θέση πίσω (3η).

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η ομάδα της Λεμεσού φιλοξενείται την Μεγάλη Τετάρτη (12/04, 14:30), στο Τσίρειο από την Καρμιώτισσα και η Ανόρθωση υποδέχεται την ίδια μέρα (17:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Ακρίτα.

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέβσκι): Ολιβέιρα, Φραντζής, Κάσα, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Παντελή, Τσιμπόλα, Μεντόζα (46′ Τσέρνιχ), Μπιλοβάρ, Κοντινέλα (46′ Ανδρέου), Ντέγοεστ (46′ Φιλίποβιτς).

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Ιωάννου, Μραζ.